iso_15924 1.6 - en to vi translation catalogue (110 entries)

note: name for Arab
en: Arabic
vi: A Rập

note: name for Armn
en: Armenian
vi: Ác-mê-ni

note: name for Avst
en: Avestan
vi: A-ve-x-tanh

note: name for Bali
en: Balinese
vi: Ba-li

note: name for Batk
en: Batak
vi: Ba-tắc

note: name for Beng
en: Bengali
vi: Ben-ga-li

note: name for Blis
en: Blissymbols
vi: Ký hiệu Bliss

note: name for Bopo
en: Bopomofo
vi: Bô-pô-mô-phô

note: name for Brah
en: Brahmi
vi: Bợ-ră-mi

note: name for Brai
en: Braille
vi: Chữ Braille

note: name for Bugi
en: Buginese
vi: Bu-gi-ni

note: name for Buhd
en: Buhid
vi: Bu-hít

note: name for Cans
en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
vi: Âm Tiết Thổ Dân Ca-na-đa Thống Nhất

note: name for Cari
en: Carian
vi: Ca-ri

note: name for Cher
en: Cherokee
vi: Che-rô-khi

note: name for Copt
en: Coptic
vi: Giáo hội Ai Cập

note: name for Cprt
en: Cypriot
vi: Síp

note: name for Cyrl
en: Cyrillic
vi: Chữ Ki-rin

note: name for Cyrs
en: Cyrillic (Old Church Slavonic variant)
vi: Chữ Ki-rin (biến thể Xla-vô-ni Nhà Thơ Cũ)

note: name for Deva
en: Devanagari (Nagari)
vi: Đe-va-na-ga-ri (Na-ga-ri)

note: name for Dsrt
en: Deseret (Mormon)
vi: Đe-se-rét (Moa-mon)

note: name for Egyd
en: Egyptian demotic
vi: Ai Cập thông dụng

note: name for Egyh
en: Egyptian hieratic
vi: Ai Cập thầy tu

note: name for Egyp
en: Egyptian hieroglyphs
vi: Ai Cập viết tượng hình

note: name for Ethi
en: Ethiopic (Geʻez)
vi: Ê-ti-ô-pi (Ge'ez)

note: name for Geor
en: Georgian (Mkhedruli)
vi: Gi-oa-gi-a (Mkhedruli)

note: name for Geok
en: Khutsuri (Asomtavruli and Nuskhuri)
vi: Khu-t-xu-ri (Asomtavruli và Nuskhuri)

note: name for Glag
en: Glagolitic
vi: G-la-gô-li-ti

note: name for Goth
en: Gothic
vi: Gô-tích

note: name for Grek
en: Greek
vi: Hy Lạp

note: name for Gujr
en: Gujarati
vi: Gu-gia-ra-ti

note: name for Guru
en: Gurmukhi
vi: Gổ-mu-khi

note: name for Hans
en: Han (Simplified variant)
vi: Han (biến thể phổ thông)

note: name for Hant
en: Han (Traditional variant)
vi: Han (biến thể truyền thống)

note: name for Hebr
en: Hebrew
vi: Do Thái

note: name for Hira
en: Hiragana
vi: Hi-ra-ga-na

note: name for Hmng
en: Pahawh Hmong
vi: Miêu Pahawh

note: name for Hrkt
en: (alias for Hiragana + Katakana)
vi: (bí danh đại diện Hiragana + Katakana)

note: name for Hung
en: Old Hungarian
vi: Hun-ga-ri cũ

note: name for Inds
en: Indus (Harappan)
vi: In-du-x (Ha-ra-pa)

note: name for Ital
en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
vi: Ý cũ (E-tợ-ru-x-ca, O-x-ca v.v.)

note: name for Java
en: Javanese
vi: Gia-va

note: name for Jpan
en: Japanese (alias for Han + Hiragana + Katakana)
vi: Nhật (bí danh đại diện Han + Hiragana + Katakana)

note: name for Kana
en: Katakana
vi: Ka-ta-ka-na

note: name for Khar
en: Kharoshthi
vi: Kha-ro-s-thi

note: name for Khmr
en: Khmer
vi: Khơ-me

note: name for Knda
en: Kannada
vi: Kan-na-đa

note: name for Kore
en: Korean (alias for Hangul + Han)
vi: Hàn (bí danh đại diện Hangul + Han)

note: name for Lana
en: Lanna
vi: Lan-na

note: name for Laoo
en: Lao
vi: Lào

note: name for Latf
en: Latin (Fraktur variant)
vi: La-tinh (biến thể Fraktur)

note: name for Latg
en: Latin (Gaelic variant)
vi: La-tinh (biến thể Xen-tơ)

note: name for Latn
en: Latin
vi: La-tinh

note: name for Lepc
en: Lepcha (Róng)
vi: Lep-cha (Róng)

