make 4.2 - en to sv translation catalogue (427 entries)

en: attempt to use unsupported feature: '%s'
sv: försök att använda en funktion som inte stöds: ”%s”

en: touch archive member is not available on VMS
sv: att nudda en arkivmedlem är inte tillgängligt i VMS

en: touch: Archive '%s' does not exist
sv: nudda: Arkivet ”%s” finns inte

en: touch: '%s' is not a valid archive
sv: nudda: ”%s” är inte något giltigt arkiv

en: touch: Member '%s' does not exist in '%s'
sv: nudda: medlemmen ”%s” finns inte i ”%s”

en: touch: Bad return code from ar_member_touch on '%s'
sv: nudda: Felaktig returkod från ar_member_touch på ”%s”

en: lbr$set_module() failed to extract module info, status = %d
sv: lbr$set_module() misslyckades med att extrahera modulinformation, status = %d

en: lbr$ini_control() failed with status = %d
sv: lbr$ini_control() misslyckades och gav status = %d

en: unable to open library '%s' to lookup member status %d
sv: kan inte öppna biblioteket ”%s” för att slå upp medlemsstatus %d

en: Member '%s'%s: %ld bytes at %ld (%ld).
sv: Medlem ”%s”%s: %ld byte vid %ld (%ld).

en:  (name might be truncated)
sv:  (namnet kan vara avkortat)

en:   Date %s
sv:   Datum %s

en:   uid = %d, gid = %d, mode = 0%o.
sv:   uid = %d, gid = %d, flaggor = 0%o.

en: Recipe has too many lines (%ud)
sv: Receptet har för många rader (%ud)

en: *** Break.
sv: *** Avbrott.

en: *** [%s] Archive member '%s' may be bogus; not deleted
sv: *** [%s] Arkivmedlemmen ”%s” kan vara felaktig; ej borttagen

en: *** Archive member '%s' may be bogus; not deleted
sv: *** Arkivmedlemmen ”%s” kan vara felaktig; ej borttagen

en: *** [%s] Deleting file '%s'
sv: *** [%s] Tar bort filen ”%s”

en: *** Deleting file '%s'
sv: *** Tar bort filen ”%s”

en: #  recipe to execute
sv: #  recept att utföra

en:  (built-in):
sv:  (inbyggd):

en:  (from '%s', line %lu):
sv:  (från ”%s”, rad %lu):

en: 
    # Directories
sv: 
    # Kataloger

en: # %s: could not be stat'd.
sv: # %s: kunde inte ta status.

en: # %s (key %s, mtime %ull): could not be opened.
sv: # %s (nyckel %s, mtid %ull): kunde inte öppnas.

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]): could not be opened.
sv: # %s (enhet %d, inod [%d,%d,%d]): kunde inte öppnas.

en: # %s (device %ld, inode %ld): could not be opened.
sv: # %s (enhet %ld, inod %ld): kunde inte öppnas.

en: # %s (key %s, mtime %ull):
sv: # %s (nyckel %s, mtid %ull):

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]):
sv: # %s (enhet %d, inod [%d,%d,%d]):

en: # %s (device %ld, inode %ld):
sv: # %s (enhet %ld, inod %ld):

en: No
sv: Inga

en:  files,
sv:  filer,

en: no
sv: inga

en:  impossibilities
sv:  omöjligheter

en:  so far.
sv:  hittills.

en:  impossibilities in %lu directories.
sv:  omöjligheter i %lu kataloger.

en: Recursive variable '%s' references itself (eventually)
sv: Den rekursiva variabeln ”%s” hänvisar till sig själv (så småningom)

en: unterminated variable reference
sv: oavslutad variabelreferens

en: Recipe was specified for file '%s' at %s:%lu,
sv: Recept angavs för filen ”%s” på %s:%lu,

en: Recipe for file '%s' was found by implicit rule search,
sv: Recept för filen ”%s” hittades genom sökning efter implicit regel,

en: but '%s' is now considered the same file as '%s'.
sv: men ”%s” anses nu vara samma fil som ”%s”.

en: Recipe for '%s' will be ignored in favor of the one for '%s'.
sv: Kommer att bortse från recept för ”%s” till förmån för det som gäller ”%s”.

en: can't rename single-colon '%s' to double-colon '%s'
sv: kan inte ändra namn från enkelkolon ”%s” till dubbelkolon ”%s”

en: can't rename double-colon '%s' to single-colon '%s'
sv: kan inte ändra namn från dubbelkolon ”%s” till enkelkolon ”%s”

en: *** Deleting intermediate file '%s'
sv: *** Tar bort mellanfilen ”%s”

en: Removing intermediate files...
sv: Tar bort mellanfiler …

en: Current time
sv: Nuvarande tid

en: %s: Timestamp out of range; substituting %s
sv: %s: Tidsvärde utanför gränser; ersätter med %s

en: # Not a target:
sv: # Inte ett mål:

en: #  Precious file (prerequisite of .PRECIOUS).
sv: #  Värdefull fil (nödvändig för .PRECIOUS).

en: #  Phony target (prerequisite of .PHONY).
sv: #  Låtsasmål (nödvändig för .PHONY).

en: #  Command line target.
sv: #  Kommandoradsmål.

