libgphoto2 2.5.8 - en to it translation catalogue (1293 entries)

en: Camera appears to not be using CompactFlash storage
    Unfortunately we do not support that at the moment :-(
it: La fotocamera sembra non usare memorie CompactFlash
    Sfortunatamente ciò non è supportato al momento.

en: Camera has taken %d pictures, and is using CompactFlash storage.
it: La fotocamera ha scattato %d foto, e usa memoria CompactFlash.

en: agfa_cl20
    The Agfa CL20 Linux Driver People!
         Email us at cl20@poeml.de    
     Visit us at http://cl20.poeml.de
it: agfa_cl20
    Il gruppo Agfa CL20 Linux Driver!
        Email: cl20@poeml.de    
     Visitate: http://cl20.poeml.de

en: Your USB camera has an Aox chipset.
    Number of lo-res PICs = %i
    Number of hi-res PICs = %i
    Number of PICs = %i
it: La fotocamera USB ha un chipset Aox.
    Numero di foto in bassa risoluzione: %i
    Numero di foto in alta risoluzione:  %i
    Numero di foto: %i

en: Aox generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
it: Driver generico Aox
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Number of pictures: %i
    Firmware Version: %s
it: Numero di immagini: %i
    Versione del firmware: %s

en: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering of image data by:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implemented using documents found on
    the web. Permission given by Vision.
it: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering dei dati delle immagini di:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implementato usando documenti trovati
    in rete. Permesso ottenuto da Vision.

en: Could not create directory %s.
it: Impossibile creare la directory %s.

en: Could not remove directory %s.
it: Impossibile rimuovere la directory "%s".

en: lock keys failed.
it: blocco dei tasti non riuscito.

en: *UNKNOWN*
it: *SCONOSCIUTO*

en: canon_int_capture_image: initial canon_usb_list_all_dirs() failed with status %li
it: canon_int_capture_image: canon_usb_list_all_dirs() iniziale fallito con stato %li

en: canon_int_capture_image: final canon_usb_list_all_dirs() failed with status %i
it: canon_int_capture_image: canon_usb_list_all_dirs() finale fallito con stato %i

en: Name '%s' (%li characters) too long, maximum 30 characters are allowed.
it: Il nome "%s" (%li caratteri) è troppo lungo, può avere 30 caratteri al massimo.

en: Lower case letters in %s not allowed.
it: Non sono permesse lettere minuscole in %s.

en: canon_int_list_directory: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
it: canon_int_list_directory: ERRORE: messaggio initial troppo corto (%i < minimo %i)

en: canon_int_list_directory: Reached end of packet while examining the first dirent
it: canon_int_list_directory: fine del pacchetto raggiunta durante l'analisi della prima voce di directory

en: canon_int_list_directory: truncated directory entry encountered
it: canon_int_list_directory: incontrata una voce di directory troncata

en: File protected.
it: File protetto.

en: canon_int_get_info_func: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
it: canon_int_list_func: ERRORE: messaggio initial troppo corto (%i < minimo %i)

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: No beginning/end
it: Impossibile estrarre miniatura JPEG dai dati: inizio/fine mancante

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: Data is not JFIF
it: Impossibile estrarre miniatura JPEG dai dati: i dati non sono JFIF

en: NULL parameter "%s" in %s line %i
it: Parametro "%s" NULL in %s riga %i

en: Don't know how to handle camera->port->type value %i aka 0x%x in %s line %i.
it: Impossibile gestire il valore %i in camera->port->type aka 0x%x in %s riga %i.

en: FATAL ERROR: initial CRC value for length %d unknown
it: ERRORE FATALE: valore CRC iniziale per lunghezza %d sconosciuto

en: unable to guess initial CRC value
it: impossibile indovinare il valore CRC iniziale

en: warning: CRC not checked (add len %d, value 0x%04x) #########################
it: attenzione: CRC non controllato (add len %d, value 0x%04x) #########################

en: Compatibility Mode
it: Modo compatibilità

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Full Image
it: Immagine intera

en: Auto focus: one-shot
it: Autofocus: uno scatto

en: Manual focus
it: Messa a fuoco manuale

en: Beep off
it: Segnale acustico spento

en: Beep on
it: Segnale acustico acceso

en: Flash off
it: Flash spento

en: Flash on
it: Flash attivo

en: Flash auto
it: Flash automatico

en: Manual 2
it: Manuale 2

en: Far scene
it: Scena distante

en: Fast shutter
it: Otturatore veloce

en: Slow shutter
it: Otturatore lento

en: Night scene
it: Scena notturna

en: Gray scale
it: Scala di grigi

en: Sepia
it: Seppia

en: Portrait
it: Ritratto

en: BW
it: B/N

en: Vivid
it: Vivo

en: Neutral
it: Neutro

en: Long shutter
it: Otturatore lungo

en: Foliage
it: Fogliame

en: Indoor
it: Interno

en: Fireworks
it: Fuochi d'artificio

en: Beach
it: Spiaggia

en: Underwater
it: Sott'acqua

en: Snow
it: Neve

en: Kids and pets
it: Bambini e animali

en: Night snapshot
it: Scatto notturno

en: Digital macro
it: Macro digitale

en: Small Normal JPEG
it: JPEG Normale piccola

en: Small Fine JPEG
it: JPEG Fine piccola

en: Medium Normal JPEG
it: JPEG Normale media

en: Medium Fine JPEG
it: JPEG Fine media

en: Large Normal JPEG
it: JPEG Normale larga

en: Large Fine JPEG
it: JPEG Fine larga

en: RAW + Small Normal JPEG
it: RAW + JPEG Normale piccola

en: RAW + Small Fine JPEG
it: RAW + JPEG Fine piccola

en: RAW + Medium Normal JPEG
it: RAW + JPEG Normale media

en: RAW + Medium Fine JPEG
it: RAW + JPEG Fine media

en: RAW + Large Normal JPEG
it: RAW + JPEG Normale piccola

en: RAW + Large Fine JPEG
it: RAW + JPEG Fine larga

en: Camera unavailable: %s
it: Fotocamera non disponibile: %s

en: Switching Camera Off
it: Spegnimento fotocamera

en: Error capturing image
it: Errore durante la cattura dell'immagine

en: Could not get disk name: %s
it: Impossibile leggere il nome del disco: %s

en: No reason available
it: Nessun motivo disponibile

en: Could not get disk info: %s
it: Impossibile leggere le informazioni sul disco: %s

en: Internal error #1 in get_file_func() (%s line %i)
it: Errore interno #1 in get_file_func() (%s riga %i)

en: No audio file could be found for %s
it: Nessun file audio è stato trovato per %s

en:   Drive %s
      %11s bytes total
      %11s bytes available
it:   Unità %s
      %11s byte totali
      %11s byte disponibili

en: AC adapter
it: adattatore AC

en: power OK
it: alimentazione OK

en: not available: %s
it: non disponibile: %s

en: Canon PowerShot series driver by
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    A5 additions by Ole W. Saastad
    Additional enhancements by
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin
it: Driver per la serie Canon PowerShot di
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    Aggiunte A5 di Ole W. Saastad
    Altre aggiunte di
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin

en: Error deleting file
it: Errore durante l'eliminazione del file

en: Error deleting associated thumbnail file
it: Errore durante l'eliminazione della miniatura associata

en: Speeds greater than 57600 are not supported for uploading to this camera
it: Velocità maggiori di 57600 non sono gestite durante il caricamento su questa fotocamera

en: Could not get flash drive letter
it: Impossibile ottenere la lettera del drive flash

en: Could not upload, no free folder name available!
    999CANON folder name exists and has an AUT_9999.JPG picture in it.
it: Impossibile fare il caricamento, nessun nome di cartella disponibile!
    La cartella 999CANON esiste e contiene un'immagine AUT_9999.JPG.

en: Could not create \DCIM directory.
it: Impossibile creare la directory \DCIM.

en: Could not create destination directory.
it: Impossibile creare la directory di destinazione.

en: Camera and Driver Configuration
it: Configurazione fotocamera e driver

en: Camera Settings
it: Impostazioni fotocamera

en: Owner Name
it: Nome proprietario

en: ISO Speed
it: Velocità ISO

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Shooting mode
it: Modalità di scatto

en: Shutter Speed
it: Velocità otturatore

en: Aperture
it: Apertura

en: Exposure Compensation
it: Compensazione esposizione

en: Image Format
it: Formato immagine

en: Focus Mode
it: Modalità messa a fuoco

en: Flash Mode
it: Modo flash

en: Beep
it: Segnale acustico

en: Camera Actions
it: Azioni fotocamera

en: Synchronize camera date and time with PC
it: Sincronizza data e ora della fotocamera con il PC

en: Camera Status Information
it: Informazioni di stato fotocamera

en: Camera Model
it: Modello fotocamera

en: Date and Time
it: Data e ora

en: Error
it: Errore

en: Firmware Version
it: Revisione del firmware

en: Power
it: Alimentazione

en: List all files
it: Elenca tutti i file

en: Keep filename on upload
it: Mantieni il nome di file al caricamento

en: Camera unavailable
it: Fotocamera non disponibile

en: Owner name changed
it: Nome del proprietario cambiato

en: could not change owner name
it: impossibile cambiare il nome del proprietario

en: Invalid ISO speed setting
it: Impostazione velocità ISO non valida

en: ISO speed changed
it: Velocità ISO cambiata

en: Could not change ISO speed
it: Impossibile cambiare la velocità ISO

en: Invalid shooting mode setting
it: Impostazione modalità di scatto non valida

en: Shooting mode changed
it: Modalità di scatto cambiata

en: Could not change shooting mode
it: Impossibile cambiare la modalità di scatto

en: Invalid shutter speed setting
it: Impostazione della velocità otturatore non valida

en: Shutter speed changed
it: Velocità otturatore cambiata

en: Could not change shutter speed
it: Impossibile cambiare la velocità dell'otturatore

en: Invalid aperture setting
it: Impostazione dell'apertura non valida

en: Aperture changed
it: Apertura cambiata

en: Could not change aperture
it: Impossibile cambiare l'apertura

en: Invalid exposure compensation setting
it: Impostazione della compensazione dell'esposizione non valida

en: Exposure compensation changed
it: Compensazione dell'esposizione cambiata

en: Could not change exposure compensation
it: Impossibile cambiare la compensazione dell'esposizione

en: Invalid image format setting
it: Impostazione del formato immagine non valida

en: Image format changed
it: Formato immagine cambiato

en: Could not change image format
it: Impossibile cambiare il formato immagine

en: Invalid focus mode setting
it: Impostazione messa a fuoco non valida

en: Focus mode changed
it: Modalità messa a fuoco cambiata

en: Could not change focus mode
it: Impossibile cambiare la modalità di messa a fuoco

en: Invalid beep mode setting
it: Impostazione segnale acustico non valida

en: Beep mode changed
it: Modalità segnale acustico cambiata

en: Could not change beep mode
it: Impossibile cambiare modalità del segnale acustico

en: Zoom level changed
it: Livello di zoom cambiato

en: Could not change zoom level
it: Impossibile cambiare il livello di zoom

en: Invalid flash mode setting
it: Impostazione flash non valida

en: Flash mode changed
it: Modalità flash cambiata

en: Could not change flash mode
it: Impossibile cambiare la modalità flash

en: time set
it: orario impostato

en: could not set time
it: impossibile impostare l'orario

en: Unsupported port type %i = 0x%x given. Initialization impossible.
it: Tipo di porta %i = 0x%x non gestito. Initializzazione impossibile.