note: name for Limb
en: Limbu
vi: Lim-bu

note: name for Lina
en: Linear A
vi: Tuyến A

note: name for Linb
en: Linear B
vi: Tuyến B

note: name for Lyci
en: Lycian
vi: Ly-xi

note: name for Lydi
en: Lydian
vi: Ly-đi-a

note: name for Mand
en: Mandaic, Mandaean
vi: Man-đaíc

note: name for Mani
en: Manichaean
vi: Ma-ni-chi-a

note: name for Maya
en: Mayan hieroglyphs
vi: Ma-ya viết tượng hình

note: name for Mero
en: Meroitic
vi: Me-rô-i-tíc

note: name for Mlym
en: Malayalam
vi: Mã Lai

note: name for Moon
en: Moon (Moon code, Moon script, Moon type)
vi: Moon (mã Moon, chữ viết Moon, chữ in Moon)

note: name for Mong
en: Mongolian
vi: Mông Cổ

note: name for Mtei
en: Meitei Mayek (Meithei, Meetei)
vi: Mei-tei May-ek (Meithei, Meetei)

note: name for Mymr
en: Myanmar (Burmese)
vi: Miến Điện

note: name for Ogam
en: Ogham
vi: Ogam

note: name for Orkh
en: Orkhon
vi: Oa-khon

note: name for Orya
en: Oriya
vi: O-ri-a

note: name for Osma
en: Osmanya
vi: O-x-man-i-a

note: name for Perm
en: Old Permic
vi: Pơ-míc cũ

note: name for Phag
en: Phags-pa
vi: Pha-g-x-pa

note: name for Phlv
en: Book Pahlavi
vi: Pa-la-vi sách

note: name for Phnx
en: Phoenician
vi: Phi-ni-xi

note: name for Plrd
en: Pollard Phonetic
vi: Po-lat ngữ âm

note: name for Qaaa
en: Reserved for private use (start)
vi: Dành để sử dụng riêng (đầu)

note: name for Qabx
en: Reserved for private use (end)
vi: Dành để sử dụng riêng (cuối)

note: name for Roro
en: Rongorongo
vi: Ron-gô-ron-gô

note: name for Runr
en: Runic
vi: Chữ Run

note: name for Samr
en: Samaritan
vi: Xa-ma-ri

note: name for Sara
en: Sarati
vi: Xa-ra-ti

note: name for Saur
en: Saurashtra
vi: Xau-ra-s-tợ-ra

note: name for Sgnw
en: SignWriting
vi: Viết ước hiệu

note: name for Shaw
en: Shavian (Shaw)
vi: Sa-vi (Shaw)

note: name for Sinh
en: Sinhala
vi: Xin-ha-la

note: name for Sund
en: Sundanese
vi: Xun-đa-ni

note: name for Sylo
en: Syloti Nagri
vi: Xi-lô-ti Na-gợ-ri

note: name for Syrc
en: Syriac
vi: Xi-ri

note: name for Syre
en: Syriac (Estrangelo variant)
vi: Xi-ri (biến thể Estralengo)

note: name for Syrj
en: Syriac (Western variant)
vi: Xi-ri (biến thể Tây)

note: name for Syrn
en: Syriac (Eastern variant)
vi: Xi-ri (biến thể Đông)

note: name for Tagb
en: Tagbanwa
vi: Tac-ba-nouă

note: name for Talu
en: New Tai Lue
vi: Tai Lue mới

note: name for Taml
en: Tamil
vi: Ta-min

note: name for Telu
en: Telugu
vi: Te-lu-gu

note: name for Teng
en: Tengwar
vi: Teng-ouă

note: name for Tfng
en: Tifinagh (Berber)
vi: Ti-phi-nach (Bơ-bơ)

note: name for Tglg
en: Tagalog
vi: Ta-ga-loc

note: name for Thaa
en: Thaana
vi: Thă-na

note: name for Thai
en: Thai
vi: Thái

note: name for Tibt
en: Tibetan
vi: Tây Tạng

note: name for Ugar
en: Ugaritic
vi: U-ga-ri-ti

note: name for Visp
en: Visible Speech
vi: Giọng Nói Hiện Rõ

note: name for Xpeo
en: Old Persian
vi: Ba Tư cũ

note: name for Xsux
en: Cuneiform, Sumero-Akkadian
vi: Chữ hình nêm (Xu-me-rô Ác-ca-đi)

note: name for Zxxx
en: Code for unwritten documents
vi: Mã cho tài liệu không viết

note: name for Zyyy
en: Code for undetermined script
vi: Mã cho chữ viết chưa xác định

note: name for Zzzz
en: Code for uncoded script
vi: Mã cho chữ viết chưa có mã