en: #  A default, MAKEFILES, or -include/sinclude makefile.
sv: #  En standardmakefil, eller enligt MAKEFILES, eller en -include/sinclude-makefil.

en: #  Builtin rule
sv: #  Inbyggd regel

en: #  Implicit rule search has been done.
sv: #  Implicit regelsökning har genomförts.

en: #  Implicit rule search has not been done.
sv: #  Implicit regelsökning har inte genomförts.

en: #  Implicit/static pattern stem: '%s'
sv: #  Implicit/statisk mönsterstam: ”%s”

en: #  File is an intermediate prerequisite.
sv: #  Filen är ett övergående beroende.

en: #  Also makes:
sv: #  Skapar också:

en: #  Modification time never checked.
sv: #  Ändringstiden har inte kontrollerats.

en: #  File does not exist.
sv: #  Filen finns inte.

en: #  File is very old.
sv: #  Filen är mycket gammal.

en: #  Last modified %s
sv: #  Senast ändrad %s

en: #  File has been updated.
sv: #  Filen har uppdaterats.

en: #  File has not been updated.
sv: #  Filen har inte uppdaterats.

en: #  Recipe currently running (THIS IS A BUG).
sv: #  Recept körs just nu (DETTA ÄR ETT FEL).

en: #  Dependencies recipe running (THIS IS A BUG).
sv: #  Beroenderecept körs (DETTA ÄR ETT FEL).

en: #  Successfully updated.
sv: #  Uppdateringen lyckades.

en: #  Needs to be updated (-q is set).
sv: #  Behöver uppdateras (-q har angivits).

en: #  Failed to be updated.
sv: #  Uppdateringen misslyckades.

en: #  Invalid value in 'command_state' member!
sv: #  Ogiltigt värde i medlemmen ”command_state”!

en: 
    # Files
sv: 
    # Filer

en: 
    # files hash-table stats:
    #
sv: 
    # statistik för filhashtabell:
    #

en: %s: Field '%s' not cached: %s
sv: %s: Fältet ”%s” cachas inte: %s

en: non-numeric first argument to 'word' function
sv: icke-numeriskt första argument till funktionen ”word”

en: first argument to 'word' function must be greater than 0
sv: det första argumentet till funktionen ”word” måste vara större än 0

en: non-numeric first argument to 'wordlist' function
sv: icke-numeriskt första argument till funktionen ”wordlist”

en: non-numeric second argument to 'wordlist' function
sv: icke-numeriskt andra argument till funktionen ”wordlist”

en: windows32_openpipe: DuplicateHandle(In) failed (e=%ld)
sv: windows32_openpipe: DuplicateHandle(In) misslyckades (e=%ld)

en: windows32_openpipe: DuplicateHandle(Err) failed (e=%ld)
sv: windows32_openpipe: DuplicateHandle(Fel) misslyckades (e=%ld)

en: CreatePipe() failed (e=%ld)
sv: CreatePipe() misslyckades (e=%ld)

en: windows32_openpipe(): process_init_fd() failed
sv: windows32_openpipe(): process_init_fd() misslyckades

en: Cleaning up temporary batch file %s
sv: Städar bort tillfällig satsfil %s

en: file: missing filename
sv: file: filnamn saknas

en: open: %s: %s
sv: öppna: %s: %s

en: write: %s: %s
sv: skriv: %s: %s

en: close: %s: %s
sv: stäng: %s: %s

en: file: too many arguments
sv: file: för många argument

en: read: %s: %s
sv: läs: %s: %s

en: file: invalid file operation: %s
sv: file: felaktig filåtgärd: %s

en: insufficient number of arguments (%d) to function '%s'
sv: otillräckligt antal argument (%d) till funktionen ”%s”

en: unimplemented on this platform: function '%s'
sv: ej implementerat på denna plattform: funktionen ”%s”

en: unterminated call to function '%s': missing '%c'
sv: oavslutat funktionsanrop ”%s”: ”%c” saknas

en: Empty function name
sv: Tomt funktionsnamn

en: Invalid function name: %s
sv: Felaktigt funktionsnamn: %s

en: Function name too long: %s
sv: Funktionsnamnet är för långt: %s

en: Invalid minimum argument count (%u) for function %s
sv: Felaktigt minsta antal argument (%u) till funktionen ”%s”

en: Invalid maximum argument count (%u) for function %s
sv: Felaktigt största antal argument (%u) till funktionen ”%s”

en: %s: option '%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan ”%s” är tvetydig

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”--%s” tar inget argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”%c%s” tar inget argument

en: %s: option '%s' requires an argument
sv: %s: flaggan ”%s” kräver ett argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
sv: %s: okänd flagga ”--%s”

en: %s: unrecognized option '%c%s'
sv: %s: okänd flagga ”%c%s”

en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåten flagga -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: ogiltig flagga -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- %c

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan ”-W %s” är tvetydig

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan ”-W %s” tar inget argument

en: guile: Expanding '%s'
sv: guile: Expanderar ”%s”

en: guile: Evaluating '%s'
sv: guile: Evaluerar ”%s”

en: can't allocate %lu bytes for hash table: memory exhausted
sv: kan inte allokera %lu byte för hashtabell: minnet slut

en: Load=%ld/%ld=%.0f%%,
sv: Fyllnadsgrad=%ld/%ld=%.0f%%,

en: Rehash=%d,
sv: Omhash=%d,

en: Collisions=%ld/%ld=%.0f%%
sv: Kollisioner=%ld/%ld=%.0f%%

en: Looking for an implicit rule for '%s'.
sv: Letar efter en implicit regel för ”%s”.