en: Battery exhausted, camera off.
it: Batteria esaurita, fotocamera spenta.

en: ERROR: unexpected message
it: ERRORE: messaggio inatteso.

en: ERROR: message overrun
it: ERROR: message troppo lungo.

en: ERROR: out of sequence.
it: ERRORE: fuori sequenza.

en: ERROR: unexpected packet type.
it: ERRORE: tipo di pacchetto inatteso.

en: ERROR: message format error.
it: ERRORE: errore di formato del messaggio.

en: ERROR: unexpected message2.
it: ERRORE: messaggio inatteso 2.

en: Uploading file...
it: Caricamento del file in corso...

en: Getting file...
it: Lettura del file in corso...

en: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue failed to fetch directory entries
it: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue non è riuscito a recuperare le voci di directory

en: canon_serial_get_dirents: Could not allocate %i bytes of memory
it: canon_serial_get_dirents: impossibile allocare %i byte di memoria

en: canon_serial_get_dirents: Failed to read another directory entry
it: canon_serial_get_dirents: impossibile leggere un'altra voce di directory

en: canon_serial_get_dirents: Truncated directory entry received
it: canon_serial_get_dirents: ricevuta voce di directory troncata

en: canon_serial_get_dirents: Too many dirents, we must be looping.
it: canon_serial_get_dirents: troppe voci di directory, ci deve essere un ciclo.

en: canon_serial_get_dirents: Could not resize dirent buffer to %i bytes
it: canon_serial_get_dirents: Impossibile ridimensionare il buffer per le voci di directory a %i byte

en: Error changing speed.
it: Errore durante il cambiamento di velocità.

en: Resetting protocol...
it: Reimpostazione del protocollo in corso...

en: Camera OK.
it: Fotocamera OK.

en: Looking for camera ...
it: Ricerca della fotocamera...

en: Trying to contact camera...
it: Tentativo di contattare la fotocamera in corso...

en: Communication error 1
it: Errore di comunicazione 1

en: No response from camera
it: Nessuna risposta dalla fotocamera

en: Unrecognized response
it: Risposta non riconosciuta

en: Detected a "%s" aka "%s"
it: Rilevata una "%s" ovvero "%s"

en: Unknown model "%s"
it: Modello "%s" sconosciuto

en: Bad EOT
it: EOT non valido

en: Communication error 2
it: Errore di comunicazione 2

en: Communication error 3
it: Errore di comunicazione 3

en: Changing speed... wait...
it: Cambiamento velocità in corso... attendere...

en: Error changing speed
it: Errore durante il cambiamento di velocità

en: Error waiting for ACK during initialization, retrying
it: Errore nell'attesa di ACK durate l'inizializzazione, un altro tentativo in corso

en: Error waiting ACK during initialization
it: Errore nell'attesa di ACK durate l'inizializzazione

en: Connected to camera
it: Connesso alla fotocamera

en: ERROR: a fatal error condition was detected, can't continue
it: ERRORE: rilevata condizione di errore fatale, impossibile continuare

en: ERROR: %d is too big
it: ERRORE: %d è troppo grande

en: Getting thumbnail...
it: Lettura miniatura...

en: NOT RECOGNIZED
it: NON RICONOSCIUTO

en: Could not establish initial contact with camera
it: Impossibile stabilire un contatto iniziale con la fotocamera

en: Camera was already active
it: La fotocamera era già attiva

en: Camera was woken up
it: La fotocamera è stata risvegliata

en: Initial camera response '%c' unrecognized
it: Risposta iniziale '%c' della fotocamera non riconosciuta

en: Step #2 of initialization failed: ("%s" on read of %i). Camera not operational
it: Passo #2 dell'inizializzazione non riuscito: ("%s" durante la lettura di %i). Fotocamera non operativa

en: Step #2 of initialization failed! (returned %i bytes, expected %i). Camera not operational
it: Passo #2 dell'inizializzazione non riuscito! (restituiti %i byte, attesi %i). Fotocamera non operativa

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
it: Passo #3 dell'inizializzazione non riuscito: "%s" durante la lettura di %i. Fotocamera non operativa

en: Step #3 of initialization failed! (returned %i, expected %i). Camera not operational
it: Passo #3 dell'inizializzazione non riuscito! (restituito %i, atteso %i). Fotocamera non operativa

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on write of %i. Camera not operational
it: Passo #3 dell'inizializzazione non riuscito: "%s" durante la scrittura di %i. Fotocamera non operativa

en: Step #4 failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
it: Passo #4 non riuscito: "%s" durante la lettura di %i. Fotocamera non operativa

en: Step #4 failed (returned %i, expected %i). Camera not operational
it: Passo #4 non riuscito! (restituito %i, atteso %i). Fotocamera non operativa

en: Camera not ready, multiple 'Identify camera' requests failed: %s
it: Fotocamera non pronta, molte richieste "Identify camera" non riuscite: %s

en: Camera not ready, get_battery failed: %s
it: Fotocamera non pronta, get_battery non riuscito: %s

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned from "lock keys" function (%i bytes, expected %i)
it: canon_usb_lock_keys: restituita lunghezza inattesa dalla funzione "lock keys" (%i byte, attesi %i)

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
it: canon_usb_lock_keys: restituita lunghezza inattesa (%i byte, attesi %i)

en: canon_usb_unlock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
it: canon_usb_unlock_keys: restituita lunghezza inattesa (%i byte, attesi %i)

en: canon_usb_get_body_id: Unexpected data length returned (%i bytes, expected %i)
it: canon_usb_get_body_id: restituita lunghezza dei dati inattesa (%i byte, attesi %i)

en: Receiving data...
it: Ricezione dati in corso...

en: Out of memory: %d bytes needed.
it: Memoria esaurita: %d byte necessari.

en: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue failed
it: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue non riuscito

en: Warning in canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue returned error status 0x%08x from camera
it: Avvertimento in canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue ha restituito lo stato di errore 0x%08x dalla fotocamera

en: Couldn't read from file "%s"
it: Impossibile leggere dal file "%s"

en: Out of memory: %ld bytes needed.
it: Memoria esaurita: %ld byte necessari.

en: File upload failed.
it: Caricamento del file non riuscito.

en: File was too big. You may have to turn your camera off and back on before uploading more files.
it: Il file era troppo grande. Spegnere e riaccendere la fotocamera prima di caricare altri file.

en: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
it: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue non è riuscito a recuperare le voci di directory, restituito %i

en: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
it: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue non è riuscito a recuperare le voci di directory, restituito %i

en: Detected a '%s'.
it: Individuata una "%s".

en: Name "%s" from camera does not match any known camera
it: Il nome "%s" dalla fotocamera non corrisponde ad alcuna fotocamera conosciuta.

en: Image type %d not supported
it: Tipo di immagine %d non gestito

en: Image %s is delete protected.
it: L'immagine %s è protetta da eliminazione

en: Battery level: %.1f Volts. Revision: %08x.
it: Livello batteria: %.1f Volt. Revisione: %08x.

en: Camera Configuration
it: Configurazione fotocamera

en: Battery
it: Batteria

en: Brightness
it: Luminosità

en: Too bright
it: Troppo chiaro

en: Too dark
it: Troppo scuro

en: Your Logitech Clicksmart 310 has %i picture in it.
     | Your Logitech Clicksmart 310 has %i pictures in it.
it[0]: La fotocamera Logitech Clicksmart 310 contiene %i foto.
it[1]: La fotocamera Logitech Clicksmart 310 contiene %i foto.

en: Logitech Clicksmart 310 driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
it: Driver Logitech Clicksmart 310
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: sq905C generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
it: Driver generico per sq905C
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Image type is not supported
it: Tipo di immagine non gestito

en: Number of pictures: %d
it: Numero di immagini: %d

en: Only root folder is supported - you requested a file listing for folder '%s'.
it: Solo la directory radice è gestita (è stato richiesto di elencare la directory "%s").

en: Problem getting number of images
it: Problema durante la lettura del numero di immagini

en: Problem getting image information
it: Problema durante la lettura delle informazioni sulle immagini

en: Capture type is not supported
it: Tipo di cattura non gestito

en:  (battery is %d%% full)
it:  (la batteria è %d%% carica)

en: No Flash
it: Senza flash

en: ON
it: Accesa

en: OFF
it: Spenta

en: ready
it: pronta

en: Not ready
it: Non pronta

en: low (320x240)
it: bassa (320x240)

en: high (640x480)
it: alta (640x480)

en: externally
it: esternamente

en: internally
it: internamente

en: Problem reading image from flash
it: Problema leggendo l'immagine dalla memoria

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: Downloading image...
it: Scaricamento immagine in corso...

en: Problem downloading image
it: Problema durante lo scaricamento dell'immagine

en: User canceled download
it: Scaricamento annullato dall'utente

en: Exposure
it: Esposizione

en: Automatic exposure adjustment on preview
it: Aggiustamento automatico dell'esposizione nell'anteprima

en: Exposure level on preview
it: Livello di esposizione nell'anteprima

en: Automatic flash on capture
it: Flash automatico alla cattura

en: Problem opening port
it: Problema durante l'apertura della porta

en: Problem resetting camera
it: Problema durante la reimpostazione della fotocamera

en: Problem setting camera communication speed
it: Problema durante l'impostazione della velocità di comunicazione della fotocamera

en: Looks like a modem, not a camera
it: Sembra un modem, non una fotocamera

en: Listing files in '%s'...
it: Elencazione dei file in "%s"...

en: Listing folders in '%s'...
it: Elencazione delle cartelle in "%s"...

en: Could not get information about '%s' (%s).
it: Impossibile ottenere le informazioni su "%s" (%s).

en: Could not get information about '%s' in '%s' (%s).
it: Impossibile ottenere informazioni su "%s" in "%s" (%s).

en: Could not change time of file '%s' in '%s' (%s).
it: Impossibile cambiare l'orario del file "%s" in "%s" (%s).

en: Could not open '%s'.
it: Impossibile aprire "%s".

en: Could not delete file '%s' in folder '%s' (error code %i: %s).
it: Impossibile eliminare il file "%s" nella cartella "%s" (codice errore %i; %s).

en: The camera sent only %i byte(s), but we need at least %i.
it: La fotocamera ha inviato solo %i byte, ma ne sono necessari almeno %i.

en: Could not contact camera.
it: Impossibile contattare la fotocamera.

en: Received unexpected data (0x%02x, 0x%02x).
it: Ricevuti dati inattesi (0x%02x, 0x%02x).

en: Wrong escape sequence: expected 0x%02x, got 0x%02x.
it: Sequenza di escape non corretta: attesa 0x%02x, ricevuta 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x.
it: Dati non corretti - ricevuto 0x%02x, atteso 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x or 0x%02x.
it: Dati non corretti - ricevuto 0x%02x, atteso 0x%02x o 0x%02x.

en: Bad checksum - got 0x%02x, expected 0x%02x.
it: Somma di controllo non corretta - ricevuto 0x%02x, atteso 0x%02x.

en: Camera rejected the command.
it: La fotocamera ha rifiutato il comando.

en: Camera reset itself.
it: La fotocamera si è reimpostata.

en: Camera sent unexpected byte 0x%02x.
it: La fotocamera ha inviato il byte 0x%02x inatteso.

en: Downloading...
it: Scaricamento in corso...

