libgphoto2_port 2.4.0 - en to sv translation catalogue (84 entries)

en: Called for filename '%s'.
sv: Frågade efter filnamnet "%s".

en: Could not load '%s': '%s'.
sv: Kunde inte läsa in "%s": "%s".

en: Could not find some functions in '%s': '%s'.
sv: Kunde inte hitta vissa funktioner i "%s": "%s".

en: '%s' already loaded
sv: "%s" redan inläst

en: Could not load port driver list: '%s'.
sv: Kunde inte läsa in lista av portdrivrutiner: "%s".

en: Loaded '%s' ('%s') from '%s'.
sv: Läste in "%s" ("%s") från "%s".

en: Using ltdl to load io-drivers from '%s'...
sv: Använder ltdl för att läsa in io-drivrutiner från "%s"...

en: Starting regex search for '%s'...
sv: Startar sökning med reguljärt uttryck efter "%s"...

en: Trying '%s'...
sv: Provar "%s"...

en: regcomp failed
sv: regcomp misslyckades

en: re_match failed (%i)
sv: re_match misslyckades (%i)

en: regexec failed
sv: regexec misslyckades

en: Generic Port
sv: Allmän port

en: Looking up entry '%s'...
sv: Slår upp posten "%s"...

en: No error
sv: Inget fel

en: Unspecified error
sv: Ospecificerat fel

en: I/O problem
sv: In-/ut-problem

en: Bad parameters
sv: Felaktiga parametrar

en: Unsupported operation
sv: Operationen stöds inte

en: Fixed limit exceeded
sv: Fast gräns överstigen

en: Timeout reading from or writing to the port
sv: Timeout vid läsning från eller skrivning till porten

en: Serial port not supported
sv: Serieporten stöds inte

en: USB port not supported
sv: USB-porten stöds inte

en: Unknown port
sv: Okänd port

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Error loading a library
sv: Fel vid inläsning av ett bibliotek

en: Error initializing the port
sv: Fel vid initiering av porten

en: Error reading from the port
sv: Fel vid läsning från porten

en: Error writing to the port
sv: Fel vid skrivning till porten

en: Error updating the port settings
sv: Fel vid uppdatering av portinställningarna

en: Error setting the serial port speed
sv: Fel vid inställning av serieportens hastighet

en: Error clearing a halt condition on the USB port
sv: Fel vid rensning av stopptillstånd på USB-porten

en: Could not find the requested device on the USB port
sv: Kunde inte finna den begärda enheten på USB-porten

en: Could not claim the USB device
sv: Kunde inte göra anspråk på USB-enheten

en: Could not lock the device
sv: Kunde inte låsa enheten

en: libhal error
sv: libhal-fel

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: The operation '%s' is not supported by this device
sv: Operationen "%s" stöds inte av denna enhet

en: The port has not yet been initialized
sv: Porten har ännu inte blivit initierad

en: Creating new device...
sv: Skapar ny enhet...

en: Could not load '%s' ('%s').
sv: Kunde inte läsa in "%s" ("%s)".

en: Could not find 'gp_port_library_operations' in '%s' ('%s')
sv: Kunde inte finna "gp_port_library_operations" i "%s" ("%s")

en: Opening %s port...
sv: Öppnar porten %s...

en: Closing port...
sv: Stänger port...

en: Freeing port...
sv: Frigör port...

en: Writing %i=0x%x byte(s) to port...
sv: Skriver %i=0x%x byte till port...

en: Could only read %i out of %i byte(s)
sv: Kunde endast läsa %i ut av totalt %i byte

en: Setting timeout to %i millisecond(s)...
sv: Ställer in timeout till %i millisekund(er)...

en: Getting timeout...
sv: Får timeout...

en: Current timeout: %i milliseconds
sv: Aktuell timeout: %i millisekunder

en: Setting settings...
sv: Ställer in inställningar...

en: Getting level of pin %i...
sv: Hämtar nivån av pin %i...

en: Level of pin %i: %i
sv: Nivå av pin %i: %i

en: low
sv: låg

en: high
sv: hög

en: Setting pin %i (%s: '%s') to '%s'...
sv: Ställer in pin %i (%s: "%s") till "%s"...

en: Sending break (%i milliseconds)...
sv: Skickar avbrott (%i millisekunder)...

en: Flushing port...
sv: Spolar port...

en: Clear halt...
sv: Rensa stopp

en: Writing message (request=0x%x value=0x%x index=0x%x size=%i=0x%x)...
sv: Skriver meddelande (begäran=0x%x värde=0x%x index=0x%x storlek=%i=0x%x)...

en: Reading message (request=0x%x value=0x%x index=0x%x size=%i=0x%x)...
sv: Läser meddelande (begäran=0x%x värde=0x%x index=0x%x storlek=%i=0x%x)...

en: No error description available
sv: Ingen felbeskrivning tillgänglig

en: Media '%s'
sv: Media "%s"

en: Could not lock device '%s'
sv: Kunde inte låsa enheten "%s"

en: Device '%s' is locked by pid %d
sv: Enheten "%s" är låst av pid %d

en: Device '%s' could not be locked (dev_lock returned %d)
sv: Enheten "%s" kunde inte låsas (dev_lock returnerade %d)

en: Device '%s' could not be unlocked.
sv: Enheten "%s" kunde inte låsas upp.

en: Device '%s' could not be unlocked as it is locked by pid %d.
sv: Enheten "%s" kunde inte låsas upp eftersom den är låst av pid %d.

en: Device '%s' could not be unlocked (dev_unlock returned %d)
sv: Enheten "%s" kunde inte låsas upp (dev_lock returnerade %d)

en: Serial Port %i
sv: Serieport %i

en: Parity error.
sv: Paritetsfel.

en: Unexpected parity response sequence 0xff 0x%02x.
sv: Oväntad paritetsvarsekvens 0xff 0x%02x.

en: Unknown pin %i.
sv: Okänd pin %i.

en: Could not set the baudrate to %d
sv: Kunde inte ställa in bithastigheten till %d

en: Failed to open '%s' (%m).
sv: Misslyckades med att öppna "%s" (%m).

en: Could not close '%s' (%m).
sv: Kunde inte stänga "%s" (%m).

en: Camera is already in use.
sv: Kameran används redan.

en: Device has driver '%s' attached, detaching it now.
sv: Enheten har drivrutinen "%s" ansluten, kopplar loss den nu.

en: Could not detach kernel driver '%s' of camera device.
sv: Kunde inte koppla loss kärndrivrutinen "%s" för kameraenhet.

en: Could not query kernel driver of device.
sv: Kunde inte fråga kärndrivrutinen efter enheten.

en: The supplied vendor or product id (0x%x,0x%x) is not valid.
sv: Den angivna tillverkare- eller produktidentiteten (0x%x,0x%x) är inte giltig.

en: USB device (vendor 0x%x, product 0x%x) is a mass storage device, and might not function with gphoto2. Reference: %s
sv: USB-enheten (tillverkare 0x%x, produkt 0x%x) är en masslagringsenhet och kanske inte fungerar med gphoto2. Referens: %s

en: Could not find USB device (vendor 0x%x, product 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
sv: Kunde inte finna USB-enheten (tillverkare 0x%x, produkt 0x%x). Kontrollera att enheten är ansluten till datorn.

en: Could not find USB device (class 0x%x, subclass 0x%x, protocol 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
sv: Kunde inte finna USB-enheten  (klass 0x%x, underklass 0x%x, protokoll 0x%x). Kontrollera att enheten är ansluten till datorn.