en: Looking for archive-member implicit rule for '%s'.
sv: Letar efter en implicit regel för arkivmedlemmen ”%s”.

en: Avoiding implicit rule recursion.
sv: Undviker rekursion orsakad av implicit regel.

en: Stem too long: '%.*s'.
sv: Stammen är för lång: ”%.*s”.

en: Trying pattern rule with stem '%.*s'.
sv: Prövar mönsterregel med stammen ”%.*s”.

en: Rejecting impossible rule prerequisite '%s'.
sv: Avvisar den omöjliga regelförutsättningen ”%s”.

en: Rejecting impossible implicit prerequisite '%s'.
sv: Avvisar den omöjliga implicita förutsättningen ”%s”.

en: Trying rule prerequisite '%s'.
sv: Prövar det regelförutsättningen ”%s”.

en: Trying implicit prerequisite '%s'.
sv: Prövar den implicita förutsättningen ”%s”.

en: Found prerequisite '%s' as VPATH '%s'
sv: Hittade förutsättningen ”%s” som VPATH ”%s”

en: Looking for a rule with intermediate file '%s'.
sv: Letar efter en regel med mellanfilen ”%s”.

en: Cannot create a temporary file
sv: Kan inte skapa en temporärfil

en:  (core dumped)
sv:  (minnesdump)

en:  (ignored)
sv:  (ignoreras)

en: <builtin>
sv: <inbyggd>

en: %s[%s: %s] Error %d%s
sv: %s[%s: %s] Fel %d%s

en: *** Waiting for unfinished jobs....
sv: *** Inväntar oavslutade jobb...

en: Live child %p (%s) PID %s %s
sv: Levande barnprocess %p (%s) PID %s %s

en:  (remote)
sv:  (fjärr)

en: Reaping losing child %p PID %s %s
sv: Inhöstar misslyckad barnprocess: %p PID %s %s

en: Reaping winning child %p PID %s %s
sv: Inhöstar lyckad barnprocess: %p PID %s %s

en: Cleaning up temp batch file %s
sv: Städar bort tillfällig satsfil %s

en: Cleaning up temp batch file %s failed (%d)
sv: Bortstädning av tillfällig satsfil %s misslyckades (%d)

en: Removing child %p PID %s%s from chain.
sv: Tar bort barnprocessen %p PID %s%s från kedjan.

en: Released token for child %p (%s).
sv: Frigjorde symbol för barnprocessen %p (%s).

en: process_easy() failed to launch process (e=%ld)
sv: process_easy() misslyckades med processtart (e=%ld)

en: 
    Counted %d args in failed launch
sv: 
    Räknade till %d argument vid misslyckad start

en: Putting child %p (%s) PID %s%s on the chain.
sv: För upp barnprocessen %p (%s) PID %s%s på kedjan.

en: Obtained token for child %p (%s).
sv: Erhöll symbol för barnprocessen %p (%s).

en: %s: target '%s' does not exist
sv: %s: målet ”%s” finns inte

en: %s: update target '%s' due to: %s
sv: %s: uppdatera målet ”%s” på grund av: %s

en: cannot enforce load limits on this operating system
sv: kan inte upprätthålla lastbegränsningar i detta operativsystem

en: cannot enforce load limit:
sv: kan inte upprätthålla lastbegränsning:

en: no more file handles: could not duplicate stdin
sv: inga fler filhandtag: kunde inte duplicera standard in

en: no more file handles: could not duplicate stdout
sv: inga fler filhandtag: kunde inte duplicera standard ut

en: no more file handles: could not duplicate stderr
sv: inga fler filhandtag: kunde inte duplicera standard fel

en: Could not restore stdin
sv: Kunde inte återställa standard in

en: Could not restore stdout
sv: Kunde inte återställa standard ut

en: Could not restore stderr
sv: Kunde inte återställa standard fel

en: make reaped child pid %s, still waiting for pid %s
sv: make inhöstade barn-pid %s, inväntar fortfarande pid %s

en: %s: %s: Command not found
sv: %s: %s: Kommandot hittades inte

en: %s[%u]: %s: Command not found
sv: %s[%u]: %s: Kommandot hittades inte

en: %s: Shell program not found
sv: %s: Skalprogrammet hittades inte

en: spawnvpe: environment space might be exhausted
sv: spawnvpe: miljöutrymmet kanske är slut

en: $SHELL changed (was '%s', now '%s')
sv: $SHELL ändrades (var ”%s”, är nu ”%s”)

en: Creating temporary batch file %s
sv: Skapar tillfällig satsfil %s

en: Batch file contents:
    	@echo off
sv: Satsfilinnehåll:
    	@echo off

en: Batch file contents:%s
    	%s
sv: Satsfilinnehåll:%s
    	%s

en: %s (line %d) Bad shell context (!unixy && !batch_mode_shell)
sv: %s (rad %d) Felaktigt skalsammanhang (!unixy && !batch_mode_shell)

en: -O[TYPE] (--output-sync[=TYPE]) is not configured for this build.
sv: -O[TYP] (--output-sync[=TYP]) är inte konfigurerat för detta bygge.