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the thumbnail.
it: Impossibile allocare %i byte per scaricare la miniatura.

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the picture.
it: Impossibile allocare %i byte per scaricare l'immagine.

en: The camera does not accept '%s' as filename.
it: La fotocamera non accetta "%s" come nome di file.

en: Could not initialize upload (camera responded with 0x%02x).
it: Impossibile inizializzare il caricamento (la fotocamera ha risposto con 0x%02x).

en: The camera does not support speed %i.
it: La fotocamera non supporta la velocità %i.

en: Could not set speed to %i (camera responded with %i).
it: Impossibile impostare la velocità a %i (la fotocamera ha risposto con %i).

en: Matthew G. Martin
    Based on fujiplay by Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>
it: Matthew G. Martin
    Basato su fujiplay di Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>

en: Bit rate %ld is not supported.
it: Il bit rate %ld non è gestito.

en: Configuration for your FUJI camera
it: Configurazione della fotocamera FUJI

en: Date & Time
it: Data e ora

en: Version:
it: Versione:

en: Model:
it: Modello:

en: Available memory:
it: Memoria disponibile:

en: gsmart300 library 
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Support for Mustek gSmart 300 digital cameras
    based on several other gphoto2 camlib modules and the specifications kindly provided by Mustek.
it: Libreria gsmart300
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Supporto per fotocamere Mustek gSmart 300
    basato su altri moduli di gphoto2 e sulle specifiche gentilmente fornite da Mustek.

en: Unsupported port type: %d. This driver only works with USB cameras.
it: Tipo di porta non gestito: %d. Questo driver funziona solo con fotocamere USB.

en: Could not reset camera.
it: Impossibile reimpostare la fotocamera.

en: Your camera only supports deleting the last file on the camera. In this case, this is file '%s'.
it: Questa fotocamera supporta solo l'eliminazione dell'ultimo file. In questo caso, questo file è "%s".

en: Your USB camera is an iClick 5X.
    The total number of pictures taken is %i
it: La fotocamera USB è una iClick 5X.
    Il numero complessivo di foto scattate è %i

en: iClick 5X driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
it: Driver iClick 5X
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Frames Taken     : %4d
it: Foto scattate    : %4d

en: jamcam library v
it: Libreria jamcam v

en: Downloading data...
it: Scaricamento dei dati in corso...

en: Downloading thumbnail...
it: Scaricamento miniature in corso...

en: JD11 Configuration
it: Configurazione JD11

en: Other Settings
it: Altre impostazioni

en: Bulb Exposure Time
it: Tempo di esposizione bulb

en: Color Settings
it: Impostazioni colore

en: Red
it: Rosso

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: This camera contains a Jeilin JL2005A chipset.
    The number of photos in it is %i.
it: La fotocamera contiene un chipset JL2205A.
    Il numero di foto è %i.

en: jl2005a camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
it: Libreria per la fotocamera jl2005a
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: This camera contains a Jeilin JL2005%c chipset.
    The number of photos in it is %i.
it: La fotocamera contiene un chipset Jeilin JL2005%c.
    Il numero di foto è %i.

en: jl2005bcd camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
it: Libreria per la fotocamera jl2005bcd
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: CompactFlash Card
it: Scheda CompactFlash

en: Kodak DC120 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Camera Library for the Kodak DC120 camera.
    (by popular demand).
it: Libreria per la fotocamera Kodak DC120
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Libreria per la fotocamera Kodak DC120.
    (a grande richiesta).

en: Getting data...
it: Lettura dei dati...

en: Waiting for completion...
it: In attesa di completamento...

en: File type
it: Tipo di file

en: File resolution
it: Risoluzione file

en: File compression
it: Compressione file

en: Low (best quality)
it: Bassa (ottima qualità)

en: Medium (better quality)
it: Media (migliore qualità)

en: High (good quality)
it: Alta (buona qualità)

en: Capture
it: Cattura

en: Exposure compensation
it: Compensazione dell'esposizione

en: Force
it: Forza

en: None
it: Nessuno

en: Red eye flash
it: Riduzione occhi rossi

en: On
it: Acceso

en: Off
it: Spento

en: Other
it: Altro

en: Set clock in camera
it: Imposta orologio sulla fotocamera

en: Port speed
it: Velocità porta

en: Album name
it: Nome album

en: Name to set on card when formatting.
it: Nome da impostare sulla scheda alla formattazione.

en: Format compact flash
it: Formatta compact flash

en: Format card and set album name.
it: Formatta scheda e imposta il nome dell'album.

en: Pictures in camera: %d
it: Foto nella fotocamera: %d

en: There is space for another
       %d low compressed
       %d medium compressed or
       %d high compressed pictures
it: C'è spazio per altre
       %d foto a bassa compressione
       %d foto a media compressione
       %d foto ad alta compressione

en: Total pictures taken: %d
it: Numero di foto scattate: %d

en: Total flashes fired: %d
it: Numero di flash scattati: %d

en: Filetype: JPEG (
it: Tipo di file: JPEG (

en: Filetype: FlashPix (
it: Tipo di file: FlashPix (

en: low compression,
it: compressione bassa,

en: medium compression,
it: compressione media,

en: high compression,
it: compressione alta,

en: unknown compression %d,
it: compressione %d sconosciuta,

en: unknown resolution %d)
it: risoluzione %d sconosciuta)

en: AC adapter is connected.
it: L'adattatore di corrente è connesso.

en: AC adapter is not connected.
it: L'adattatore di corrente non è connesso.

en: Time: %a, %d %b %Y %T
it: Data: %a, %d %B %Y, %T

en: Unknown zoom mode %d
it: Modalità di zoom %d sconosciuta

en: Exposure compensation: %s
it: Compensazione dell'esposizione: %s

en: Exposure compensation: %d
it: Compensazione dell'esposizione: %d

en: Flash mode: auto,
it: Modo flash: auto,

en: Flash mode: force,
it: Modo flash: forzato,

en: Flash mode: off
it: Modo flash: spento

en: Unknown flash mode %d,
it: Modalità di flash %d sconosciuta,

en: red eye flash on.
it: con riduzione occhi rossi.

en: red eye flash off.
it: senza riduzione occhi rossi.

en: No card in camera.
it: Nessuna scheda nella fotocamera.

en: Card name: %s
    Free space on card: %d kB
it: Nome scheda: %s
    Spazio libero sulla scheda: %d kB

en: Camera Library for the Kodak DC215 Zoom camera.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>
it: Libreria per la fotocamera Kodak DC215 Zoom.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>

en: Waiting...
it: In attesa...

en: Parameter 1
it: Parametro 1

en: Parameter 2
it: Parametro 2

en: Parameter 3
it: Parametro 3

en: Model: Kodak %s
it: Modello: Kodak %s

en: Firmware version: %d.%02d
it: Versione del firmware: %d.%02d

en: Battery status: %s, AC Adapter: %s
it: Stato batteria: %s, adattatore AC: %s

en: Number of pictures: %d
it: Numero di immagini: %d

en: Space remaining: High: %d, Medium: %d, Low: %d
it: Spazio rimanente: Alta: %d, Media: %d, Bassa: %d

en: Memory card status (%d): %s
it: Stato scheda di memoria (%d): %s

en: Total pictures captured: %d, Flashes fired: %d
it: Numero di foto scattate: %d, Flash scattati: %d

en: Kodak DC240 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> and Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Camera Library for the Kodak DC240, DC280, DC3400 and DC5000 cameras.
    Rewritten and updated for gPhoto2.
it: Libreria per la fotocamera Kodak DC240
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> e Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Libreria per le fotocamere Kodak DC240, DC280, DC3400 e DC5000.
    Riscritto e aggiornato per gPhoto2.

en: Weak
it: Debole

en: Empty
it: Vuoto

en: Invalid
it: Non valido

en: Not used
it: Non usato

en: In use
it: In uso

en: Card is open
it: La scheda è aperta

en: Card is not open
it: La scheda non è aperta

en: Card is not formatted
it: La scheda non è formattata

en: No card
it: Nessuna scheda

en: There is currently an operation in progress. This camera only supports one operation at a time. Please wait until the current operation has finished.
it: Un'operazione è in corso. Questa fotocamera gestisce solo un'operazione alla volta. Attendere fino alla conclusione dell'operazione corrente.

en: camera inactive for > 9 seconds, re-initing.
it: fotocamera inattiva per più di 9 secondi, reinizializzata.

en: Kodak DC3200 Driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Questions and comments appreciated.
it: Driver per Kodak DC3200
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Domande e commenti sono apprezzati.

en: Your USB camera is a Kodak EZ200.
    Number of PICs = %i
it: La fotocamera USB è una Kodak EZ200.
    Numero di immagini: %i

en: Kodak EZ200 driver
    Bucas Jean-Francois <jfbucas@tuxfamily.org>
it: Driver per Kodak EZ200
    Bucas Jean-Francois <jfbucas@tuxfamily.org>

en: Focusing error.
it: Errore di messa a fuoco.

en: Internal error (1).
it: Errore interno (1).

en: Internal error (2).
it: Errore interno (2).

en: No card present.
it: Nessuna scheda presente.

en: Card not supported.
it: Scheda non gestita.

en: Card removed during access.
it: Scheda rimossa durante l'accesso.

en: Image number not valid.
it: Numero di immagine non valido.

en: Card can not be written.
it: La scheda non può essere scritta.

en: Card is write protected.
it: La scheda è protetta da scrittura.

en: No space left on card.
it: Nessuno spazio rimasto sulla scheda.

en: Image protected.
it: Immagine protetta.

en: Light too dark.
it: Troppo poca luce.

en: Autofocus error.
it: Errore di autofocus.

en: System error.
it: Errore di sistema.

en: Illegal parameter.
it: Parametro illecito.

en: Command can not be cancelled.
it: Il comando non può essere annullato.

en: Localization data too long.
it: Dati di localizzazione troppo lunghi.

en: Localization data corrupt.
it: Dati di localizzazione danneggiati.

en: Unsupported command.
it: Comando non gestito.

en: Other command executing.
it: Un altro comando in esecuzione.

en: Command order error.
it: Errore nell'ordine dei comandi

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Getting file list...
it: Lettura della lista dei file...

en: Testing different speeds...
it: Prova velocità diverse...

en: The camera could not be contacted. Please make sure it is connected to the computer and turned on.
it: Non è stato possibile contattare la fotocamera. Assicurarsi che sia connessa al computer e sia accesa.

en: %i pictures could not be deleted because they are protected
it: %i immagini non sono state eliminate perché sono protette

en: Model: %s
    Serial Number: %s,
    Hardware Version: %i.%i
    Software Version: %i.%i
    Testing Software Version: %i.%i
    Name: %s,
    Manufacturer: %s
it: Modello: %s
    Numero di serie: %s,
    Versione hardware: %i.%i
    Versione software: %i.%i
    Versione software di test: %i.%i
    Nome: %s,
    Produttore: %s

en: Konica library
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Support for all Konica and several HP cameras.
it: Libreria Konica
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Supporto per tutte le fotocamere Konica e molte fotocamere HP.