en: Failed to open global symbol table: %s
sv: Misslyckades att öppna den globala symboltabellen: %s

en: Loaded object %s is not declared to be GPL compatible
sv: Laddat objekt %s är inte deklarerat att vara GPL-kompatibelt

en: Failed to load symbol %s from %s: %s
sv: Misslyckades att ladda symbolen %s från %s: %s

en: Empty symbol name for load: %s
sv: Tomt symbolnamn för laddning: %s

en: Loading symbol %s from %s
sv: Laddar symbol %s från %s

en: The 'load' operation is not supported on this platform.
sv: Operationen ”load” stödjs inte på denna plattform.

en: Options:
sv: Flaggor:

en:   -b, -m                      Ignored for compatibility.
sv:   -b, -m                      Ignoreras av kompatibilitetsskäl.

en:   -B, --always-make           Unconditionally make all targets.
sv:   -B, --always-make           Bygg ovillkorligen alla mål.

en:   -C DIRECTORY, --directory=DIRECTORY
                                  Change to DIRECTORY before doing anything.
sv:   -C KATALOG, --directory=KATALOG
                                  Byt katalog till KATALOG innan något görs.

en:   -d                          Print lots of debugging information.
sv:   -d                          Skriv ut massor av felsökningsinformation.

en:   --debug[=FLAGS]             Print various types of debugging information.
sv:   --debug[=FLAGGOR]           Skriv ut olika sorters felsökningsinformation.

en:   -e, --environment-overrides
                                  Environment variables override makefiles.
sv:   -e, --environment-overrides
                                  Miljövariabler åsidosätter makefiler.

en:   --eval=STRING               Evaluate STRING as a makefile statement.
sv:   --eval=STRÄNG               Evaluera STRÄNG som en makefile-sats.

en:   -f FILE, --file=FILE, --makefile=FILE
                                  Read FILE as a makefile.
sv:   -f FIL, --file=FIL, --makefile=FIL
                                  Använd FIL som makefil.

en:   -h, --help                  Print this message and exit.
sv:   -h, --help                  Skriv ut detta meddelande och avsluta.

en:   -i, --ignore-errors         Ignore errors from recipes.
sv:   -i, --ignore-errors         Ignorera fel från recept.

en:   -I DIRECTORY, --include-dir=DIRECTORY
                                  Search DIRECTORY for included makefiles.
sv:   -I KATALOG, --include-dir=KATALOG
                                  Genomsök KATALOG efter inkluderade makefiler.

en:   -j [N], --jobs[=N]          Allow N jobs at once; infinite jobs with no arg.
sv:   -j [N], --jobs[=N]          Tillåt N samtidiga jobb; oändligt många om inget antal anges.

en:   -k, --keep-going            Keep going when some targets can't be made.
sv:   -k, --keep-going            Fortsätt även om vissa mål inte kan skapas.

en:   -l [N], --load-average[=N], --max-load[=N]
                                  Don't start multiple jobs unless load is below N.
sv:   -l [N], --load-average[=N], --max-load[=N]
                                  Påbörja fler jobb endast om lasten understiger N.

en:   -L, --check-symlink-times   Use the latest mtime between symlinks and target.
sv:   -L, --check-symlink-times   Använd den senaste av mtiderna för symboliska länkar eller mål.

en:   -n, --just-print, --dry-run, --recon
                                  Don't actually run any recipe; just print them.
sv:   -n, --just-print, --dry-run, --recon
                                  Kör inte något recept, skriv bara ut dem.

en:   -o FILE, --old-file=FILE, --assume-old=FILE
                                  Consider FILE to be very old and don't remake it.
sv:   -o FIL, --old-file=FIL, --assume-old=FIL
                                  Betrakta FIL som mycket gammal och återskapa den inte.

en:   -O[TYPE], --output-sync[=TYPE]
                                  Synchronize output of parallel jobs by TYPE.
sv:   -O[TYP], --output-sync[=TYP]
                                  Synkronisera utmatningen av parallella jobb
                                  enligt TYP.

en:   -p, --print-data-base       Print make's internal database.
sv:   -p, --print-data-base       Skriv ut makes interna databas.

en:   -q, --question              Run no recipe; exit status says if up to date.
sv:   -q, --question              Kör inga recept; slutstatus visar om det är aktuellt.

en:   -r, --no-builtin-rules      Disable the built-in implicit rules.
sv:   -r, --no-builtin-rules      Inaktivera de inbyggda implicita reglerna.

en:   -R, --no-builtin-variables  Disable the built-in variable settings.
sv:   -R, --no-builtin-variables  Inaktivera de inbyggda variabelinställningarna.

en:   -s, --silent, --quiet       Don't echo recipes.
sv:   -s, --silent, --quiet       Återge inte recept.

en:   -S, --no-keep-going, --stop
                                  Turns off -k.
sv:   -S, --no-keep-going, --stop
                                  Stäng av -k.

en:   -t, --touch                 Touch targets instead of remaking them.
sv:   -t, --touch                 Nydatera mål i stället för att återskapa dem.

en:   --trace                     Print tracing information.
sv:   --trace                     Skriv spårningsinformation.

en:   -v, --version               Print the version number of make and exit.
sv:   -v, --version               Skriv ut makes versionsnummer och avsluta.

en:   -w, --print-directory       Print the current directory.
sv:   -w, --print-directory       Skriv ut aktuell katalog.

en:   --no-print-directory        Turn off -w, even if it was turned on implicitly.
sv:   --no-print-directory        Stäng av -w, även om det är implicit påslaget.

en:   -W FILE, --what-if=FILE, --new-file=FILE, --assume-new=FILE
                                  Consider FILE to be infinitely new.
sv:   -W FIL, --what-if=FIL, --new-file=FIL, --assume-new=FIL
                                  Betrakta FIL som hur ny som helst.

en:   --warn-undefined-variables  Warn when an undefined variable is referenced.
sv:   --warn-undefined-variables  Varna vid användning av en odefinierad variabel.

en: empty string invalid as file name
sv: en tom sträng är ett ogiltigt filnamn

en: unknown debug level specification '%s'
sv: okänd felsökningsnivå ”%s” angiven

en: unknown output-sync type '%s'
sv: okänd typ av utmatningssynkronisering ”%s”

en: %s: Interrupt/Exception caught (code = 0x%lx, addr = 0x%p)
sv: %s: Avbrott/Undantag fångat (kod = 0x%lx, adress = 0x%p)

en: 
    Unhandled exception filter called from program %s
    ExceptionCode = %lx
    ExceptionFlags = %lx
    ExceptionAddress = 0x%p
sv: 
    Ett ohanterat undantagsfilter anropades från programmet %s
    Undantagskod = %lx
    Undantagsflaggor = %lx
    Undantagsadress = 0x%p

en: Access violation: write operation at address 0x%p
sv: Åtkomstförseelse: skrivinstruktion på adressen 0x%p

en: Access violation: read operation at address 0x%p
sv: Åtkomstförseelse: läsinstruktion på adressen 0x%p

en: find_and_set_shell() setting default_shell = %s
sv: find_and_set_shell() ger default_shell = %s

en: find_and_set_shell() path search set default_shell = %s
sv: sökvägen för find_and_set_shell() gav default_shell = %s

en: %s is suspending for 30 seconds...
sv: %s suspenderas i 30 sekunder...

en: done sleep(30). Continuing.
sv: färdig med sleep(30). Fortsätter.

en: warning: jobserver unavailable: using -j1.  Add '+' to parent make rule.
sv: varning: jobbserver otillgänglig: använder -j1. Lägg till ”+” i föräldraregeln.

en: warning: -jN forced in submake: disabling jobserver mode.
sv: varning: -jN framtvingat i del-make: inaktiverar jobbserverläge.

en: Makefile from standard input specified twice.
sv: Makefil från standard in angavs dubbelt.

en: fopen (temporary file)
sv: fopen (temporärfil)

en: fwrite (temporary file)
sv: fwrite (temporärfil)

en: Parallel jobs (-j) are not supported on this platform.
sv: Parallella jobb (-j) stöds inte på denna plattform.

en: Resetting to single job (-j1) mode.
sv: Återställer till enkeljobbsläge (-j1).

en: Symbolic links not supported: disabling -L.
sv: Symboliska länkar stöds inte: inaktiverar -L.

en: Updating makefiles....
sv: Uppdaterar makefiler...

en: Makefile '%s' might loop; not remaking it.
sv: Makefilen ”%s” kan loopa; återskapas inte.

en: Failed to remake makefile '%s'.
sv: Misslyckades med att återskapa makefilen ”%s”.

en: Included makefile '%s' was not found.
sv: Den inkluderade makefilen ”%s” fanns inte.

en: Makefile '%s' was not found
sv: Makefilen ”%s” fanns inte

en: Couldn't change back to original directory.
sv: Kunde inte återgå till ursprungskatalogen.

en: Re-executing[%u]:
sv: Utför på nytt[%u]:

en: unlink (temporary file):
sv: avlänka (temporärfil):

en: .DEFAULT_GOAL contains more than one target
sv: .DEFAULT_GOAL innehåller fler än ett mål

en: No targets specified and no makefile found
sv: Inga mål angavs och ingen makefil hittades

en: No targets
sv: Inga mål

en: Updating goal targets....
sv: Uppdaterar slutmål...

en: warning:  Clock skew detected.  Your build may be incomplete.
sv: varning:  Klockförskjutning upptäckt.  Bygget kan ha blivit ofullständigt.

en: Usage: %s [options] [target] ...
sv: Användning: %s [flaggor] [mål] ...

en: 
    This program built for %s
sv: 
    Detta program byggdes för %s

en: 
    This program built for %s (%s)
sv: 
    Detta program byggdes för %s (%s)

en: Report bugs to <bug-make@gnu.org>
sv: Anmäl fel till <bug-make@gnu.org>.
    Skicka synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: the '%s%s' option requires a non-empty string argument
sv: flaggan ”%s%s” kräver ett strängargument som inte är tomt

en: the '-%c' option requires a positive integer argument
sv: flaggan ”-%c” kräver ett positivt heltal som argument

en: %sBuilt for %s
sv: %sByggt för %s

en: %sBuilt for %s (%s)
sv: %sByggt för %s (%s)

en: %sLicense GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    %sThis is free software: you are free to change and redistribute it.
    %sThere is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: %sLicens GPLv3+: GNU GPL version 3 eller senare <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    %sDetta är fri programvara. du får lov att ändra och vidaredistribuera den.
    %sDet finns INGEN GARANTI, så långt lagen tillåter.