en: Getting configuration...
it: Lettura della configurazione...

en: Konica Configuration
it: Configurazione Konica

en: Persistent Settings
it: Impostazioni persistenti

en: Auto Off Time
it: Tempo di spegnimento automatico

en: Slide Show Interval
it: Intervallo presentazione

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Low (576 x 436)
it: Bassa (576 x 436)

en: Medium (1152 x 872)
it: Media (1152 x 872)

en: High (1152 x 872)
it: Alta (1152 x 872)

en: Localization
it: Localizzazione

en: Language
it: Lingua

en: None selected
it: Nessuno selezionato

en: TV Output Format
it: Formato TV

en: Date Format
it: Formato data

en: Month/Day/Year
it: Mese/Giorno/Anno

en: Day/Month/Year
it: Giorno/Mese/Anno

en: Year/Month/Day
it: Anno/Mese/Giorno

en: Session-persistent Settings
it: Impostazioni persistenti

en: On, red-eye reduction
it: Acceso, riduzione occhi rossi

en: Auto, red-eye reduction
it: Automatico, riduzione occhi rossi

en: Focus
it: Fuoco

en: Fixed
it: Fisso

en: Volatile Settings
it: Impostazioni volatili

en: Normal
it: Normale

en: Could not find localization data at '%s'
it: Impossibile trovare i dati di localizzazione in '%s'

en: Localization file too long!
it: File di localizzazione troppo lungo.

en: This preview doesn't exist.
it: Questa anteprima non esiste.

en: Data has been corrupted.
it: I dati sono stati danneggiati.

en: Image type %d is not supported by this camera !
it: Il tipo di immagine %d non è gestito da questa fotocamera!

en: Can't delete image %s.
it: Impossibile eliminare l'immagine %s.

en: Can't delete all images.
it: Impossibile eliminare tutte le immagini.

en: Uploading image...
it: Caricamento dell'immagine in corso...

en: Can't upload this image to the camera. An error has occurred.
it: Impossibile caricare questa immagine sulla fotocamera. È occorso un errore.

en: You must be in record mode to capture images.
it: Occorre essere in modalità di registrazione per catturare un'immagine.

en: No space available to capture new images. You must delete some images.
it: Nessuno spazio disponibile per catturare nuove immagini. Eliminare alcune immagini.

en: Can't capture new images. Unknown error
it: Impossibile catturare nuove immagini. Errore sconosciuto

en: No answer from the camera.
it: Nessuna risposta dalla fotocamera.

en: Low
it: Bassa

en: Medium
it: Media

en: High
it: Alta

en: Icons
it: Icone

en: 2.0 m
it: 2.0m

en: 0.5 m
it: 0.5m

en: 0.1 m
it: 0.1m

en: White balance
it: Bilanciamento del bianco

en: Office
it: Ufficio

en: Daylight
it: Luce diurna

en: Sharpness
it: Nitidezza

en: Color
it: Colore

en: Light
it: Luce

en: Black and White
it: Bianco e nero

en: Single
it: Singolo

en: Sequence 9
it: Sequenza 9

en: Date display
it: Mostra data

en: Anywhere
it: Ovunque

en: Play mode
it: Modalità riproduzione

en: Record mode
it: Modalità registrazione

en: Everywhere
it: Ovunque

en: Play
it: Riproduci

en: Record
it: Registra

en: DD/MM/YYYY
it: GG/MM/AAAA

en: YYYY/MM/DD
it: AAAA/MM/GG

en: MM/DD/YYYY
it: MM/GG/AAAA

en: Model: %s
    Capacity: %i Mb
    Power: %s
    Auto Off Time: %i min
    Mode: %s
    Images: %i/%i
    Date display: %s
    Date and Time: %s
it: Modello: %s
    Capacità: %i Mb
    Alimentazione: %s
    Spegnimento automatico: %i min
    Modalità: %s
    Immagini: %i/%i
    Mostra data: %s
    Data e ora: %s

en: Konica Q-M150 Library
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Support for the french Konica Q-M150.
it: Libreria Konica Q-M150
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Supporto per la Konica Q-M150.

en: Largan driver
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
it: Driver per Largan
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>

en: Your USB camera seems to be a LG GSM.
    Firmware: %s
    Firmware Version: %s
it: La fotocamera USB sembra essere una LG GSM.
    Firmware: %s
    Versione del firmware: %s

en: LG GSM generic driver
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>
it: Driver generico per LG GSM
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>

en: Mars MR97310 camera.
    There is %i photo in it.
     | Mars MR97310 camera.
    There are %i photos in it.
it[0]: Fotocamera Mars MR97310.
    C'è %i foto.
it[1]: Fotocamera Mars MR97310.
    Ci sono %i foto.

en: Mars MR97310 camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
it: Libreria per la fotocamera Mars MR97310
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Model:			Minolta Dimage V (%s)
    Hardware Revision:	%s
    Firmware Revision:	%s
it: Modello:			Minolta Dimage V (%s)
    Revisione hardware:	%s
    Revisione firmware:	%s

en: Remote
it: Remoto

en: Local
it: Locale

en: Yes
it: Sì

en: Automatic
it: Automatico

en: Force Flash
it: Forza flash

en: Prohibit Flash
it: Proibisci flash

en: Invalid Value ( %d )
it: Valore non valido (%d)

en: Not Full
it: Non piena

en: Full
it: Piena

en: Busy
it: Occupata

en: Idle
it: In attesa

en: Charging
it: Caricamento in corso

en: Ready
it: Pronta

en: Normal
it: Normale

en: Lens is not connected
it: Lente non connessa

en: Card Status:
it: Stato scheda:

en: Write-protected
it: Protetto da scrittura

en: Unsuitable card
it: Scheda non adatta

en: Bad value for card status %d
it: Valore non valido per lo stato scheda di memoria %d

en: Minolta Dimage V Camera Library
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Special thanks to Minolta for the spec.
it: Libreria per la fotocamera Minolta Dimage V
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Un ringraziamento speciale a Minolta per le specifiche.

en: FlashLight : Auto (RedEye Reduction)
it: Flash: automatico (riduzione occhi rossi)

en: FlashLight : Auto
it: Flash: automatico

en: FlashLight : On (RedEye Reduction)
it: Flash: acceso (riduzione occhi rossi)

en: FlashLight : On
it: Flash: acceso

en: FlashLight : Off
it: Flash: spento

en: FlashLight : undefined
it: Flash: non definito

en: Summary for Mustek MDC800:
it: Sommario per Mustek MDC800:

en: no status reported.
it: nessuno stato riportato.

en: Compact Flash Card detected
it: Scheda Compact Flash rilevata

en: No Compact Flash Card detected
it: Nessuna scheda Compact Flash rilevata

en: Current Mode: Camera Mode
it: Modalità corrente: fotocamera

en: Current Mode: Playback Mode
it: Modalità corrente: visualizzazione

en: Batteries are ok.
it: Le batterie sono cariche.

en: Batteries are low.
it: Le batterie sono quasi scariche.

en: Mustek MDC-800 gPhoto2 Library
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Ported to gphoto2 by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Supports Serial and USB Protocols.
it: Libreria di gPhoto2 per Mustek MDC-800
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Portato su gphoto2 da Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Gestisce i protocolli seriale e USB.

en: coolshot library v
it: Libreria coolshot v

en: Disconnecting camera.
it: Disconnessione della fotocamera.

en: Downloading image %s.
it: Scaricamento dell'immagine %s in corso.

en: Uploading image: %s.
it: Caricamento dell'immagine: %s.

en: File size is %ld bytes. The size of the largest file possible to upload is: %i bytes.
it: La dimensione del file è %ld byte. La dimensione massima di un file possibile da caricare è %i byte.

en: Uploading...
it: Caricamento in corso...

en: Deleting image %s.
it: Eliminazione dell'immagine %s.

en: Panasonic DC1000 gPhoto library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
it: Libreria di gPhoto per Panasonic DC1000
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Basato sul programma dc1000 scritto da
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> e
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Downloading %s.
it: Scaricamento di %s in corso.

en: Panasonic DC1580 gPhoto2 library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
it: Libreria di gPhoto2 per Panasonic DC1580
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Basato sul programma per dc1000 scritto da
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> e
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Downloading '%s'...
it: Scaricamento di "%s" in corso...

en:  Total memory is %8d bytes.
     Free memory is  %8d bytes.
     Filecount: %d
it:  Memoria totale: %8d byte.
     Memoria libera: %8d byte.
     Numero di file: %d

en: Creative PC-CAM 300
     Authors: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    and: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>
it: Creative PC-CAM 300
     Autori: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    e: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>

en: Downloading file...
it: Scaricamento del file in corso...

en: Creative PC-CAM600
    Author: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>
it: Creative PC-CAM600
    Autore: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>

en: pccam600_init: Expected > %d blocks got %d
it: pccam600_init: attesi > %d blocchi, ricevuti %d

en: pccam600_get_file:got index %d but expected index > %d
it: pccam600_get_file: ricevuto indice %d ma attestp indice > %d

en: pccam600_close: return value was %d instead of %d
it: pccam600_close: valore di ritorno %d invece di %d

en: pccam600_init: Expected %d blocks got %d
it: pccam600_init: attesi %d blocchi, ricevuti %d

en: pccam600 init: Unexpected error: gp_port_read returned %d instead of %d
it: pccam600 init: errore inatteso: gp_port_read ha restituito %d invece di %d

en: Model: %x, %x, %x, %x
it: Modello: %x, %x, %x, %x

en: Image Quality
it: Qualità immagine

en: Image Size
it: Dimensioni immagine

en: Flash Setting
it: Impostazioni del flash

en: Auto Power Off (minutes)
it: Spegnimento automatico (minuti)

en: Information
it: Informazioni

en: normal
it: normale

en: on
it: acceso

en: off
it: spento

en: play
it: riproduci

en: record
it: registra

en: menu
it: menù

en: battery
it: batteria

en: a/c adaptor
it: adattatore di corrente

en: Received unexpected header (%i)
it: Ricevuta una intestazione inattesa (%i)

en: Received unexpected response
it: Ricevuta una risposta inattesa

en: Checksum error
it: Errore nella somma di controllo

en: The camera did not accept the command.
it: La fotocamera non ha accettato il comando.

en: The camera sent more bytes than expected (%i)
it: La fotocamera ha inviato più byte del previsto (%i)

en: %i bytes of an unknown image format have been received. Please write to %s and ask for assistance.
it: Sono stati ricevuti %i byte di un formato immagine sconosciuto. Contattare %s per assistenza.

en: Camera
it: Fotocamera

en: Image
it: Immagine

en: The requested port type (%i) is not supported by this driver.
it: Il tipo di porta richiesto (%i) non è gestito da questo driver.