en: 
    # Make data base, printed on %s
sv: 
    # Make-databas, utskriven %s

en: 
    # Finished Make data base on %s
sv: 
    # Färdigställde Make-databas %s

en: Unknown error %d
sv: Okänt fel %d

en: %s: user %lu (real %lu), group %lu (real %lu)
sv: %s: användare %lu (verklig %lu), grupp %lu (verklig %lu)

en: Initialized access
sv: Åtkomst inledd

en: User access
sv: Användaråtkomst

en: Make access
sv: Make-åtkomst

en: Child access
sv: Barnåtkomst

en: %s: Entering an unknown directory
sv: %s: Går till en okänd katalog

en: %s: Leaving an unknown directory
sv: %s: Lämnar en okänd katalog

en: %s: Entering directory '%s'
sv: %s: Går till katalogen ”%s”

en: %s: Leaving directory '%s'
sv: %s: Lämnar katalogen ”%s”

en: %s[%u]: Entering an unknown directory
sv: %s[%u]: Går till en okänd katalog

en: %s[%u]: Leaving an unknown directory
sv: %s[%u]: Lämnar en okänd katalog

en: %s[%u]: Entering directory '%s'
sv: %s[%u]: Går till katalogen ”%s”

en: %s[%u]: Leaving directory '%s'
sv: %s[%u]: Lämnar katalogen ”%s”

en: write error: stdout
sv: skrivfel: standard ut

en: .  Stop.
sv: .  Stannar.

en: creating jobs pipe
sv: skapar jobbrör

en: duping jobs pipe
sv: duplicerar jobbrör

en: init jobserver pipe
sv: iordningställer rör till jobbserver

en: internal error: invalid --jobserver-auth string '%s'
sv: internt fel: ogiltig sträng --jobserver-auth ”%s”

en: Jobserver client (fds %d,%d)
sv: Jobbserverklient (fb %d,%d)

en: jobserver pipeline
sv: rör till jobbserver

en: write jobserver
sv: skriver till jobbserver

en: pselect jobs pipe
sv: pselect jobbrör

en: read jobs pipe
sv: läser från jobbledning

en: Reading makefiles...
sv: Läser makefiler...

en: Reading makefile '%s'
sv: Läser makefilen ”%s”

en:  (no default goal)
sv:  (inget standardmål)

en:  (search path)
sv:  (sökväg)

en:  (don't care)
sv:  (oviktigt)

en:  (no ~ expansion)
sv:  (ingen ~-expansion)

en: Skipping UTF-8 BOM in makefile '%s'
sv: Hoppar över UTF-8-BOM i makefilen ”%s”

en: Skipping UTF-8 BOM in makefile buffer
sv: Hoppar över UTF-8-BOM i makefile-buffert

en: invalid syntax in conditional
sv: ogiltig syntax i villkorssats

en: %s: failed to load
sv: %s: misslyckades att ladda

en: recipe commences before first target
sv: recept inleds före första målet

en: missing rule before recipe
sv: regel saknas före recept

en: missing separator (did you mean TAB instead of 8 spaces?)
sv: separator saknas (var avsikten TAB i stället för 8 mellanslag?)

en: missing separator
sv: separator saknas

en: missing target pattern
sv: målmönster saknas

en: multiple target patterns
sv: flera målmönster

en: target pattern contains no '%%'
sv: målmönstret innehåller inget ”%%”

en: missing 'endif'
sv: ”endif” saknas

en: empty variable name
sv: tomt variabelnamn

en: extraneous text after 'define' directive
sv: överflödig text efter direktivet ”define”

en: missing 'endef', unterminated 'define'
sv: ”endef” saknas, oavslutad ”define”

en: extraneous text after 'endef' directive
sv: överflödig text efter direktivet ”endef”

en: extraneous text after '%s' directive
sv: överflödig text efter direktivet ”%s”

en: extraneous '%s'
sv: överflödigt ”%s”

en: only one 'else' per conditional
sv: endast ett ”else” per villkor

en: Malformed target-specific variable definition
sv: Felformad målberoende variabeldefinition

en: prerequisites cannot be defined in recipes
sv: beroenden kan inte definieras i recept

en: mixed implicit and static pattern rules
sv: blandade implicita regler och statiska mönsterregler

en: mixed implicit and normal rules
sv: blandade implicita regler och normala regler

en: target '%s' doesn't match the target pattern
sv: målet ”%s” motsvarar inte målmönstret

en: target file '%s' has both : and :: entries
sv: målfilen ”%s” har både poster med : och ::

en: target '%s' given more than once in the same rule
sv: målet ”%s” anges flera gånger i samma regel

en: warning: overriding recipe for target '%s'
sv: varning: åsidosätter recept för målet ”%s”

en: warning: ignoring old recipe for target '%s'
sv: varning: ignorerar gammalt recept för målet ”%s”

en: *** mixed implicit and normal rules: deprecated syntax
sv: *** blandade implicita regler och normala regler: föråldrad syntax

en: warning: NUL character seen; rest of line ignored
sv: varning: NUL-tecken upptäckt, bortser från resten av raden

en: Nothing to be done for '%s'.
sv: Inget behöver göras för ”%s”.