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon capture
it: Questa fotocamera Canon non gestisce la cattura Canon

en: Unknown value %04x
it: Valore %04x sconosciuto

en: Unknown value %04d
it: Valore %04d sconosciuto

en: unexpected datatype %i
it: tipo di dati %i inatteso

en: Manual
it: Manuale

en: Automatic
it: Automatico

en: Fluorescent
it: Fluorescente

en: Tungsten
it: Tungsteno

en: Cloudy
it: Nuvoloso

en: Shade
it: Ombra

en: Color Temperature
it: Temperatura colore

en: Preset
it: Preimpostato

en: Fluorescent Lamp 1
it: Lampada Fluorescente 1

en: Fluorescent Lamp 2
it: Lampada Fluorescente 2

en: Fluorescent Lamp 3
it: Lampada Fluorescente 3

en: Fluorescent Lamp 4
it: Lampada Fluorescente 4

en: Fluorescent Lamp 5
it: Lampada Fluorescente 5

en: Choose Color Temperature
it: Scegli temperatura colore

en: Preset Custom 1
it: Impostazione personalizzata 1

en: Preset Custom 2
it: Impostazione personalizzata 2

en: Preset Custom 3
it: Impostazione personalizzata 3

en: Preset Custom 4
it: Impostazione personalizzata 4

en: Preset Custom 5
it: Impostazione personalizzata 5

en: Fluorescent: Warm White
it: Fluorescente: bianco caldo

en: Fluorescent: Cold White
it: Fluorescente: bianco freddo

en: Fluorescent: Daylight
it: Fluorescente: Luce diurna

en: JPEG Normal
it: JPEG Normale

en: RAW + JPEG Normal
it: RAW + JPEG Normale

en: Continuous low speed
it: Continuo bassa velocità

en: Continuous high speed
it: Continuo alta velocità

en: undefined
it: non definito

en: economy
it: economia

en: Undefined
it: Non definito

en: Custom
it: Personalizzato

en: Lock
it: Blocca

en: Night Portrait
it: Ritratto notturno

en: Sports
it: Sport

en: Landscape
it: Paesaggio

en: Closeup
it: Primo piano

en: Flash Off
it: Flash spento

en: red eye suppression
it: riduzione occhi rossi

en: fill in
it: riempimento

en: auto + red eye suppression
it: Automatico + riduzione occhi rossi

en: on + red eye suppression
it: Acceso + riduzione occhi rossi

en: Repeating
it: Ripetizione

en: Auto Aperture
it: Apertura automatica

en: Center-weighted
it: Pesata al centro

en: Average
it: Media

en: Partial
it: Parziale

en: Faithful
it: Fedele

en: Monochrome
it: Monocromatico

en: User defined 1
it: Definito utente 1

en: User defined 2
it: Definito utente 2

en: User defined 3
it: Definito utente 3

en: Large
it: Grande

en: Medium 1
it: Media 1

en: Medium 2
it: Media 2

en: Medium 3
it: Media 3

en: Small
it: Piccola

en: 10 seconds
it: 10 secondi

en: 2 seconds
it: 2 secondi

en: Setting 4
it: Impostazioni 4

en: Setting 5
it: Impostazioni 5

en: Setting 6
it: Impostazioni 6

en: Setting 7
it: Impostazioni 7

en: Video OUT
it: Uscita video

en: Unknown %d
it: Sconosciuto %d

en: Factory Default
it: Predefinito

en: mRAW + Large Fine JPEG
it: mRAW + JPEG Fine larga

en: sRAW + Large Fine JPEG
it: sRAW + JPEG Fine larga

en: mRAW + Medium Fine JPEG
it: mRAW + JPEG Fine media

en: sRAW + Medium Fine JPEG
it: sRAW + JPEG Fine media

en: mRAW + Small Fine JPEG
it: mRAW + JPEG Fine piccola

en: sRAW + Small Fine JPEG
it: sRAW + JPEG Fine piccola

en: mRAW + Large Normal JPEG
it: mRAW + JPEG Normale grande

en: sRAW + Large Normal JPEG
it: sRAW + JPEG Normale grande

en: mRAW + Medium Normal JPEG
it: mRAW + JPEG Normale media

en: sRAW + Medium Normal JPEG
it: sRAW + JPEG Normale media

en: mRAW + Small Normal JPEG
it: mRAW + JPEG Normale piccola

en: sRAW + Small Normal JPEG
it: sRAW + JPEG Normale piccola

en: Continuous
it: Continuo

en: Single silent
it: Singolo silenzioso

en: Continuous silent
it: Continuo silenzioso

en: Creative
it: Creativo

en: Action
it: Azione

en: Night Landscape
it: Paesaggio notturno

en: Children
it: Bambini

en: Automatic (No Flash)
it: Automatico (senza flash)

en: Movie
it: Filmato

en: Sports Action
it: Azione sportiva

en: Sunset
it: Tramonto

en: Night Scene
it: Scena notturna

en: Picture Effect
it: Effetti foto

en: Night landscape
it: Paesaggio notturno

en: Party/Indoor
it: Party/Interno

en: Beach/Snow
it: Spiaggia/Neve

en: Dusk/Dawn
it: Alba/Crepuscolo

en: Pet Portrait
it: Ritratto animale

en: Candlelight
it: Luce di candela

en: Blossom
it: Fiore

en: Autumn colors
it: Colori autunnali

en: Food
it: Cibo

en: Child
it: Bambino

en: Close up
it: Primo piano

en: Flourescent
it: Fluorescente

en: Water
it: Acqua

en: Effects
it: Effetti

en: Single Shot
it: Scatto singolo

en: Burst
it: Raffica

en: Single Area
it: Area singola

en: Closest Subject
it: Soggetto più vicino

en: Dynamic Area (9)
it: Area dinamica (9)

en: Dynamic Area (21)
it: Area dinamica (21)

en: Dynamic Area (51)
it: Area dinamica (51)

en: sRGB (portrait)
it: sRGB (ritratto)

en: sRGB (nature)
it: sRGB (natura)

en: Unknown value 0x%04x
it: Valore 0x%04x sconosciuto

en: Centre
it: Centro

en: Top
it: Alto

en: Bottom
it: Basso

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Center Weighted
it: Pesata al centro

en: Automatic Flash
it: Flash automatico

en: Fill flash
it: Flash riempimento

en: Red-eye automatic
it: Riduzione occhi rossi

en: Red-eye fill
it: Riempimento occhi rossi

en: External sync
it: Sincronizzazione esterna

en: Auto Slow Sync
it: Sincronizzazione lenta automatica

en: Red-eye Reduction + Slow Sync
it: Riduzione occhi rossi + Sincronizzazione lenta

en: Red-eye reduction
it: Riduzione occhi rossi

en: Red-eye reduction with slow sync
it: Riduzione occhi rossi con sincronizzazione lenta

en: Slow sync
it: Sincronizzazione lenta

en: Slow Sync
it: Sincronizzazione lenta

en: Black & White
it: Bianco e nero

en: Night Vision
it: Visione notturna

en: Miniature effect
it: Effetto miniatura

en: Selective color
it: Colore selettivo

en: infinite
it: Infinito

en: Manual Focus
it: Messa a fuoco manuale

en: AF Lock Only
it: Solo blocco AF

en: AF On
it: AF attivo

en: Flash Level Lock
it: Blocco livello del flash

en: 20 seconds
it: 20 secondi

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 5 seconds
it: 5 secondi

en: bulb
it: posa bulb

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: Sharper
it: Più preciso

en: Softer
it: Più soffice

en: Direct Print
it: Stampa diretta

en: Medium Low
it: Medio bassa

en: Medium high
it: Medio alta

en: Low contrast
it: Contrasto basso

en: Medium High
it: Medio alta

en: Automatic Macro
it: Macro automatico

en: One Shot
it: Scatto singolo

en: 4 seconds
it: 4 secondi

en: 8 seconds
it: 8 secondi

en: Fluorescent H
it: Fluorescente H

en: Missing Number
it: Numero mancante

en: Shadow
it: Ombra

en: Black & white
it: Bianco e nero

en: Flash only
it: Solo Flash

en: Startup
it: Avvio

en: Shutdown
it: Spegnimento

en: Startup and Shutdown
it: Avvio e spegnimento

en: Quick Response
it: Risposta veloce

en: Moderate
it: Moderato

en: Auto sensitivity
it: Sensibilità automatica

en: High sensitivity
it: Sensibilità alta

en: Medium sensitivity
it: Sensibilità media

en: Low sensitivity
it: Sensibilità bassa

en: Microphone off
it: Microfono spento

en: Flash/speed
it: Flash/velocità

en: Flash/speed/aperture
it: Flash/velocità/apertura

en: Flash/aperture
it: Flash/apertura

en: JPEG Basic
it: JPEG Base

en: NEF+Basic
it: NEF+Base

en: NEF+Normal
it: NEF+Normale

en: 6 seconds
it: 6 secondi

en: 16 seconds
it: 16 secondi

en: 30 seconds
it: 30 secondi

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: Optimal quality
it: Qualità ottimale

en: 9 points
it: 9 punti

en: 21 points
it: 21 punti

en: 51 points
it: 51 punti

en: 51 points (3D)
it: 51 punti (3D)

en: 3 (Normal)
it: 3 (Normale)

en: Preview
it: Anteprima

en: Playback
it: Riproduzione

en: Unknown value
it: Valore sconosciuto

en: Near 1
it: Vicino 1

en: Near 2
it: Vicino 2

en: Near 3
it: Vicino 3

en: Far 1
it: Lontano 1

en: Far 2
it: Lontano 2

en: Far 3
it: Lontano 3

en: Near %d
it: Vicino %d

en: Far %d
it: Lontano %d

en: Internal RAM
it: RAM interna

en: Memory card
it: Scheda di memoria

en: Creation date: %s, Last usage date: %s
it: Data creazione: %s, Data di ultimo uso: %s

en: Delete
it: Elimina

en: Managed
it: Gestito

en: Profile name
it: Nome profilo

en: IP address (empty for DHCP)
it: Indirizzo IP (vuoto per DHCP)

en: Network mask
it: Maschera di rete

en: Default gateway
it: Gateway predefinito

en: Access mode
it: Modalità di accesso

en: WIFI channel
it: Canale WIFI

en: Write
it: Scrivi

en: List Wifi profiles
it: Elenca i profili Wifi

en: Create Wifi profile
it: Crea un profilo Wifi

en: Power Down
it: Spegni

en: Focus Lock
it: Blocca focus

en: Bulb Mode
it: Modalità posa bulb

en: Movie Capture
it: Cattura filmato

en: Serial Number
it: Numero di serie

en: Camera Manufacturer
it: Produttore fotocamera

en: Device Version
it: Versione dispositivo

en: PTP Version
it: Versione PTP

en: DPOF Version
it: Versione DPOF

en: AC Power
it: Alimentazione AC

en: External Flash
it: Flash esterno

en: Battery Level
it: Livello batteria

en: Camera Orientation
it: Orientamento fotocamera

en: Flash Open
it: Flash aperto

en: Flash Charged
it: Flash caricato

en: Lens Name
it: Nome lente

en: Available Shots
it: Scatti disponibili

en: Focal Length Minimum
it: Lunghezza focale minima

en: Focal Length Maximum
it: Lunghezza focale massima

en: Maximum Aperture at Focal Length Minimum
it: Massima apertura alla lunghezza focale minima

en: Maximum Aperture at Focal Length Maximum
it: Massima apertura alla lunghezza focale minima

en: Low Light
it: Luce bassa

en: Camera Date and Time
it: Data e ora fotocamera

en: Beep Mode
it: Modalità del segnale acustico

en: Image Comment
it: Commento all'immagine

en: Enable Image Comment
it: Abilita commento all'immagine

en: CSM Menu
it: Menu CSM

en: EVF Mode
it: Modalità EVF

en: Artist
it: Artista

en: CCD Number
it: Numero di CCD

en: Focus Area
it: Area di messa a fuoco

en: Auto Power Off
it: Spegnimento automatico

en: Depth of Field
it: Profondità di campo

en: Menus and Playback
it: Menù e riproduzione

en: Fast Filesystem
it: Filesystem veloce

en: Image Format SD
it: Formato immagine SD

en: Image Format CF
it: Formato immagine CF

en: Image Format Ext HD
it: Formato immagine HD esterno

en: Movie ISO Speed
it: Velocità ISO filmato

en: WhiteBalance
it: Bilanciamento bianco

en: WhiteBalance Adjust A
it: Bilanciamento bianco A

en: WhiteBalance Adjust B
it: Bilanciamento bianco B

en: WhiteBalance X A
it: Bilanciamento bianco X A

en: WhiteBalance X B
it: Bilanciamento bianco X B

en: Photo Effect
it: Effetti foto

en: Color Model
it: Modello colore

en: Color Space
it: Spazio colore

en: Auto Focus Mode 2
it: Autofocus modo 2

en: Assist Light
it: Luce di assistenza

en: Flash Compensation
it: Compensazione flash

en: Nikon Flash Mode
it: Modo flash Nikon

en: F-Number
it: Numero f

en: Flexible Program
it: Programma flessibile

en: Focus Distance
it: Distanza messa a fuoco

en: Focal Length
it: Lunghezza focale

en: Focus Mode 2
it: Modalità messa a fuoco 2

en: Exposure Program
it: Programma di esposizione

en: Picture Style
it: Stile fotografia

en: Capture Delay
it: Ritardo di cattura

en: Shutter Speed 2
it: Velocità otturatore 2

en: AF Distance
it: Distanza AF

en: Exposure Lock
it: Blocca esposizione

en: Image Review
it: Controlla immagine

en: Auto Focus Area
it: Area di autofocus

en: Burst Number
it: Numero raffica

en: Burst Interval
it: Intervallo raffica

en: Maximum Shots
it: Scatti massimi

en: Auto White Balance Bias
it: Bilanciamento del bianco automatico

en: Optimize Image
it: Ottimizza immmagine

en: Tone Compensation
it: Compensazione tono

en: Saturation
it: Saturazione

en: Hue Adjustment
it: Aggiustamento tonalità

en: Microphone
it: Microfono

en: Video Mode
it: Modalità video

en: Assign Preview Button
it: Imposta pulsante anteprima

en: Movie Quality
it: Qualità filmato

en: Minimum Shutter Speed
it: Velocità otturatore minima

en: Movie Resolution
it: Risoluzione filmato

en: Raw Compression
it: Compressione Raw

en: Image Quality 2
it: Qualità immagine 2

en: Image Settings
it: Impostazioni immagine

en: Capture Settings
it: Impostazioni di cattura

en: WIFI profiles
it: Profili WIFI

en: PTP Property 0x%04x
it: Proprietà PTP 0x%04x

en: Sorry, the property '%s' / 0x%04x is currently ready-only.
it: Spiacenti, la proprietà '%s' / 0x%04x è di sola lettura.

en: The property '%s' / 0x%04x was not set (0x%04x: %s)
it: La proprietà '%s' / 0x%04x non è stata impostata (0x%04x: %s)

en: The property '%s' / 0x%04x was not set (0x%04x: %s).
it: La proprietà '%s' / 0x%04x non è stata impostata (0x%04x: %s).

en: You need to specify a folder starting with /store_xxxxxxxxx/
it: Occorre indicare una cartella che inizia con /store_xxxxxxxxx/

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Viewfinder mode
it: Questa fotocamera Canon non gestisce la modalità Canon Viewfinder

en: Sorry, your Nikon camera does not support LiveView mode
it: Questa fotocamera Nikon non gestisce la modalità LiveView

en: Sorry, your Nikon camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
it: Questa fotocamera Nikon sembra non produrre un'immagine JPEG in modalità LiveView

en: Sorry, your camera does not support Nikon capture
it: Questa fotocamera non gestisce la cattura Nikon

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon EOS Capture
it: Spiacenti, questa fotocamera Canon non gestisce la cattura Canon EOS

en: Canon EOS Capture failed
it: Cattura Canon EOS non riuscita

en: Canon EOS Capture failed: %x
it: Cattura Canon EOS non riuscita: %x

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Capture initiation
it: Spiacenti, questa fotocamera Canon non gestisce Canon Capture initiation

en: Canon Capture failed
it: Cattura Canon non riuscita

en: Sorry, your camera does not support generic capture
it: Questa fotocamera non gestisce la cattura generica

en: Manufacturer: %s
it: Produttore: %s

en: Model: %s
it: Modello: %s

en:   Version: %s
it:   Versione: %s

en:   Serial Number: %s
it:   Numero di serie: %s

en: PTP Standard Version: %d.%d
it: Versione standard PTP: %d.%d

en: 
    Capture Formats:
it: 
    Formati di cattura:

en: Display Formats:
it: Formati di visualizzazione:

en:  PTP error %04x on query
it:  PTP errore %04x alla richiesta

en: 
    Device Capabilities:
it: 
    Capacità dispositivo:

en: 	File Download,
it: 	Scaricamento file,

en: File Deletion,
it: Eliminazione file,

en: No File Deletion,
it: Nessuna eliminazione file,

en: File Upload
it: Caricamento del file

en: No File Upload
it: Nessun caricamento file

en: 	Nikon Wifi support
it: 	Gestione Nikon Wifi

en: 	Canon Wifi support
it: 	Gestione Canon Wifi

en: Builtin ROM
it: ROM interna

en: Removable ROM
it: ROM rimovibile

en: Builtin RAM
it: RAM interna

en: Removable RAM (memory card)
it: RAM rimovibile (scheda di memoria)

en: Unknown: 0x%04x
it: Sconosciuto (0x%04x)

en: Generic Flat
it: Generico piatto

en: Generic Hierarchical
it: Generico gerarchico

en: Read-Write
it: Lettura-Scrittura

en: Read-Only
it: Solo Lettura

en: 	Maximum Capability: %llu (%lu MB)
it: 	Capacità massima: %llu (%lu MB)

en: 	Free Space (Bytes): %llu (%lu MB)
it: 	Spazio libero (byte): %llu (%lu MB)

en: 	Free Space (Images): %d
it: 	Spazio libero (immagini): %d

en: 
    Device Property Summary:
it: 
    Sommario proprietà dispositivo:

en: read only
it: solo lettura

en: readwrite
it: lettura scrittura

en:  error %x on query.
it:  errore %x alla richiesta.

en: File '%s/%s' does not exist.
it: Il file "%s/%s" non esiste.

en: Initializing Camera
it: Inizializzazione fotocamera

en: Currently, PTP is only implemented for USB and PTP/IP cameras currently, port type %x
it: Per il momento, PTP è implementato solo per fotocamere USB e PTP/IP, porta tipo %x.

en: PTP Undefined Error
it: PTP Errore non definito

en: PTP General Error
it: PTP Errore generico

en: PTP Session Not Open
it: PTP Sessione non aperta

en: PTP Invalid Transaction ID
it: PTP ID di transazione non valido

en: PTP Operation Not Supported
it: PTP Operazione non gestita

en: PTP Parameter Not Supported
it: PTP Parametro non gestito

en: PTP Incomplete Transfer
it: PTP Trasferimento incompleto

en: PTP Invalid Storage ID
it: PTP ID di memoria non valido

en: PTP Invalid Object Format Code
it: PTP Codice di formato dell'oggetto non valido

en: PTP Object Write Protected
it: PTP Oggetto protetto da scrittura

en: PTP Access Denied
it: PTP Accesso negato

en: PTP No Thumbnail Present
it: PTP Nessuna miniatura presente

en: PTP Partial Deletion
it: PTP Eliminazione parziale

en: PTP Specification By Format Unsupported
it: PTP Specificazione di formato non gestita

en: PTP Invalid Code Format
it: PTP Formato codice non valido

en: PTP Unknown Vendor Code
it: PTP Codice fornitore sconosciuto

en: PTP Capture Already Terminated
it: PTP Cattura già completata

en: PTP Device Busy
it: PTP Dispositivo occupato

en: PTP Invalid Parameter
it: Parametro PTP non valido

en: PTP Session Already Opened
it: PTP Sessione già aperta

en: PTP Transaction Canceled
it: PTP Transazione annullata

en: PTP Specification Of Destination Unsupported
it: PTP Specificazione di destinazione non gestita

en: Filename Required
it: Nome di file richiesto

en: Filename Invalid
it: Nome di file non valido

en: Hardware Error
it: Errore hardware

en: Out of Focus
it: Fuori fuoco

en: Change Camera Mode Failed
it: Cambiamento modalità fotocamera non riuscito

en: Invalid Status
it: Stato non valido

en: Unknown Command
it: Comando sconosciuto

en: Operation Refused
it: Operazione rifiutata

en: Lens Cover Present
it: Coprilente presente

en: Battery Low
it: Batteria bassa

en: Camera Not Ready
it: Fotocamera non pronta

en: PTP Response Expected
it: Attesa risposta PTP

en: PTP Data Expected
it: Attesi dati PTP

en: PTP I/O Error
it: Errore di I/O PTP

en: Undefined PTP Property
it: Proprietà PTP non definita

en: Compression Setting
it: Impostazioni di compressione

en: White Balance
it: Bilanciamento del bianco

en: RGB Gain
it: Guadagno RGB

en: Exposure Time
it: Tempo di esposizione

en: Contrast
it: Contrasto

en: Digital Zoom
it: Zoom digitale

en: Upload URL
it: URL di caricamento

en: Copyright Info
it: Informazioni di copyright

en: Video Out
it: Uscita video

en: Power Saving
it: Salvataggio energia

en: UI Language
it: Lingua interfaccia

en: Battery Type
it: Tipo batteria

en: Battery Mode
it: Modalità batteria

en: Camera Mode
it: Modalità fotocamera

en: Shooting Mode
it: Modalità di scatto

en: Image Mode
it: Modalità immagine

en: AF Mode
it: Modalità autofocus

en: Image Stabilization
it: Stabilizzazione immagine

en: Color Gain
it: Guadagno colore

en: Sensitivity
it: Sensibilità

en: Focal Length Tele
it: Lunghezza focale tele

en: Focal Length Wide
it: Lunghezza focale grandangolo

en: Focal Length Denominator
it: Lunghezza focale denominatore

en: Name Prefix
it: Prefisso nome

en: Supported Thumb Size
it: Dimensioni miniature gestite

en: Camera Owner
it: Proprietario fotocamera

en: UNIX Time
it: Orario UNIX

en: Camera Body ID
it: Identificativo corpo fotocamera

en: Digital Zoom Magnification
it: Ingrandimento zoom digitale

en: Rotation Angle
it: Angolo di rotazione

en: Rotation Scene
it: Rotazione scena

en: Type of Slideshow
it: Tipo di presentazione

en: Average Filesizes
it: Dimensioni medie dei file

en: Model ID
it: Modello ID

en: White Balance Preset Name 0
it: Impostazione bilanciamento del bianco nome 0

en: White Balance Preset Name 1
it: Impostazione bilanciamento del bianco nome 1

en: White Balance Preset Name 2
it: Impostazione bilanciamento del bianco nome 2

en: White Balance Preset Name 3
it: Impostazione bilanciamento del bianco nome 3

en: White Balance Preset Name 4
it: Impostazione bilanciamento del bianco nome 4

en: White Balance Preset Value 0
it: Impostazione bilanciamento del bianco valore 0