en: '%s' is up to date.
sv: ”%s” är aktuell.

en: Pruning file '%s'.
sv: Beskär filen ”%s”.

en: %sNo rule to make target '%s', needed by '%s'%s
sv: %sIngen regel för att skapa målet ”%s”, som behövs av ”%s”%s

en: %sNo rule to make target '%s'%s
sv: %sIngen regel för att skapa målet ”%s”%s

en: Considering target file '%s'.
sv: Överväger målfilen ”%s”.

en: Recently tried and failed to update file '%s'.
sv: Misslyckades nyligen med att uppdatera filen ”%s”.

en: File '%s' was considered already.
sv: Filen ”%s” har redan övervägts.

en: Still updating file '%s'.
sv: Uppdaterar fortfarande filen ”%s”.

en: Finished updating file '%s'.
sv: Slutförde uppdaterandet av filen ”%s”.

en: File '%s' does not exist.
sv: Filen ”%s” finns inte.

en: *** Warning: .LOW_RESOLUTION_TIME file '%s' has a high resolution time stamp
sv: *** Varning: .LOW_RESOLUTION_TIME-filen ”%s” har en högupplöst tidsstämpel

en: Found an implicit rule for '%s'.
sv: Hittade en implicit regel för ”%s”.

en: No implicit rule found for '%s'.
sv: Hittade ingen implicit regel för ”%s”.

en: Using default recipe for '%s'.
sv: Använder standardrecept för ”%s”.

en: Circular %s <- %s dependency dropped.
sv: Det cirkulära beroendet %s <- %s släpptes.

en: Finished prerequisites of target file '%s'.
sv: Avslutade förutsättningarna för målfilen ”%s”.

en: The prerequisites of '%s' are being made.
sv: Förutsättningarna för ”%s” skapas.

en: Giving up on target file '%s'.
sv: Ger upp med målfilen ”%s”.

en: Target '%s' not remade because of errors.
sv: Målet ”%s” återskapades inte på grund av fel.

en: Prerequisite '%s' is order-only for target '%s'.
sv: Förutsättningen ”%s” för målet ”%s” är endast ordning.

en: Prerequisite '%s' of target '%s' does not exist.
sv: Förutsättningen ”%s” för målet ”%s” finns inte.

en: Prerequisite '%s' is newer than target '%s'.
sv: Förutsättningen ”%s” är nyare än målet ”%s”.

en: Prerequisite '%s' is older than target '%s'.
sv: Förutsättningen ”%s” är äldre än målet ”%s”.

en: Target '%s' is double-colon and has no prerequisites.
sv: Målet ”%s” är dubbelkolon och har inga förutsättningar.

en: No recipe for '%s' and no prerequisites actually changed.
sv: Inget recept för ”%s” och inga förutsättningar har förändrats.

en: Making '%s' due to always-make flag.
sv: Skapar ”%s” på grund av flaggan always-make.

en: No need to remake target '%s'
sv: Inget behov att återskapa målet ”%s”

en: ; using VPATH name '%s'
sv: ; använder VPATH-namnet ”%s”

en: Must remake target '%s'.
sv: Måste återskapa målet ”%s”.

en:   Ignoring VPATH name '%s'.
sv:   Bortser från VPATH-namnet ”%s”.

en: Recipe of '%s' is being run.
sv: Receptet för ”%s” körs.

en: Failed to remake target file '%s'.
sv: Misslyckades med att återskapa målfilen ”%s”.

en: Successfully remade target file '%s'.
sv: Återskapade målfilen ”%s”.

en: Target file '%s' needs to be remade under -q.
sv: Målfilen ”%s” behöver återskapas med -q.

en: Using default commands for '%s'.
sv: Använder standardkommandon för ”%s”.

en: Warning: File '%s' has modification time in the future
sv: Varning: Filen ”%s” har en ändringstid i framtiden

en: Warning: File '%s' has modification time %s s in the future
sv: Varning: Filen ”%s” har en ändringstid %s s i framtiden

en: .LIBPATTERNS element '%s' is not a pattern
sv: .LIBPATTERNS-elementet ”%s” är inte ett mönster

en: Customs won't export: %s
sv: Customs kommer inte att exportera %s

en: 
    # Implicit Rules
sv: 
    # Implicita regler

en: 
    # No implicit rules.
sv: 
    # Inga implicita regler.

en: 
    # %u implicit rules, %u
sv: 
    # %u implicita regler, %u

en:  terminal.
sv:  slutregler.

en: BUG: num_pattern_rules is wrong!  %u != %u
sv: FEL: num_pattern_rules är felaktigt!  %u != %u

en: unknown signal
sv: okänd signal

en: Hangup
sv: Avringd

en: Interrupt
sv: Avbrott

en: Quit
sv: Avslutad

en: Illegal Instruction
sv: Otillåten instruktion

en: Trace/breakpoint trap
sv: Spårningsfälla

en: Aborted
sv: Avbruten

en: IOT trap
sv: IO-fälla

en: EMT trap
sv: Emulatorfälla

en: Floating point exception
sv: Flyttalsundantag

en: Killed
sv: Dödad

en: Bus error
sv: Bussfel

en: Segmentation fault
sv: Segmenteringsfel

en: Bad system call
sv: Felaktigt systemanrop

en: Broken pipe
sv: Ledningsbrott

en: Alarm clock
sv: Alarmklocka

en: Terminated
sv: Avslutad

en: User defined signal 1
sv: Användarsignal 1

en: User defined signal 2
sv: Användarsignal 2

en: Child exited
sv: Barn avslutades

en: Power failure
sv: Strömavbrott

en: Stopped
sv: Stoppades

en: Stopped (tty input)
sv: Stoppades (tty-läsning)

en: Stopped (tty output)
sv: Stoppades (tty-utskrift)

en: Stopped (signal)
sv: Stoppades (signal)

en: CPU time limit exceeded
sv: CPU-tidsgräns överskreds

en: File size limit exceeded
sv: Filstorleksgräns överskreds

en: Virtual timer expired
sv: Virtuellt tidur löpte ut

en: Profiling timer expired
sv: Profileringstidur löpte ut

en: Window changed
sv: Fönster ändrat

en: Continued
sv: Fortsatte

en: Urgent I/O condition
sv: Brådskande I/O-läge

en: I/O possible
sv: I/O-tillfälle

en: Resource lost
sv: Miste resurs

en: Danger signal
sv: Farosignal

en: Information request
sv: Informationsbegäran

en: Floating point co-processor not available
sv: Flyttalsprocessor inte tillgänglig

en: 
    %s No strcache buffers
sv: 
    %s Inga strcache-buffertar

en: 
    %s strcache buffers: %lu (%lu) / strings = %lu / storage = %lu B / avg = %lu B
sv: 
    %s strcache-buffertar: totalt = %lu (%lu) / strängar = %lu / lagring = %lu B / snitt = %lu B

en: %s current buf: size = %hu B / used = %hu B / count = %hu / avg = %hu B
sv: %s aktuell buf: storlek = %hu B / använt = %hu B / antal = %hu / snitt = %hu B

en: %s other used: total = %lu B / count = %lu / avg = %lu B
sv: %s annat använt: totalt = %lu B / antal = %lu / snitt = %lu B

en: %s other free: total = %lu B / max = %lu B / min = %lu B / avg = %hu B
sv: %s annat ledigt: totalt = %lu B / max = %lu B / min = %lu B / snitt = %hu B

en: 
    %s strcache performance: lookups = %lu / hit rate = %lu%%
sv: 
    %s strcache-prestanda: uppslagningar = %lu / träffsäkerhet = %lu %%

en: # hash-table stats:
    #
sv: # statistik för hashtabell:
    #

en: automatic
sv: automatisk

en: default
sv: normal

en: environment
sv: miljö

en: makefile
sv: makefil

en: environment under -e
sv: miljö enligt -e

en: command line
sv: kommandorad

en: 'override' directive
sv: ”override”-direktiv

en:  (from '%s', line %lu)
sv:  (från ”%s”, rad %lu)

en: # variable set hash-table stats:
sv: # statistik för variabelmängd-hashtabell:

en: 
    # Variables
sv: 
    # Variabler

en: 
    # Pattern-specific Variable Values
sv: 
    # Mönsterspecifika variabelvärden

en: 
    # No pattern-specific variable values.
sv: 
    # Inga mönsterspecifika variabelvärden.

en: 
    # %u pattern-specific variable values
sv: 
    # %u mönsterspecifika variabelvärden

en: warning: undefined variable '%.*s'
sv: varning: odefinierad variabel ”%.*s”

en: sys$search() failed with %d
sv: sys$search() misslyckades med %d

en: -warning, you may have to re-enable CTRL-Y handling from DCL.
sv: -varning, CTRL-Y-hantering kanske behöver återställas från DCL.

en: BUILTIN CD %s
sv: INBYGGT CD %s

en: Append output to %s
sv: Lägg till utdata till %s

en: Append %.*s and cleanup
sv: Lägg till %.*s och rensa upp

en: Executing %s instead
sv: Utför %s i stället

en: 
    # VPATH Search Paths
sv: 
    # VPATH-sökvägar

en: # No 'vpath' search paths.
sv: # Inga ”vpath”-sökvägar.

en: 
    # %u 'vpath' search paths.
sv: 
    # %u ”vpath”-sökvägar.

en: 
    # No general ('VPATH' variable) search path.
sv: 
    # Ingen allmän sökväg (enligt ”VPATH”-variabeln).

en: 
    # General ('VPATH' variable) search path:
    #
sv: 
    # Allmän sökväg (enligt ”VPATH”-variabeln):
    #

en: Jobserver slots limited to %d
sv: Jobbserverfack begränsat till %d

en: creating jobserver semaphore: (Error %ld: %s)
sv: skapar jobbserversemafor: (Fel %ld: %s)

en: internal error: unable to open jobserver semaphore '%s': (Error %ld: %s)
sv: Internt fel: kan inte öppna jobbserversemaforen ”%s”: (Fel %ld: %s)

en: Jobserver client (semaphore %s)
sv: Jobbserverklient (semafor %s)

en: release jobserver semaphore: (Error %ld: %s)
sv: släpp jobbserversemafor: (Fel %ld: %s)

en: semaphore or child process wait: (Error %ld: %s)
sv: väntan på semafor eller barnprocess: (Fel %ld: %s)