en: White Balance Preset Value 1
it: Impostazione bilanciamento del bianco valore 1

en: White Balance Preset Value 2
it: Impostazione bilanciamento del bianco valore 2

en: White Balance Preset Value 3
it: Impostazione bilanciamento del bianco valore 3

en: White Balance Preset Value 4
it: Impostazione bilanciamento del bianco valore 4

en: Enable Copyright
it: Abilita copyright

en: Auto Off Timers
it: Tempi di spegnimento automatico

en: Shooting Speed
it: Velocità di scatto

en: LCD Illumination
it: Illuminazione LCD

en: Artist Name
it: Nome artista

en: Copyright Information
it: Informazioni di copyright

en: Aperture Setting
it: Impostazione dell'apertura

en: Image Comment Enable
it: Abilita commento all'immagine

en: Image Rotation
it: Rotazione immagine

en: Lens ID
it: Identificativo lente

en: Lens Type
it: Tipo lente

en: Min. Focal Length
it: Distanza focale minima

en: Max. Focal Length
it: Distanza focale massima

en: Max. Aperture at Min. Focal Length
it: Massima apertura alla distanza focale minima

en: Max. Aperture at Max. Focal Length
it: Massima apertura alla distanza focale massima

en: Nikon Exposure Time
it: Tempo di esposizione Nikon

en: USB Speed
it: Velocità USB

en: CCD Serial Number
it: Numero di serie CCD

en: Illum Setting
it: Impostazioni illuminazione

en: Focus Point Bright
it: Posizione di fuoco

en: External Flash Attached
it: Flash esterno collegato

en: External Flash Status
it: Stato flash esterno

en: External Flash Mode
it: Modalità flash esterno

en: External Flash Compensation
it: Compensazione flash esterno

en: Flourescent Type
it: Tipo fluorescente

en: Autofocus Mode
it: Modalità autofocus.

en: Preview Button
it: Pulsante anteprima

en: Preview Button 2
it: Pulsante anteprima 2

en: Image Compression
it: Compressione immagine

en: Device Certificate
it: Certificato dispositivo

en: Volume Level
it: Livello volume

en: Device Icon
it: Icona dispositivo

en: Playback Rate
it: Velocità di riproduzione

en: Quality
it: Qualità

en: Focus Areas
it: Aree di fuoco

en: Image size
it: Dimensioni immagine

en: Shutter speed
it: Velocità otturatore

en: Color temperature
it: Temperatura colore

en: Expose Index
it: Indice di esposizione

en: %.1f stops
it: %.1f stop

en: JPEG Norm
it: JPEG Normale

en: RAW + JPEG Basic
it: RAW + JPEG Base

en: Incandescent
it: Incandescente

en: Automatic flash
it: Flash automatico

en: Automatic Red-eye Reduction
it: Automatico, riduzione occhi rossi

en: Red-eye fill flash
it: Riempimento occhi rossi

en: Unused
it: Non utilizzato

en: 5 mins
it: 5 min

en: 10 mins
it: 10 min

en: 15 mins
it: 15 min

en: Lithium Ion
it: Litio-ione

en: Nickel hydride
it: Nickel ibrido

en: Nickel cadmium
it: Nickel-Cadmio

en: Emergency
it: Emergenza

en: Red Eye Suppression
it: Riduzione occhi rossi

en: Auto + Red Eye Suppression
it: Automatico + riduzione occhi rossi

en: On + Red Eye Suppression
it: Acceso + riduzione occhi rossi

en: High-Speed Shutter
it: Otturatore alta velocità

en: Low-Speed Shutter
it: Otturatore bassa velocità

en: Grayscale
it: Scala di grigi

en: Single-Frame Shooting
it: Scatto singolo

en: Continuous Shooting
it: Scatto continuo

en: Low 2
it: Bassa 2

en: High 2
it: Alta 2

en: Undefined Audio
it: Audio non definito

en: Undefined Video
it: Video non definito

en: Undefined Collection
it: Collezione non definita

en: Undefined Document
it: Documento non definito

en: Abstract Document
it: Documento astratto

en: XMLDocument
it: Documento XML

en: Microsoft Word Document
it:  Documento Microsoft Word

en: Microsoft Excel Spreadsheet (.xls)
it: Foglio di calcolo Microsoft Excel (.xls)

en: Undefined Message
it: Messaggio non definito

en: Abstract Message
it: Messaggio astratto

en: Undefined Contact
it: Contatto non definito

en: Abstract Contact
it: Contatto astratto

en: Undefined Calendar Item
it: Elemento calendario non definito

en: Abstract Calendar Item
it: Elemento calendario astratto

en: Undefined Windows Executable
it: Eseguibile Windows non definito

en: Section
it: Sezione

en: Unknown(%04x)
it: Sconosciuto (%04x)

en: Open session
it: Apri sessione

en: Close session
it: Chiudi sessione

en: Delete object
it: Elimina oggetto

en: Send object info
it: Invia informazioni sull'oggetto

en: Send object
it: Invia oggetto

en: Reset device
it: Reimposta dispositivo

en: Power down device
it: Spegni dispositivo

en: Move object
it: Sposta oggetto

en: Copy object
it: Copia oggetto

en: Update device firmware
it: Aggiornare il firmware del dispositivo

en: Send Registration Request
it: Invia richiesta di registrazione

en: Get Registration Response
it: Ricevi risposta di registrazione

en: Send Partial Object
it: Invia oggetto parziale

en: Truncate Object
it: Tronca oggetto

en: Downloading movie...
it: Scaricamento filmato in corso...

en: Downloading audio...
it: Scaricamento audio in corso...

en: Downloading EXIF data...
it: Scaricamento dati EXIF in corso...

en: No EXIF data available for %s.
it: Nessun dato EXIF disponibile per %s.

en: Could not delete file.
it: Impossibile eliminare il file.

en: Could not remove directory.
it: Impossibile rimuovere la directory.

en: Could not create directory.
it: Impossibile creare la directory.

en: Version: %s
it: Versione: %s

en: RTC Status: %d
it: Stato RTC: %d

en: Camera time: %s %s
it: Orario fotocamera: %s %s

en: Camera ID: %s
it: ID Fotocamera: %s

en: No SD Card inserted.
it: Nessuna scheda SD inserita.

en: SD Card ID: %s
it: ID scheda SD: %s

en: Photos on camera: %d
it: Foto sulla fotocamera: %d

en: SD memory: %d MB total, %d MB free.
it: Memoria SD: %d MB totali, %d MB liberi.

en: Internal memory: %d MB total, %d MB free.
it: Memoria interna: %d MB totale, %d MB liberi.

en: Ricoh / Philips driver by
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    based on Bob Paauwe's driver
it: Driver per Ricoh / Philips
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    basato sul driver di Bob Paauwe's

en: unknown (0x%02x)
it: sconosciuto (0x%02x)

en: Model: %s
    Memory: %d byte(s) of %d available
it: Modello: %s
    Memoria: %d byte su %d disponibili

en: Outdoor
it: Esterno

en: Maximal
it: Massima

en: Minimal
it: Minima

en: Character
it: Carattere

en: Sound
it: Audio

en: Image & Sound
it: Immagini e audio

en: Character & Sound
it: Carattere e audio

en: Configuration
it: Configurazione

en: General
it: Generale

en: Copyright (max. 20 characters)
it: Copyright (20 caratteri al massimo)

en: Pictures
it: Immagini

en: Record Mode
it: Modalità di registrazione

en: Compression
it: Compressione

en: Speed %i is not supported!
it: La velocità %i non è supportata!

en: Expected %i, got %i. Please report this error to %s.
it: Previsto %i, ricevuto %i. Segnalare questo errore a %s.

en: Expected %i bytes, got %i. Please report this error to %s.
it: Previsti %i byte, ricevuti %i. Segnalare questo errore a %s.

en: We expected 0x%x but received 0x%x. Please contact %s.
it: Previsto 0x%x ma ricevuto 0x%x. Contattare %s.

en: Bad characters (0x%x, 0x%x). Please contact %s.
it: Carattere non valido (0x%x, 0x%x). Contattare %s.

en: Camera busy. If the problem persists, please contact %s.
it: Fotocamera occupata. Se il problema persiste, contattare %s.

en: Timeout even after 2 retries. Please contact %s.
it: Tempo scaduto dopo 2 tentativi. Contattare %s.

en: Communication error even after 2 retries. Please contact %s.
it: Errore di comunicazione anche dopo 2 tentativi. Contattare %s.

en: Camera is in wrong mode. Please contact %s.
it: La fotocamera è in una modalità errata. Contattare %s.

en: Camera did not accept the parameters. Please contact %s.
it: La fotocamera non ha accettato i parametri. Contattare %s.

en: An unknown error occurred. Please contact %s.
it: Si è verificato un errore sconosciuto. Contattare %s.

en: The filename's length must not exceed 12 characters ('%s' has %i characters).
it: La lunghezza del nome del file non può superare 12 caratteri ("%s" ha %i caratteri).

en: Date and time (GMT)
it: Data e ora (GMT)

en: Aperture Settings
it: Impostazioni di apertura

en: Color Mode
it: Modalità colore

en: Red-eye Reduction
it: Riduzione occhi rossi

en: Flash Settings
it: Impostazioni del flash

en: Camera power save (seconds)
it: Risparmio energetico fotocamera (secondi)

en: Lens Mode
it: Modalità lente

en: Korean
it: Coreano

en: English
it: Inglese

en: French
it: Francese

en: German
it: Tedesco

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Picture Settings
it: Impostazioni immagine

en: No memory card present
it: Nessuna scheda di memoria presente

en: Cannot retrieve the battery capacity
it: Impossibile recuperare la capacità della batteria

en: The battery level of the camera is too low (%d%%). The operation is aborted.
it: Il livello della batteria della fotocamera è troppo bassoi (%d%%). L'operazione è annullata.

en: Cannot retrieve the available memory left
it: Impossibile leggere la quantità di memoria libera

en: Camera refused 3 times to keep a connection open.
it: La fotocamera ha rifiutato 3 volte di mantenere la connessione aperta.

en: The first byte received (0x%x) is not valid.
it: Il primo byte ricevuto (0x%x) non è valido.

en: Transmission of packet timed out even after %i retries. Please contact %s.
it: Trasmissione dei pacchetti scaduta dopo %i tentativi. Contattare %s.

en: Could not transmit packet even after several retries.
it: Impossibile trasmettere il pacchetto anche dopo diversi tentativi.

en: Packet was rejected by camera. Please contact %s.
it: Il pacchetto è stato rifiutato dalla fotocamera. Contattare %s.

en: Could not transmit packet (error code %i). Please contact %s.
it: Impossibile trasmettere pacchetto (codice errore %i). Contattare %s.

en: Transmission timed out even after 2 retries. Giving up...
it: Trasmissione scaduta dopo 2 tentativi.

en: Got unexpected result 0x%x. Please contact %s.
it: Ricevuto risultato non previsto 0x%x. Contattare %s.

en: Received unexpected answer (%i). Please contact %s.
it: Ricevuta risposta non prevista (%i). Contattare %s.

en: Could not get register %i. Please contact %s.
it: Impossibile leggere il registro %i. Contattare %s.

en: Too many retries failed.
it: Troppi tentativi non riusciti.

en: Sending data...
it: Invio dei dati in corso...

en: Could not get string register %i. Please contact %s.
it: Impossibile leggere il registro %i. Contattare %s.

en: Expected 32 bytes, got %i. Please contact %s.
it: Attesi 32 byte, ricevuti %i. Contattare %s.

en: Shutter Speed microseconds (0 auto)
it: Velocità otturatore in microsecondi (0 automatico)

en: Shutter Speed (in seconds)
it: Velocità otturatore (in secondi)

en: B/W
it: B/N

en: Anti-redeye
it: Riduzione occhi rossi

en: Contrast+
it: Contrasto+

en: Contrast-
it: Contrasto-

en: Brightness+
it: Luminosità+

en: Brightness-
it: Luminosità-

en: Image Adjustment
it: Aggiustamento immagine

en: Infinity
it: Infinito

en: Preview Thumbnail
it: Anteprima miniatura

en: Next
it: Successivo

en: Previous
it: Precedente

en: Operation Mode
it: Modalità di operazione

en: LCD Brightness
it: Luminosità LCD

en: Matrix
it: Matrice

en: Exposure Metering
it: Misurazione esposizione

en: Zoom (in millimeters)
it: Zoom (in millimetri)

en: none
it: nessuno

en: Wide
it: Largo

en: Slow
it: Lento

en: Dusk
it: Tramonto

en: LCD Mode
it: Modo LCD

en: Digital zoom
it: Zoom digitale

en: Focus position
it: Posizione di fuoco

en: Time format
it: Formato dell'orario

en: The file to be uploaded has a null length
it: Il file da caricare ha lunghezza nulla

en: Not enough memory available on the memory card
it: Insufficiente memoria disponibile sulla scheda di memoria

en: Cannot retrieve the name of the folder containing the pictures
it: Impossibile ottenere il nome della cartella contenente le foto

en: Upload is supported into the '%s' folder only
it: È possibile caricare un file solo nella cartella "%s"

en: Best
it: Migliore

en: %i (unknown)
it: %i (sconosciuto)

en: Shutter Speed (microseconds, 0 auto)
it: Velocità otturatore (microsecondi, 0 autotomatico)

en: Black/White
it: Bianco e nero

en: Brightness/Contrast
it: Luminosità/Contrasto

en: Shot Settings
it: Impostazioni scatto

en: standard
it: Standard

en: color
it: colori

en: black & white
it: bianco e nero

en: Note: no memory card present, some values may be invalid
it: Nota: scheda di memoria non presente, alcuni valori possono essere non validi

en: Camera Model: %s
it: Modello fotocamera: %s

en: Serial Number: %s
it: Numero di serie: %s

en: Software Rev.: %s
it: Revisione software: %s

en: Frames Taken: %i
it: Scatti fatti: %i

en: Frames Left: %i
it: Scatti rimasti: %i

en: Battery Life: %i
it: Durata batteria: %i

en: Memory Left: %i bytes
it: Memoria libera: %i byte

en: Date: %s
it: Data: %s

en: No camera manual available.
it: Nessun manuale per la fotocamera disponibile.

en: %lld (unknown)
it: %lld (sconosciuto)

en: Could not apply USB settings
it: Impossibile applicare le impostazioni USB

en: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for accessing the SiPix Web2 camera.
it: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver per accedere alla fotocamera SiPix Web2.

en: Sonix camera.
    There is %i photo in it.
     | Sonix camera.
    There are %i photos in it.
it[0]: Fotocamera Sonix.
    C'è %i foto.
it[1]: Fotocamera Sonix.
    Ci sono %i foto.

en: Sonix camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
it: Libreria per la fotocamera Sonix
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Firmware Revision: %8s
    Pictures:     %i
    Memory Total: %ikB
    Memory Free:  %ikB
it: Revisione del firmware: %8s
    Immagini:       %i
    Memoria totale: %ikB
    Memoria libera: %ikB

en: Firmware Revision: %8s
it: Revisione del firmware: %8s

en: Soundvision Driver
    Vince Weaver <vince@deater.net>
it: Driver per Soundvision
    Vince Weaver <vince@deater.net>

en: FLASH:
     Files: %d
it: FLASH:
     File: %d

en: SDRAM:
     Files: %d
      Images: %4d
      Movies: %4d
    Space used: %8d
    Space free: %8d
it: SDRAM:
     File: %d
      Immagini: %4d
      Filmati:  %4d
    Spazio usato:  %8d
    Spazio libero: %8d

en: spca50x library v
it: Libreria spca50x v

en: sq905 generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
it: Driver generico per sq905
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Orientation
it: Orientamento

en: Bad exposure (not enough light probably)
it: Cattiva esposizione (probabilmente non abbastanza luce)

en: Information on STV0680-based camera:
it: Informazioni per la fotocamera basata su STV0680:

en: Firmware Revision: %d.%d
it: Revisione del firmware: %d.%d

en: ASIC Revision: %d.%d
it: Revisione ASIC: %d.%d

en: Sensor ID: %d.%d
it: ID sensore: %d.%d

en: Memory in camera: %d Mbit.
it: Memoria nella fotocamera: %d Mbit.

en: Camera supports Thumbnails.
it: La fotocamera gestisce le miniature.

en: Camera supports Video.
it: La fotocamera gestisce i filmati.

en: Camera supports videoformats:
it: La fotocamera gestisce i formati video.

en: Vendor ID: %02x%02x
it: ID Vendor: %02x%02x

en: Product ID: %02x%02x
it: ID prodotto: %02x%02x

en: Number of Images: %d
it: Numero di immagini: %d

en: Maximum number of Images: %d
it: Massimo numero di immagini: %d

en: Image width: %d
it: Larghezza immagine :%d

en: Image height: %d
it: Altezza immagine: %d

en: Image size: %d
it: Dimensioni immagine: %d

en: Thumbnail width: %d
it: Larghezza miniatura: %d

en: Thumbnail height: %d
it: Altezza miniatura: %d

en: Thumbnail size: %d
it: Dimensioni miniatura: %d

en: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Driver for cameras using the STV0680 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Extended for Aiptek PenCam and other STM USB Dual-mode cameras.
it: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Driver per le fotocamere con il processore STV0680 ASIC.
    Reverse engineered del protocollo usando CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Esteso per Aiptek PenCam e altre fotocamere STM USB Dual-mode.

en: Getting information on %i files...
it: Lettura informazioni su %i file in corso...

en: sx330z is USB only
it: sx330z è solo USB

en: Driver Settings
it: Impostazioni driver

en: Turbo mode
it: Modalità turbo

en: Downloading %s...
it: Scaricamento di "%s"...

en: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Toshiba pdr-m11 driver.
it: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Driver per Toshiba pdr-m11.

en: Internal error looking for camlibs. (path names too long?)
it: Errore interno durante la ricerca di camlibs (nomi di percorso troppo lunghi?)

en: Loading camera drivers from '%s'...
it: Caricamento dei driver della fotocamera da "%s"...

en: An error occurred in the io-library ('%s'): %s
it: Si è verificato un errore nella libreria di I/O ("%s"): %s

en: Could not detect any camera
it: Impossibile rilevare alcuna fotocamera

en: Could not detect any camera at port %s
it: Impossibile rilevare alcuna fotocamera alla porta %s

en: You have to set the port prior to initialization of the camera.
it: Occorre impostare la porta prima di inizializzare la fotocamera.

en: Could not load required camera driver '%s' (%s).
it: Impossibile caricare il driver della fotocamera "%s" richiesto (%s).

en: Camera driver '%s' is missing the 'camera_init' function.
it: Il driver "%s" della fotocamera non contiene la funzione "camera_init".

en: This camera does not provide any configuration options.
it: Questa fotocamera non offre alcuna opzione di configurazione.

en: This camera does not support setting configuration options.
it: Questa fotocamera non gestisce l'impostazione di opzioni di configurazione

en: This camera does not support summaries.
it: Questa fotocamera non gestisce i sommari.

en: This camera does not provide a manual.
it: Questa fotocamera non ha un manuale.

en: This camera does not provide information about the driver.
it: Questa fotocamera non fornisce informazioni sul driver.

en: This camera can not capture.
it: Questa fotocamera non può catturare.

en: This camera can not capture previews.
it: Questa fotocamera non può catturare anteprime.

en: The path '%s' is not absolute.
it: Il percorso "%s" non è assoluto.

en: You have been trying to delete '%s' from folder '%s', but the filesystem does not support deletion of files.
it: Si è cercato di eliminare "%s" dalla cartella "%s", ma il filesystem non gestisce l'eliminazione di file.

en: There are still subfolders in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
it: Ci sono ancora delle sottocartelle nella cartella "%s/%s" che si vuole rimuovere.

en: There are still files in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
it: Ci sono ancora dei file nella cartella "%s/%s" che si vuole rimuovere.

en: The filesystem does not support upload of files.
it: Il filesystem non gestisce il caricamento di file.

en: Folder '%s' only contains %i files, but you requested a file with number %i.
it: La cartella "%s" contiene solo %i file, ma è stato richiesto un file con numero %i.

en: File '%s' could not be found in folder '%s'.
it: Il file "%s" non è stato trovato nella cartella "%s".

en: Could not find file '%s'.
it: Impossibile trovare il file "%s".

en: The filesystem doesn't support getting files
it: Il filesystem non gestisce la lettura dei file.

en: Unknown file type %i.
it: Tipo di file %i sconosciuto.

en: The filesystem doesn't support getting file information
it: Il filesystem non gestisce la lettura delle informazioni del file.

en: The filesystem doesn't support setting file information
it: Il filesystem non gestisce l'impostazione delle informazioni del file

en: Read-only file attributes like width and height can not be changed.
it: Attributi di sola lettura del file, come larghezza e altezza, non possono essere modificati.

en: The filesystem doesn't support getting storage information
it: Il filesystem non gestisce la lettura delle informazioni del file

en: Corrupted data
it: Dati danneggiati

en: File exists
it: Il file esiste

en: Unknown model
it: Modello sconosciuto

en: Directory not found
it: Directory non trovata

en: File not found
it: File non trovato

en: Directory exists
it: La directory esiste

en: I/O in progress
it: I/O in avanzamento

en: Path not absolute
it: Percorso non assoluto

en: Operation cancelled
it: Operazione annullata

en: Camera could not complete operation
it: La fotocamera non ha potuto completare l'operazione

en: OS error in camera communication
it: Errore del sistema operativo durante la comunicazione con la fotocamera

en: Not enough free space
it: Spazio libero non sufficiente

en: Unknown camera library error
it: Errore sconosciuto nella libreria della fotocamera

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto
