libgphoto2-2.4.6 - en to fr translation catalogue (1583 entries)

en: Camera appears to not be using CompactFlash storage
    Unfortunately we do not support that at the moment :-(
fr: L'appareil photo ne semble pas utiliser de la mémoire CompactFlash
    Malheureusement, nous ne supportons pas encore ce type de mémoire pour le moment :-(

en: Camera has taken %d pictures, and is using CompactFlash storage.
fr: L'appareil photo a pris %d images et utilise comme type de mémoire de la CompactFlash.

en: agfa_cl20
    The Agfa CL20 Linux Driver People!
         Email us at cl20@poeml.de    
     Visit us at http://cl20.poeml.de
fr: agfa_cl20
    L'équipe du pilote Linux Agfa CL20 !
        Ecrivez nous à cl20@poeml.de    
     Venez sur http://cl20.poeml.de

en: Your USB camera has an Aox chipset.
    Number of lo-res PICs = %i
    Number of hi-res PICs = %i
    Number of PICs = %i
fr: Votre appareil photo USB a un chipset Aox.
    Nombre d'image basse résolution = %i
    Nombre d'image haute résolution = %i
    Nombre d'image = %i

en: Number of pictures: %i
    Firmware Version: %s
fr: Nombre d'images : %i
    Version de microcode : %s

en: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering of image data by:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implemented using documents found on
    the web. Permission given by Vision.
fr: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Rétro-conception des données image par:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Mis en oeuvre en utilisant des documents trouvés sur
    le web. Permission accordée par Vision.

en: Could not create directory %s.
fr: Impossible de créer le dossier %s.

en: Could not remove directory %s.
fr: Impossible de supprimer le dossier %s.

en: lock keys failed.
fr: le vérouillage des touches a échoué.

en: *UNKNOWN*
fr: *INCONNU*

en: canon_int_capture_image: initial canon_usb_list_all_dirs() failed with status %li
fr: canon_int_capture_image: Impossible de lire les dossiers (Erreur dans canon_usb_list_all_dirs(). statue: %li)

en: canon_int_capture_image: final canon_usb_list_all_dirs() failed with status %i
fr: canon_int_capture_image: appel final à canon_usb_list_all_dirs() en erreur avec un état %i

en: Name '%s' (%li characters) too long, maximum 30 characters are allowed.
fr: Le nom '%s' (%li caractères) est trop long, seuls 30 caractères sont permis.

en: Lower case letters in %s not allowed.
fr: Les lettres minuscules dans %s ne sont pas autorisé.

en: canon_int_list_directory: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
fr: canon_int_list_dir: ERREUR: message initial trop court (%i < minimum %i)

en: canon_int_list_directory: Reached end of packet while examining the first dirent
fr: canon_int_list_dir: fin du paquet atteinte en examinent la permière entré du répertoire

en: canon_int_list_directory: truncated directory entry encountered
fr: canon_int_list_dir: rencontre d'une entrée de répertoire tronquée

en: File protected.
fr: Fichier protégé en écriture.

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: No beginning/end
fr: Impossible d'extraire l'imagette JPEG des données: pas de début/fin

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: Data is not JFIF
fr: Impossible d'extraire l'imagette JPEG des données: les données ne sont pas en JFIF

en: NULL parameter "%s" in %s line %i
fr: Paramètre NULL "%s" dans %s ligne %i

en: Don't know how to handle camera->port->type value %i aka 0x%x in %s line %i.
fr: Le programme ne sait pas comment gérer la valeur camera->port->type %i, Alias 0x%x dans %s ligne %i.

en: FATAL ERROR: initial CRC value for length %d unknown
fr: ERREUR FATALE: Valeur CRC initiale pour la longueur %d inconnue

en: unable to guess initial CRC value
fr: Incapable de déterminer la valeur CRC initiale

en: warning: CRC not checked (add len %d, value 0x%04x) #########################
fr: Attention: CRC non vérifié (ajout longueur %d, valeur 0x%04x) #########################

en: Thumbnail
fr: imagette

en: Full Image
fr: Image entière

en: Bulb
fr: Pose B

en: Manual focus
fr: focus manuel

en: Beep off
fr: Bip sonore désactivé

en: Beep on
fr: Bip sonore activé

en: Flash off
fr: Flash désactivé

en: Flash on
fr: Flash activé

en: Flash auto
fr: Flash automatique

en: Sepia
fr: Sépia

en: Neutral
fr: Neutre

en: Small Normal JPEG
fr: Petit/Normale JPEG

en: Small Fine JPEG
fr: Petit/Fine JPEG

en: Medium Normal JPEG
fr: Moyen/Normale JPEG

en: Medium Fine JPEG
fr: Moyen/Fine JPEG

en: Large Normal JPEG
fr: Grand/Normale JPEG

en: Large Fine JPEG
fr: Grand/Fine JPEG

en: RAW + Small Normal JPEG
fr: RAW + Petit/Normale JPEG

en: RAW + Small Fine JPEG
fr: RAW + Petit/Fine JPEG

en: RAW + Medium Normal JPEG
fr: RAW + Moyen/Normale JPEG

en: RAW + Medium Fine JPEG
fr: RAW + Moyen/Fine JPEG

en: RAW + Large Normal JPEG
fr: RAW + Grand/Normale JPEG

en: RAW + Large Fine JPEG
fr: RAW + Grand/Fine JPEG

en: This is the driver for Canon PowerShot, Digital IXUS, IXY Digital,
     and EOS Digital cameras in their native (sometimes called "normal")
     mode. It also supports a small number of Canon digital camcorders
     with still image capability.
    It includes code for communicating over a serial port or USB connection,
     but not (yet) over IEEE 1394 (Firewire).
    It is designed to work with over 70 models as old as the PowerShot A5
     and Pro70 of 1998 and as new as the PowerShot A510 and EOS 350D of
     2005.
    It has not been verified against the EOS 1D or EOS 1Ds.
    For the A50, using 115200 bps may effectively be slower than using 57600
    If you experience a lot of serial transmission errors, try to have your
     computer as idle as possible (i.e. no disk activity)
fr: Le pilote Canon PowerShot, Digital IXUS, IXY Digital,
    et les appareils digital EOS sont en mode natif (aussi parfois
    appelé mode "normal"). Ce pilote peut aussi être utiliser pour les caméra
    numérique de Canon.
    Il comprend le code de la communication sur un port série ou USB,
    mais pas encore pour la connexion Firewire (IEEE 1394).
    Il est conçu pour fonctionner avec plus de 70 modèles aussi vieux que le PowerShot A5 et
    le Pro70  de 1998 et des nouveaux comme le PowerShot A510 et l'EOS 350D de
    2005.
    il n'a  pas été vérifié avec le EOS 1D et EOS1Ds.
    Pour l'appareil A50, l'utilisation d'une vitesse de 115200 bps peut être plus lent que le 57600 bps.
    Si vous recevez beaucoup d'erreurs de transmission, essayer de fermer tout les programmes
    sur votre ordinateur qui pourrait affecter les performance de l'activité du disque.

en: Camera unavailable: %s
fr: L'appareil photo n'est pas disponible (statue: %s)

en: Switching Camera Off
fr: Éteindre l'appareil

en: Error capturing image
fr: Erreur lors de la capture de l'image

en: Could not get disk name: %s
fr: Ne peut obtenir le nom du disque : %s

en: No reason available
fr: Raison inconnue

en: Could not get disk info: %s
fr: Ne peut obtenir d'information sur le disque : %s

en: Internal error #1 in get_file_func() (%s line %i)
fr: Erreur interne #1 dans get_file_func() (%s ligne %i)

en: No audio file could be found for %s
fr: Impossible de trouver un fichier audio pour %s

en: %s is a file type for which no thumbnail is provided
fr: %s est un type de fichier pour lequel il n'est pas proposé d'imagette

en:   Drive %s
      %11s bytes total
      %11s bytes available
fr:   Disque %s
      %11s octets au total
      %11s octets disponibles

en: AC adapter
fr: Transformateur

en: on battery
fr: sur piles

en: power OK
fr: énergie OK

en: power bad
fr: énergie NOK

en: not available: %s
fr: Indisponible : %s

en: %s (host time %s%i seconds)
fr: %s (heure du PC %s%i secondes)

en: 
    Camera identification:
      Model: %s
      Owner: %s
    
    Power status: %s
    
    Flash disk information:
    %s
    
    Time: %s
fr: 
    Identification de l'appareil :
      Modèle : %s
      Propriétaire : %s
    
    État énergie : %s
    
    Information sur le disque Flash :
    %s
    
    Heure : %s

en: Canon PowerShot series driver by
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    A5 additions by Ole W. Saastad
    Additional enhancements by
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin
fr: Pilote des Canon PowerShot par
    Wolfgang G. Reissnegger,
    Werner Almesberger,
    Edouard Lafargue,
    Philippe Marzouk,
    Ajouts du modèle A5 par Ole W. Saastad
    Des améliorations supplémentaires parHolger Klemm
     Stephen H. Westin

en: Error deleting file
fr: Erreur à l'effacement du fichier

en: Error deleting associated thumbnail file
fr: Erreur à l'effacement de l'imagette associée

en: Speeds greater than 57600 are not supported for uploading to this camera
fr: Les vitesses supérieures à 57600 ne sont pas gérées pour télécharger vers l'appareil

en: Could not get flash drive letter
fr: Ne peut obtenir la lettre du disque flash

en: Could not upload, no free folder name available!
    999CANON folder name exists and has an AUT_9999.JPG picture in it.
fr: Impossible de télécharger, pas de répertoire libre !
    Le répertoire 999CANON existe et contient déjà une image AUT_9999.JPG.

en: Could not create \DCIM directory.
fr: Impossible de créer le dossier \DCIM.

en: Could not create destination directory.
fr: Impossible d'obtenir le contenu du répertoire destination.

en: Camera and Driver Configuration
fr: Configuration de l'appareil et du pilote

en: Camera Settings
fr: Réglages de l'appareil photo

en: ISO Speed
fr: Vitesse ISO

en: Unknown
fr: Inconnue

en: Shutter Speed
fr: Vitesse de l'obturateur

en: Aperture
fr: Ouverture

en: Exposure Compensation
fr: Correction d'exposition

en: Focus Mode
fr: Mode focus

en: Flash Mode
fr: Mode flash

en: Beep
fr: Bip

en: Camera Model
fr: Modèle de l'appareil photo

en: Date and Time
fr: Date et heure

en: Error
fr: Erreur

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Firmware Version
fr: Version du Firmware

en: Driver
fr: Pilote

en: List all files
fr: Liste de tous les fichiers

en: Keep filename on upload
fr: Conserver le nom du fichier lors du chargement

en: Camera unavailable
fr: Appareil non disponible

en: Owner name changed
fr: Le nom du propriétaire a changé

en: could not change owner name
fr: ne peut changer le nom du propriétaire

en: Capture size class changed
fr: La taille de la famille de capture a changée

en: Invalid capture size class setting
fr: La taille de la famille de capture reglée est invalide

en: Invalid ISO speed setting
fr: Paramètre de vitesse ISO invalide

en: ISO speed changed
fr: La vitesse ISO a changé

en: Could not change ISO speed
fr: Impossible de changé la vitesse ISO

en: Invalid shutter speed setting
fr: Paramètre de vitesse d'obturation (temps de pose) invalide

en: Shutter speed changed
fr: la vitesse de l'obturateur a changé

en: Could not change shutter speed
fr: Impossible de changer la vitesse de l'obturateur

en: Invalid aperture setting
fr: Paramètre de l'ouverture relative est invalide

en: Aperture changed
fr: L'ouverture relative a changé

en: Could not change aperture
fr: impossible de changer l'ouverture relative

en: Invalid focus mode setting
fr: Paramètre du mode focus invalide

en: Focus mode changed
fr: Mode focus a changé

en: Could not change focus mode
fr: impossible de changéle mode focus

en: Invalid beep mode setting
fr: Paramètre du mode Sonore invalide

en: Beep mode changed
fr: Le mode sonore a changé

en: Could not change beep mode
fr: Impossible de changer le mode sonore

en: Zoom level changed
fr: Le niveau du zoom a changé

en: Could not change zoom level
fr: Impossible de changé le niveau du zoom

en: Invalid flash mode setting
fr: Paramètre de la memoire flash invalide

en: Flash mode changed
fr: Mode flash a changé

en: Could not change flash mode
fr: Impossible de changer le mode flash

en: time set
fr: heure mise à jour

en: could not set time
fr: ne peut mettre à l'heure

en: Unsupported port type %i = 0x%x given. Initialization impossible.
fr: Port de type non géré, reçu %i = 0x%x. Initialisation impossible.

en: Battery exhausted, camera off.
fr: Batteries à plat, extinction de l'appareil.

en: ERROR: unexpected message
fr: ERREUR : message inattendu

en: ERROR: message overrun
fr: ERREUR : message écrasé

en: ERROR: out of sequence.
fr: ERREUR : séquence erronée.

en: ERROR: unexpected packet type.
fr: ERREUR : paquet de type inattendu.

en: ERROR: message format error.
fr: ERREUR : erreur sur le format du message.

en: ERROR: unexpected message2.
fr: ERREUR : message inattendu2.

en: Uploading file...
fr: Téléchargement du fichier...

en: Getting file...
fr: Récupération du fichier...

en: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue failed to fetch directory entries
fr: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue n'a pas réussi à obtenir les entrées du répertoire

en: canon_serial_get_dirents: Initial dirent packet too short (only %i bytes)
fr: canon_serial_get_dirents: paquet dirent initial trop petit (seulement %i octets)

en: canon_serial_get_dirents: Could not allocate %i bytes of memory
fr: canon_serial_get_dirents: impossible d'allouer %i octets de mémoire

en: canon_serial_get_dirents: Failed to read another directory entry
fr: canon_serial_get_dirents: impossible de lire une autre entrée répertoire

en: canon_serial_get_dirents: Truncated directory entry received
fr: canon_serial_get_dirents: entrée répertoire tronquée reçue

en: canon_serial_get_dirents: Too many dirents, we must be looping.
fr: canon_serial_get_dirents: trop d'entrées, nous devons boucler.

en: canon_serial_get_dirents: Could not resize dirent buffer to %i bytes
fr: canon_serial_get_dirents: impossible de modifier la taille du buffer dirent à %i octets

en: Error changing speed.
fr: Erreur au changement de vitesse.

en: Resetting protocol...
fr: Réinitialisation du protocole...

en: Camera OK.
fr: Appareil OK.

en: Looking for camera ...
fr: Recherche de l'appareil...

en: Trying to contact camera...
fr: Essai de contact de l'appareil...

en: Communication error 1
fr: Erreur de communication 1

en: No response from camera
fr: Pas de réponse de l'appareil

en: Unrecognized response
fr: Réponse non reconnue

en: Detected a "%s" aka "%s"
fr: Détection d'un "%s" alias "%s"

en: Unknown model "%s"
fr: Modèle inconnu "%s"

en: Bad EOT
fr: Mauvaise fin de transfert

en: Communication error 2
fr: Erreur de communication 2

en: Communication error 3
fr: Erreur de communication 3

en: Changing speed... wait...
fr: Changement de vitesse... Attendez...

en: Error changing speed
fr: Erreur au changement de vitesse

en: Error waiting for ACK during initialization, retrying
fr: Erreur lors de l'attente de l'accusé de réception au cours de l'initialisation, réessayer

en: Error waiting ACK during initialization
fr: Erreur à l'attente de l'accusé de réception à l'initialisation

en: Connected to camera
fr: Connecté à l'appareil photo.

en: ERROR: a fatal error condition was detected, can't continue
fr: ERREUR: une condition d'erreur fatale a été détectée, impossible de continuer

en: ERROR: %d is too big
fr: ERREUR: %d est trop gros

en: Getting thumbnail...
fr: Récupération de l'imagette...

en: NOT RECOGNIZED
fr: NON RECONNU

en: Could not establish initial contact with camera
fr: Impossible de se connecter à l'appareil.

en: Camera was already active
fr: Appareil déjà actif

en: Camera was woken up
fr: Appareil réveillé

en: Unknown (some kind of error)
fr: Inconnu (une sorte d'erreur)

en: Initial camera response '%c' unrecognized
fr: Réponse initiale de l'appareil  '%c' non reconnue

en: Step #2 of initialization failed: ("%s" on read of %i). Camera not operational
fr: L'initialisation de l'étape n°2 a echouée ! (retour de "%s" au lieu de %i) Appareil non opérationnel.

en: Step #2 of initialization failed! (returned %i bytes, expected %i). Camera not operational
fr: L'initialisation de l'étape n°2 a echouée ! (retour de %i octets au lieu de %i) Appareil non opérationnel.

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
fr: L'initialisation de l'étape n°3 a échouée ! (retour de "%s" au lieu de %i) Appareil non opérationnel.

en: Step #3 of initialization failed! (returned %i, expected %i). Camera not operational
fr: L'initialisation de l'étape n°3 a échouée  ! (retour de %i au lieu de %i) Appareil non opérationnel.

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on write of %i. Camera not operational
fr: L'initialisation de l'étape n°3 a échouée ! (retour de "%s" au lieu de %i) Appareil non opérationnel.

en: Step #4 failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
fr: L'étape n°4 a échouée ! (retour de  "%s" au lieu de %i) Appareil non opérationnel

en: Step #4 failed (returned %i, expected %i). Camera not operational
fr: L'etape n°4 a échouée ! (retour de %i au lieu de  %i) Appareil non opérationnel

en: Camera not ready, multiple 'Identify camera' requests failed: %s
fr: Appareil pas prêt, les requêtes d'identification de l'appareil ont échoué : %s

en: Camera not ready, get_battery failed: %s
fr: Appareil pas prêt, les requêtes d'identification de l'appareil ont échoué : %s

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned from "lock keys" function (%i bytes, expected %i)
fr: canon_usb_lock_keys: longueur de donnée retournée inattendue par la fonction "lock keys"  (%i octets, attendus %i)

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
fr: canon_usb_lock_keys: longueeur de donnée retournée inattendue (%i octets, attendus %i)

en: canon_usb_unlock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
fr: canon_usb_unlock_keys: longueur de données retournée inattendue (%i octets, attendus %i)

en: canon_usb_get_body_id: Unexpected data length returned (%i bytes, expected %i)
fr: canon_usb_lock_keys: longueur des données retournées inattendue (%i octets, attendus %i)

en: canon_usb_poll_interrupt_pipe: interrupt read failed after %i tries, %6.3f sec "%s"
fr: canon_usb_poll_interrupt_pipe: lecture a echouée après %i essais, %6.3f sec "%s"

en: canon_usb_poll_interrupt_multiple: interrupt read failed after %i tries, "%s"
fr: canon_usb_poll_interrupt_multiple: lecture interrompue après %i essais, "%s"

en: canon_usb_capture_dialogue: bogus length 0x%04x for thumbnail size packet
fr: canon_usb_capture_dialogue: longueur anormale de 0x%04x pour la taille de paquet de l'imagette

en: canon_usb_capture_dialogue: bogus length 0x%04x for full image size packet
fr: canon_usb_capture_dialogue: longueur anormale de 0x%04x pour la taille du paquet de l'image complète

en: canon_usb_capture_dialogue: secondary image descriptor received
fr: canon_usb_capture_dialogue: le descripteur de l'image secondaire a été reçu

en: canon_usb_capture_dialogue: first interrupt read out of sequence
fr: canon_usb_capture_dialogue: première lecture de l'interruption désynchronisée

en: canon_usb_capture_dialogue: second interrupt read out of sequence
fr: canon_usb_capture_dialogue: seconde lecture de l'interruption désynchronisée

en: canon_usb_capture_dialogue: photographic failure signaled, code = 0x%08x
fr: canon_usb_capture_dialogue: problème photographique signalé, code = 0x%08x

en: canon_usb_capture_dialogue: third EOS interrupt read out of sequence
fr: canon_usb_capture_dialogue: troisième lecture de l'interruption EOS désynchronisée

en: canon_usb_capture_dialogue: fourth EOS interrupt read out of sequence
fr: canon_usb_capture_dialogue: quatrième lecture de l'interruption EOS désynchronisée

en: canon_usb_dialogue: payload too big, won't fit into buffer (%i > %i)
fr: canon_usb_dialogue: charge trop élevée, ne tiendra pas dans le buffer (%i > %i)

en: canon_usb_dialogue: expected 0x%x bytes, but camera reports 0x%x
fr: canon_usb_dialogue:  0x%x octets attendus, mais l'appareil n'en a reçu que 0x%x

en: Receiving data...
fr: Réception des données...

en: Out of memory: %d bytes needed.
fr: Manque de mémoire: %d octets nécessaires.

en: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue failed
fr: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue raté

en: Warning in canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue returned error status 0x%08x from camera
fr: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue renvoie un état d'erreur 0x%08x de l'appareil

en: Couldn't read from file "%s"
fr: Impossible de lire le fichier "%s"

en: Out of memory: %ld bytes needed.
fr: Manque de mémoire: %ld octets nécessaires.

en: File upload failed.
fr: Envoi du fichier raté.

en: File was too big. You may have to turn your camera off and back on before uploading more files.
fr: Fichier trop grand. Il est possible que vous ayez besoin d'eteindre puis de rallumer l'appareil avant de charger d'autres fichiers.

en: canon_usb_get_dirents: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
fr: canon_usb_get_dirents: Impossible de faire tenir la charge dans le buffer, '%.96s' (tronqué) trop long.

en: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
fr: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue n'a pu récupérer les répertoires, renvoyé %i

en: canon_usb_list_all_dirs: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
fr: canon_usb_list_all_dirs: Impossible de faire tenir la charge dans le buffer, '%.96s' (tronqué) trop long.

en: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
fr: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue n'a pu récupérer les répertoires, renvoyé %i

en: Detected a '%s'.
fr: Détection du '%s'.

en: Name "%s" from camera does not match any known camera
fr: Le nom de l'appareil "%s" ne correspond à aucun appareil connu

en: Image type %d not supported
fr: Type d'image (%d) non géré

en: Image %s is delete protected.
fr: Photo %s protégée en écriture.

en: Driver framework written by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    This software has QVplay's source code, written by Ken-ichi HAYASHI <xg2k-hys@asahi-net.or.jp> and Jun-ichiro "itojun" Itoh <itojun@itojun.org>.
    Integration of QVplay by Michael Haardt <michael@moria.de>.
fr: Pilote écrit par Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Ce programme a du code source QVplay écrit par Ken-ichi HAYASHI <xg2k-hys@asahi-net.or.jp> et Jun-ichiro "itojun" Itoh <itojun@itojun.org>.
    L'Intégration de QVplay a été fait par Michael Haardt <michael@moria.de>.

en: Battery level: %.1f Volts. Revision: %08x.
fr: Niveau de la batterie: %.1f Volts. Révision: %08x.

en: Camera Configuration
fr: Configuration de l'appareil

en: Battery
fr: Batterie

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Too bright
fr: Trop clair

en: Too dark
fr: Trop foncée

en: Your Logitech Clicksmart 310 has %i picture in it.
     | Your Logitech Clicksmart 310 has %i pictures in it.
fr[0]: Votre Logitech Clicksmart 310 contient %i photo.
fr[1]: Votre Logitech Clicksmart 310 contient %i photos.

en: There are two resolution settings, 352x288 and 176x144. Photo data 
    is in JPEG format when downloaded and thus has no predetermined
    size. Therefore, the advertised maximum number of photos the
    camera can hold must be understood as an approximation.
    All gphoto2 options will work, except for the following which
    the hardware will not support:
    	Deletion of individual or selected photos (gphoto2 -d)
    	Capture (gphoto2 --capture or --capture-image)
    However, capture is possible using the webcam interface,
    supported by the spca50x kernel module.
    GUI access using gtkam has been tested, and works. However,
    the camera does not produce separate thumbnails. Since the images
    are in any event already small and of low resolution, the driver
    merely downloads the actual images to use as thumbnails.
    The camera can shoot in 'video clip' mode. The resulting frames
    are saved here as a succession of still photos. The user can 
    animate them using (for example) ImageMagick's 'animate' function.
    For more details on the camera's functions, please consult
    libgphoto2/camlibs/clicksmart310/README.clicksmart310.
fr: Il y a 2 réglages de résolution possible. L'une est de 352x288 et
    l'autre de 176x144. Les données des photos seront au format JPEG
    lors du téléchargement, par conséquence, leurs taille ne pourront
    pas être prédéterminer à l'avance. Donc, la publicité faite sur le nombre
    maximum de photo est une approximation.
    Toutes les options de gphoto2 vont marcher, sauf celle dont le
    matériel n'est pas supporté.
    Options non supportée:
    /tSuppression individuel ou selectionné de photo (gphoto2 -d)
    /tCapture (gphoto2 --capture ou --capture-image)
    Cepandent pour l'option capture, il est possible de la faire marcher en
    utilisant l'interface de la webcam, le module spca50x le supporte.
    Environnement graphique gtkam a était testé and marche. Cependant,
    l'appareil ne produit pas d'imagette séparées. Depuis cela, les images sont
    trop petites avec une résolution trop basse. Le pilote télécharge l'image
    actuel pour sens sevir d'imagette
    L'appareil photo peut enregistrer des vidéos en mode 'video clip'. Les images
    sont sauvé comme une succesion d'image. Utilisateur peut, en suite, utilser
    un programme d'animation comme Imagemagik pour voir la video.
    Pour plus de détail sur les fonction de cet appareil photo, vous pouvez
    consultez le fichier libgphoto2/camlibs/clicksmart310/README.clicksmart310.

en: Logitech Clicksmart 310 driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
fr: Pilote Logitech Clicksmart 310
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: sq905C generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
fr: pilote générique sq905C
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Image type is not supported
fr: Type d'image non géré

en: Number of pictures: %d
fr: Nombre d'images : %d

en: Only root folder is supported - you requested a file listing for folder '%s'.
fr: Seul le dossier racine est géré, vous avez demandé la liste pour le dossier '%s'.

en: Problem getting number of images
fr: Problème à l'obtention du nombre de fichiers

en: Problem getting image information
fr: Problème à l'obtention des informations sur l'image

en: Capture type is not supported
fr: Type de capture non géré

en:  (battery is %d%% full)
fr:  (la batterie est chargée à %d%%)

en: Dual Iris
fr: Double diaphragme

en: Resolution Switch
fr: Interrupteur de choix de la résolution

en: ON
fr: Sous tension

en: OFF
fr: Hors tension

en: ready
fr: prêt

en: in fill mode
fr: en mode remplissage

en: low (320x240)
fr: basse (320x240)

en: high (640x480)
fr: haute (640x480)

en: externally
fr: externe

en: internally
fr: interne

en: * Image glitches or problems communicating are
      often caused by a low battery.
    * Images captured remotely on this camera are stored
      in temporary RAM and not in the flash memory card.
    * Exposure control when capturing images can be
      configured manually or set to automatic mode.
    * Image quality is currently lower than it could be.
fr: * Les petits problèmes d'image ou de communication sont
      souvent causés par une batterie faible.
    * Les images prises par commande à distance sur cet appareil sont stockées
      en mémoire temporaire et non sur la carte de mémoire Flash.
    * Le contrôle de l'exposition lors de la capture des images peut être
      réglé manuellement ou par mode automatique
    * La qualité de l'image est actuellement inférieure à ce qu'elle pourrait être.

en: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    This software was created with the
    help of proprietary information belonging
    to StarDot Technologies.
    
    Author:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Contributors:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Converting raw camera images to RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Information on protocol, raw image format,
         gphoto2 port
fr: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    Ce logiciel a été créé avec l'aide d'informations
    propriétaires appartenant
    à StarDot Technologies.
    
    Auteur :
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Contributeurs :
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Conversion des fichiers brutes de l'appareil en RVB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Informations sur le protocole, format des fichiers brutes,
         portage gphoto2

en: Problem reading image from flash
fr: Problème à la lecture de l'image depuis la mémoire flash

en: Out of memory
fr: Plus de mémoire

en: Downloading image...
fr: Téléchargement de l'image...

en: Problem downloading image
fr: Problème au téléchargement de l'image

en: User canceled download
fr: L'utilisateur a annulé le téléchargement

en: Problem taking live image
fr: Problème à la prise de vue en temps-réel

en: Exposure
fr: Exposition

en: Automatic exposure adjustment on preview
fr: Ajustement automatique du temps d'exposition lors de la prise de vue

en: Exposure level on preview
fr: Mesure de l'exposition en prévisualisation

en: Automatic flash on capture
fr: Flash automatique lors de la prise d'une photo

en: Problem opening port
fr: Problème à l'ouverture du port

en: Problem resetting camera
fr: Problème à la remise à zéro de l'appareil

en: Problem setting camera communication speed
fr: Problème à la configuration du débit de la communication vers l'appareil

en: Looks like a modem, not a camera
fr: Ça ressemble à un modem, pas à un appareil photo

en: Listing files in '%s'...
fr: Liste des fichiers de '%s'...

en: Listing folders in '%s'...
fr: Liste des dossiers de '%s'...

en: Could not get information about '%s' (%m).
fr: Impossible de trouver l'information au sujet de '%s' (%m).

en: Could not get information about '%s' in '%s' (%m).
fr: Impossible de trouver l'information '%s' dans '%s' (%m).

en: Could not change time of file '%s' in '%s' (%m).
fr: Impossible de modifier l'heure du fichier '%s' in '%s' (%m).

en: Could not open '%s'.
fr: Impossible d'ouvrir '%s'.

en: The Directory Browse "camera" lets you index photos on your hard drive.
fr: Le pseudo appareil 'Directory Browse' vous permet d'indexer les photos
    sur votre disque.

en: Directory Browse Mode - written by Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.
fr: Mode Directory Browse - écrit par Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.

en: Could not delete file '%s' in folder '%s' (error code %i: %m).
fr: Impossible de supprimer le fichier '%s' dans le répertoire '%s' (code d'erreur %i: %m).

en: Download program for Digital Dream Enigma 1.3. by <olivier@aixmarseille.com>, and adapted from spca50x driver.Thanks you, spca50x team, it was easy to port your driver on this cam!
fr: Télécharger le programme Digital Dream Enigma 1.3 par <olivier@aixmarseille.com>, ce logiciel a adpaté un pilote pour les spca50x. Merci à l'équipe spca50x, c'était facile d'inclure vos pilote pour cet appareil photo.

en: The camera sent only %i byte(s), but we need at least %i.
fr: L'appareil a envoyé seulement %i octet(s), mais  %i sont nécessaires.

en: Could not contact camera.
fr: Impossible de contacter l'appareil photo.

en: Received unexpected data (0x%02x, 0x%02x).
fr: Réception d'en-tête imprévu (0x%02x, 0x%02x).

en: Wrong escape sequence: expected 0x%02x, got 0x%02x.
fr: Mauvaise séquence de sortie: attendue 0x%02x, reçue 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x.
fr: Mauvaise donnée - reçue 0x%02x, attendue 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x or 0x%02x.
fr: Mauvaise donnée - reçue 0x%02x, attendue 0x%02x ou 0x%02x.

en: Bad checksum - got 0x%02x, expected 0x%02x.
fr: Mauvaise somme de contrôle (checksum) - obtenue 0x%02x, attendue 0x%02x.

en: Camera rejected the command.
fr: L'appareil photo a refusé la commande.

en: Camera reset itself.
fr: L'appareil photo de réinitialise de lui-même.

en: Camera sent unexpected byte 0x%02x.
fr: L'Apareil a envoyé un octet inattendu 0x%02x.

en: Downloading...
fr: Téléchargement...

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the thumbnail.
fr: Impossible d'allouer %i octet(s) pour récupérer l'imagette.

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the picture.
fr: Impossible d'allouer %i octet(s) pour récupérer l'image.

en: The camera does not accept '%s' as filename.
fr: L'appareil n'accepte pas le nom de fichier '%s'.

en: Could not initialize upload (camera responded with 0x%02x).
fr: Impossible d'initialiser le téléchargement (l'appareil a répondu 0x%02x).

en: The camera does not support speed %i.
fr: Cet appareil ne supporte pass cette vitesse %i.

en: Could not set speed to %i (camera responded with %i).
fr: Impossible de régler la vitesse à %i (l'appareil a répondu %i).

en: Matthew G. Martin
    Based on fujiplay by Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>
fr: Matthew G. Martin
    Basé sur le code fujiplay de Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>

en: Bit rate %ld is not supported.
fr: Vitesse de communication (%ld) n'est pas supporté

en: Configuration for your FUJI camera
fr: Configuration pour votre appareil FUJI

en: Date & Time
fr: Date & heure

en: ID
fr: Identifiant

en: Version:
fr: Version :

en: Model:
fr: Modèle :

en: Available memory:
fr: Mémoire disponible:

en: gsmart300 library 
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Support for Mustek gSmart 300 digital cameras
    based on several other gphoto2 camlib modules and the specifications kindly provided by Mustek.
fr: Bibliothèque gsmart300
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jérôme Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Support pour les appareils photos Mustek gSmart 300
    basé sur divers autres modules d'appareils gphoto2 et les spécifications gentiment fournies par Mustek.

en: Unsupported port type: %d. This driver only works with USB cameras.
fr: Type de port non géré : %d. Ce pilote ne marche qu'avec des appareils USB.

en: Could not reset camera.
fr: Impossible de remettre l'appareil à zéro.

en: Your camera only supports deleting the last file on the camera. In this case, this is file '%s'.
fr: Votre appareil ne supporte que la suppression du dernier fichier de l'appareil. Dans ce cas, il s'agit du fichier '%s'.

en: Current camera time:  %04d-%02d-%02d  %02d:%02d
    Free card memory: %d
    Images on card: %d
    Free space (Images): %d
    Battery level: %d %%.
fr: Date et heure paramétré sur l'appareil:  %04d-%02d-%02d  %02d:%02d
    Capacité de la carte mémoire : %d
    Nombre d'images sur la carte: %d
    Estimation du nombre d'image disponible: %d
    Niveau de la batterie: %d %%.

en: hp215
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver to access the HP Photosmart 215 camera.
    Merged from the standalone hp215 program.
    This driver allows download of images and previews, and deletion of images.
fr: hp215
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Le pilote pour accéder l'appareil HP Photosmart 215.
    il a été adapté à partir de programme hp215.
    Ce pilote peut télécharger, visionner, et supprimer les images.

en: Your USB camera is an iClick 5X.
    The total number of pictures taken is %i
fr: Votre appareil photo USB est un iClick 5X.
    Le nombre de photos prise est %i

en: Frames Taken     : %4d
fr: Vues prises     : %4d

en: jamcam library v
fr: Bibliothèque jamcam v

en: Downloading data...
fr: Téléchargement des données...

en: Downloading thumbnail...
fr: Téléchargement de l'imagette...

en: The JD11 camera works rather well with this driver.
    An RS232 interface @ 115 kbit is required for image transfer.
    The driver allows you to get
    
       - thumbnails (64x48 PGM format)
       - full images (640x480 PPM format)
fr: L'appareil JD11 fonctionne relativement bien avec ce pilote.
    Une interface RS232 à 115 kbit/s est requise pour transférer les fichiers.
    Le pilote vous permet d'obtenir les :
    
       - imagette (64x48 PGM format)
       - image (640x480 PPM format)

en: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for the Jenoptik JD11 camera.
    Protocol reverse engineered using WINE and IDA.
fr: JD11
    Marcus Meißner <marcus@jet.franken.de>
    Pilote pour l'appareil Jenoptik JD11.
    Protocol rétro-conçu en utilisant WINE et IDA.

en: JD11 Configuration
fr: Configuration du JD11

en: Other Settings
fr: Réglages autres

en: Bulb Exposure Time
fr: Temps d'exposition de la pose B

en: Color Settings
fr: Réglages couleur

en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: This camera contains a Jeilin JL2005A chipset.
    The number of photos in it is %i.
fr: Cet appareil photo contient un Chipset Jeilin JL2005A.
    Le nombre de photos prise est %i

en: This driver supports cameras with Jeilin jl2005a chip 
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data. 
    Decoding of compressed photos may or may not work well
    and does not work equally well for all supported cameras.
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For further details please consult libgphoto2/camlibs/README.jl2005a
fr: Ce pilote supporte les appareils photos avec une puce
    Jeilin jl2005a.
    Ces appareils ne supportent pas la suppressions de
    photo et l'envoie de données.
    Les décompressions de photo peuvent ne pas marcher
    en function du type de votre d'appareil.
    Si c'est présent sur votre appareil, les images des clip vidéo
    sont téléchargés comme une senquence consécutive d'images.
    Pour plus de détail, allez voir dans libgphoto2/camlibs/README.jl2005a

en: This camera contains a Jeilin JL2005%c chipset.
    The number of photos in it is %i.
fr: Cet appareil photo contient un Chipset Jeilin JL2005%c.
    Le nombre de photos prise est %i

en: CompactFlash Card
fr: Carte CompactFlash

en: The Kodak DC120 camera uses the KDC file format for storing images. If you want to view the images you download from your camera, you will need to download the "kdc2tiff" program. It is available from http://kdc2tiff.sourceforge.net
fr: L'appareil photo Kodak DC120 utilise le format de fichier KDC pour enregistrer les fichiers. Si vous voulez voir les fichiers que vous téléchargez de l'appareil, vous aurez besoin de télécharger l'utilitaire "kdc2tiff". Vous le trouverez à http://kdc2tiff.sourceforge.net

en: Kodak DC120 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Camera Library for the Kodak DC120 camera.
    (by popular demand).
fr: Bibliothèque pour l'appareil photo Kodak DC120
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Bibliothèque pour le Kodak DC120
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    (à la demande générale).

en: Getting data...
fr: Réception des données...

en: Waiting for completion...
fr: Attente de la fin de l'opération...

en: File
fr: Fichier

en: File type
fr: Type de fichier

en: File resolution
fr: Résolution du fichier

en: File compression
fr: Compression du fichier

en: Low (best quality)
fr: Faible (meilleure qualité)

en: Medium (better quality)
fr: Moyenne (bonne qualité)

en: High (good quality)
fr: Haute (qualité correcte)

en: Exposure compensation
fr: Correction d'exposition

en: Auto
fr: Automatique

en: Force
fr: Forcer

en: None
fr: Aucune

en: Red eye flash
fr: Flash anti-yeux rouges

en: On
fr: Activé

en: Off
fr: Désactivé

en: Other
fr: Autre

en: Set clock in camera
fr: Règle l'heure de l'appareil

en: Port speed
fr: Vitesse du port

en: Album name
fr: Nom de l'album

en: Name to set on card when formatting.
fr: Nom à mettre sur la carte lors du formatage

en: Format compact flash
fr: Formate la carte compacte

en: Format card and set album name.
fr: Formate la carte et positionne le nom de l'album

en: Execute predefined command
    with parameter values.
fr: Exécute une commande prédéfinie
    avec les valeurs des paramètres.

en: Pictures in camera: %d
fr: Photos dans l'appareil : %d

en: There is space for another
       %d low compressed
       %d medium compressed or
       %d high compressed pictures
fr: Il y a encore de l'espace mémoire libre pour:
       %d images avec une compression faible ou
       %d images avec une compression moyenne ou
       %d images avec une compression élevé

en: Total pictures taken: %d
fr: Nombre total de prises de vue : %d

en: Total flashes fired: %d
fr: Nombre total d'allumages du flash : %d

en: Firmware: %d.%d
fr: Révision de microcode : %d.%d

en: Filetype: JPEG (
fr: Type de fichier: JPEG (

en: Filetype: FlashPix (
fr: Type de fichier: FlashPix (

en: low compression,
fr: Compression du fichier bas

en: medium compression,
fr: Compression du fichier moyen

en: high compression,
fr: Compression du fichier élevé

en: unknown compression %d,
fr: Compression inconnue %d,

en: unknown resolution %d)
fr: Résolution inconnu %d)

en: AC adapter is connected.
fr: Adaptateur secteur est connecté

en: AC adapter is not connected.
fr: Adaptateur secteur n'est pas connecté.

en: Time: %a, %d %b %Y %T
fr: Heure locale: %a, %d %b %Y %T

en: Unknown zoom mode %d
fr: Mode du zoom inconnue %d

en: Exposure compensation: %s
fr: Correction d'exposition: %s

en: Exposure compensation: %d
fr: Correction d'exposition: %d

en: Flash mode: auto,
fr: Mode flash: auto,

en: Flash mode: force,
fr: Mode Flash: forcé,

en: Flash mode: off
fr: Mode flash: désactivé

en: Unknown flash mode %d,
fr: mode flash inconnu %d,

en: red eye flash on.
fr: Flash anti-yeux rouges activé.

en: red eye flash off.
fr: Flash anti-yeux rouges désactivé.

en: No card in camera.
fr: Pas de carte mémoire dans l'appareil.

en: Card name: %s
    Free space on card: %d kB
fr: Nom de la carte: %s
    Espace mémoire libre: %d kB

en: This library has been tested with a Kodak DC 215 Zoom camera. It might work also with DC 200 and DC 210 cameras. If you happen to have such a camera, please send a message to koltan@gmx.de to let me know, if you have any troubles with this driver library or if everything is okay.
fr: Cette bibliothèque a été testée avec un appareil photo Kodak DC 215 Zoom. Elle peut également fonctionner avec les appareils DC 200 et DC 210. Si vous avez un de ces appareils, envoyez un message à koltan@gmx.de pour me dire si vous avez des problèmes avec cette bibliothèque ou si tout fonctionne normalement.

en: Camera Library for the Kodak DC215 Zoom camera.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>
fr: Bibliothèque pour l'appareil Kodak DC215 Zoom.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>

en: Waiting...
fr: Attend...

en: Parameter 1
fr: Paramètre 1

en: Parameter 2
fr: Paramètre 2

en: Parameter 3
fr: Paramètre 3

en: Model: Kodak %s
fr: Modèle : Kodak %s

en: Firmware version: %d.%02d
fr: Révision de microcode : %d.%02d

en: Battery status: %s, AC Adapter: %s
fr: État des piles : %s, transformateur : %s

en: Number of pictures: %d
fr: Nombre d'images : %d

en: Space remaining: High: %d, Medium: %d, Low: %d
fr: Espace restant : Haute : %d, Moyenne : %d, Basse : %d

en: Memory card status (%d): %s
fr: État de la carte (%d) : %s

en: Total pictures captured: %d, Flashes fired: %d
fr: Nombre total de prises de vue : %d, allumages du flash : %d

en: Kodak DC240 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> and Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Camera Library for the Kodak DC240, DC280, DC3400 and DC5000 cameras.
    Rewritten and updated for gPhoto2.
fr: Bibliothèque pour l'appareil photo Kodak DC240
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> et Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Bibliothèque pour les appareils-photo Kodak DC240, DC280, DC3400 et DC5000.
    Ré-écrit et mis à jour pour gPhoto2.

en: Weak
fr: Faible

en: Empty
fr: Vide

en: Invalid
fr: Invalide

en: Not used
fr: Non utilisé

en: In use
fr: En cours d'utilisation

en: Card is open
fr: La carte est ouverte

en: Card is not open
fr: Carte n'est pas ouverte

en: Card is not formatted
fr: La carte n'est pas formatée

en: No card
fr: Pas de carte

en: There is currently an operation in progress. This camera only supports one operation at a time. Please wait until the current operation has finished.
fr: Il y a actuellement une opération en cours. Cet appareil n'en supporte qu'une seule de façon concurrente, Merci d'attendre jusqu'à la fin de l'opération en cours.

en: camera inactive for > 9 seconds, re-initing.
fr: appareil inactif depuis plus de 9s., réinitialisation.

en: Known problems:
    
    1. If the Kodak DC3200 does not receive a command at least every 10 seconds, it will time out, and will have to be re-initialized. If you notice the camera does not respond, simply re-select the camera. This will cause it to reinitialize.
fr: Problèmes connus :
    
    1. Si le Kodak DC3200 ne reçoit pas une commande au moins toutes les 10 secondes, il part en time-out, et doit être réinitialisé. Si vous remarquez que l'appareil ne répond plus, re-sélectionnez l'appareil. Cela provoquera sa réinitialisation.

en: Kodak DC3200 Driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Questions and comments appreciated.
fr: Pilote pour le Kodak DC3200
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Questions et commentaires bienvenus.

en: Your USB camera is a Kodak EZ200.
    Number of PICs = %i
fr: Cet appareil photo USB est un  Kodak EZ200.
    Le nombre de photos prise est %i

en: Focusing error.
fr: Erreur de convergence.

en: Iris error.
fr: Erreur d'Iris.

en: Strobe error.
fr: Erreur de stroboscope.

en: EEPROM checksum error.
fr: Erreur sur somme de contrôle.

en: Internal error (1).
fr: Erreur interne (1).

en: Internal error (2).
fr: Erreur interne (2).

en: No card present.
fr: Pas de carte.

en: Card not supported.
fr: Type de capture non géré.

en: Card removed during access.
fr: Carte enlevée durant son utilisation.

en: Image number not valid.
fr: Numéro d'image invalide.

en: Card can not be written.
fr: La carte n'est pas formatée.

en: Card is write protected.
fr: Carte protégée en écriture.

en: No space left on card.
fr: Plus d'espace sur la carte.

en: Image protected.
fr: Image protégé en écriture.

en: Light too dark.
fr: Pas assez de lumière.

en: Autofocus error.
fr: Erreur d'autofocus.

en: System error.
fr: Erreur système.

en: Illegal parameter.
fr: Paramètre invalide.

en: Command can not be cancelled.
fr: Cette commande ne peut pas être annuler.

en: Localization data too long.
fr: Fichier de localisation trop long.

en: Localization data corrupt.
fr: Données de localisation corrompues

en: Unsupported command.
fr: Commandes inconnues.

en: Other command executing.
fr: Autre commande en cours d'exécution.

en: Command order error.
fr: Erreur d'ordre de commandes.

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: The camera has just sent an error that has not yet been discovered. Please report the following to %s with additional information how you got this error: (0x%x,0x%x). Thank you very much!
fr: L'appareil vient de retourner une erreur inconnue. Merci d'en informer l'équipe de développement %s en expliquant comment reproduire cette erreur : (0x%x,0x%x). Merci d'avance !

en: Getting file list...
fr: Récupération de la liste des fichiers...

en: Testing different speeds...
fr: Test de différentes vitesses...

en: The camera could not be contacted. Please make sure it is connected to the computer and turned on.
fr: L'appareil n'a pu être contacté. Merci de vérifier qu'il est connecté à l'ordinateur et allumé.

en: Your camera does not support changing filenames.
fr: Cet appareil ne permet pas de changer les noms de fichiers.

en: %i pictures could not be deleted because they are protected
fr: %i images ne peuvent pas être effacées car elles sont protégées

en: Model: %s
    Serial Number: %s,
    Hardware Version: %i.%i
    Software Version: %i.%i
    Testing Software Version: %i.%i
    Name: %s,
    Manufacturer: %s
fr: Modèle : %s
    Numéro de série : %s,
    Version du matériel : %i.%i
    Version du logiciel : %i.%i
    Version du logiciel de test : %i.%i
    Nom : %s,
    Fabricant : %s

en: Konica library
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Support for all Konica and several HP cameras.
fr: Bibliothèque Konica
    Lutz Müller <lutz@users.sourceforge.net>
    Supporte tous les appareils Konica et certains appareils HP.

en: Getting configuration...
fr: Interrogation de la configuration...

en: Konica Configuration
fr: Configuration Konica

en: Persistent Settings
fr: Paramètres persistants

en: Shall the camera beep when taking a picture?
fr: L'appareil doit-il émettre un son à la prise de vue ?

en: Self Timer Time
fr: Heure du retardateur

en: Auto Off Time
fr: Heure d'extinction automatique

en: Slide Show Interval
fr: Intervalle du projecteur de diapositives

en: Resolution
fr: Résolution

en: Low (576 x 436)
fr: Basse (576 x 436)

en: Medium (1152 x 872)
fr: Moyenne (1152 x 872)

en: High (1152 x 872)
fr: Haute (1152 x 872)

en: Localization
fr: Localisation

en: Language
fr: Langue

en: None selected
fr: Aucune sélectionnée

en: TV Output Format
fr: Format de sortie TV

en: Do not display TV menu
fr: Ne pas afficher le menu TV

en: Date Format
fr: Format de date

en: Month/Day/Year
fr: Mois/Jour/Année

en: Day/Month/Year
fr: Jour/Mois/Année

en: Year/Month/Day
fr: Année/Mois/Jour

en: Session-persistent Settings
fr: Paramètres de la session

en: On, red-eye reduction
fr: Oui, réduction des yeux rouges

en: Auto, red-eye reduction
fr: Automatique, réduction des yeux rouges

en: Focus
fr: Mise au point

en: Fixed
fr: Fixe

en: Volatile Settings
fr: Paramètres temporaires

en: Self Timer
fr: Retardateur

en: Self Timer (next picture only)
fr: Retardateur (image suivante uniquement)

en: Could not find localization data at '%s'
fr: Impossible de trouver l'information de localisation à '%s'

en: Localization file too long!
fr: Fichier de localisation trop long !

en: This preview doesn't exist.
fr: Cet pré-visualisation n'existe pas.

en: Data has been corrupted.
fr: Les données ont été corrompues.

en: Image type %d is not supported by this camera !
fr: Le type de photo %d n'est pas géré par cet appareil photo !

en: Can't delete image %s.
fr: Impossible de supprimer la photo %s.

en: Can't delete all images.
fr: Impossible de supprimer toutes les photos.

en: Uploading image...
fr: Téléchargement de la photo...

en: Can't upload this image to the camera. An error has occurred.
fr: Impossible de charger cette photo dans l'appareil photo. Une erreur s'est produite.

en: You must be in record mode to capture images.
fr: Vous devez être dans le mode enregistrement pour prendre une photo.

en: No space available to capture new images. You must delete some images.
fr: Il n'y a plus de place pour prendre de nouvelles photos. Vous devez supprimer quelques images.

en: Can't capture new images. Unknown error
fr: Impossible de prendre de nouvelles images. Erreur inconnue

en: No answer from the camera.
fr: Pas de réponse de l'appareil

en: Low
fr: Faible

en: Medium
fr: Moyenne

en: High
fr: Haute

en: Icons
fr: Icônes

en: 2.0 m
fr: 2,0m

en: 0.5 m
fr: 0,5m

en: 0.1 m
fr: 0,1m

en: White balance
fr: Balance des blancs

en: Office
fr: Bureau

en: Daylight
fr: Lumière naturelle

en: Sharpness
fr: Dureté

en: Sharp
fr: Dur

en: Soft
fr: Doux

en: Color
fr: Couleur

en: Light
fr: Lumière

en: Deep
fr: Profondeur

en: Black and White
fr: Noir & Blanc

en: Single
fr: Unique

en: Sequence 9
fr: Séquence de 9 images

en: Date display
fr: Affichage de la date

en: Anywhere
fr: N'importe où

en: Play mode
fr: Mode visualisation

en: Record mode
fr: Mode de capture de photo

en: Everywhere
fr: Partout

en: AC
fr: Secteur

en: Play
fr: Lecture

en: Record
fr: Enregistrement

en: DD/MM/YYYY
fr: JJ/MM/AAAA

en: YYYY/MM/DD
fr: AAAA/MM/JJ

en: MM/DD/YYYY
fr: MM/JJ/AAAA

en: Model: %s
    Capacity: %i Mb
    Power: %s
    Auto Off Time: %i min
    Mode: %s
    Images: %i/%i
    Date display: %s
    Date and Time: %s
fr: Modèle : %s
    Capacité : %i Mo
    Alimentation : %s
    Extinction automatique : %i min
    Mode : %s
    Photos : %i/%i
    Affichage de la date : %s
    Date et heure : %s

en: Konica Q-M150 Library
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Support for the french Konica Q-M150.
fr: Librairie pour l'appareil photo Konica Q-M150
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurélien Croc (AP2C) <programmation@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Support pour l'appareil photo Français Konica Q-M150.

en: About Konica Q-M150:
    This camera does not allow any changes
    from the outside. So in the configuration, you can
    only see what it is configured on the camera
    but you can not change anything.
    
    If you have some issues with this driver, please e-mail its authors.
fr: À propos du Konica Q-M150 : 
    Cet appareil photo ne supporte aucun changement à partir
    de l'extérieur. Par conséquent, le système de configuration ne 
    vous permet que de visualiser la configuration actuelle de 
    l'appareil, mais aucun changement n'est possible.
    
    Si vous avez des problèmes avec ce driver, merci d'envoyer
    un mail aux auteurs de ce driver.

en: Largan driver
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    
    Handles Largan Lmini camera.
fr: Pilote Largan
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    
    Supporte les appareils Largan Lmini.

en: Mars MR97310 camera.
    There is %i photo in it.
     | Mars MR97310 camera.
    There are %i photos in it.
fr[0]: l'appareil  photo Mars MR97310.
    contient %i photo.
fr[1]: l'appareil  photo Mars MR97310.
    contient %i photos.

en: This driver supports cameras with Mars MR97310 chip (and direct
    equivalents ??Pixart PACx07??).
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data.
    Decoding of compressed photos may or may not work well
    and does not work equally well for all supported cameras.
    Photo data processing for Argus QuickClix is NOT SUPPORTED.
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For further details please consult libgphoto2/camlibs/README.
fr: Ce pilote support les appareils intégrant des puces Mars MR97310
     ( qui, aussi,peut etre équivalent au ??Pixart PACx07??).
    Ces appareils ne supportent pas la suppression de photos ni
    l'envoie de données
    Le décodage de photo compréssée peut, dans certain cas, ne
    pas bien marcher. Aussi, il se peut que le pilote n'arrive pas du
     tout a les décodé.Ce processus n'est pas du tout supporté pour
    les Argus QuickClix
    Si il est présent sur l'appareil , les images des vidéo clip sont
     téléchargable comme une séquence consécutive d'images.
    Pour plus de détail, allez voir dans libgphoto2/camlibs/README.

en: Model:			Minolta Dimage V (%s)
    Hardware Revision:	%s
    Firmware Revision:	%s
fr: Modèle :			Minolta Dimage V (%s)
    Revision de matériel :	%s
    Revision de microcode : 	%s

en: Host Mode:		%s
    Exposure Correction:	%s
    Exposure Data:		%d
    Date Valid:		%s
    Date:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Self Timer Set:		%s
    Quality Setting:	%s
    Play/Record Mode:	%s
    Card ID Valid:		%s
    Card ID:		%d
    Flash Mode:
fr: Mode de connexion:		%s
    Correction d'exposition :	%s
    Données d'exposition :		%d
    Date Valide :		%s
    Date :			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Retardateur :		%s
    Paramètres qualité :	%s
    Mode lecture/enregistrement :	%s
    Identifiant de carte valide :		%s
    Identifiant de carte :		%d
    Mode de flash:

en: Remote
fr: Distante

en: Local
fr: Locale

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Automatic
fr: Automatique

en: Force Flash
fr: Forcer le flash

en: Prohibit Flash
fr: Interdire le flash

en: Invalid Value ( %d )
fr: Valeur invalide (%d)

en: Battery Level:		%s
    Number of Images:	%d
    Minimum Capacity Left:	%d
    Busy:			%s
    Flash Charging:		%s
    Lens Status:
fr: Niveau de la batterie :		%s
    Nombre de fichiers :	%d
    Capacité minimale restante :	%d
    Occupé :			%s
    Chargement du flash :		%s
    État de l'objectif :

en: Not Full
fr: Non pleine

en: Full
fr: Pleine

en: Busy
fr: Occupé

en: Idle
fr: Libre

en: Charging
fr: En cours de chargement

en: Ready
fr: Prêt

en: Lens direction does not match flash light
fr: La direction de l'objectif ne cadre pas avec le flash

en: Lens is not connected
fr: Objectif non connecté

en: Bad value for lens status %d
fr: Valeur incorrecte pour l'état de l'objectif %d

en: Card Status:
fr: État de la carte :

en: Write-protected
fr: Protégé en écriture

en: Unsuitable card
fr: Carte ne convenant pas

en: Bad value for card status %d
fr: Mauvaise valeur pour l'état de la carte %d

en: Minolta Dimage V Camera Library
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Special thanks to Minolta for the spec.
fr: Bibliothèque pour l'appareil Minolta Dimage V
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Remerciements à Minolta pour les spécifications .

en: FlashLight : Auto (RedEye Reduction)
fr: Flash: Automatique (réduction des yeux rouges)

en: FlashLight : Auto
fr: Flash: Automatique

en: FlashLight : On (RedEye Reduction)
fr: Flash: On (réduction des yeux rouges)

en: FlashLight : On
fr: Flash: On

en: FlashLight : Off
fr: Flash: Off

en: FlashLight : undefined
fr: Flash: non défini

en: Summary for Mustek MDC800:
fr: Résumé pour le Mustek MDC800:

en: no status reported.
fr: Pas de retour de l'état.

en: Compact Flash Card detected
fr: Carte CompactFlash détectée

en: No Compact Flash Card detected
fr: Carte CompactFlash non détectée

en: Current Mode: Camera Mode
fr: Mode actuel: prise de vues

en: Current Mode: Playback Mode
fr: Mode actuel: lecture

en: Batteries are ok.
fr: Piles OK.

en: Batteries are low.
fr: Piles faibles.

en: Mustek MDC-800 gPhoto2 Library
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Ported to gphoto2 by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Supports Serial and USB Protocol.
fr: Bibliothèque gPhoto2 pour Mustek MDC-800
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Porté sous gphoto2 par Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Supporte les protocoles série et USB.

en: coolshot library v
fr: Bibliothèque coolshot v

en: Disconnecting camera.
fr: Déconnexion de l'appareil photo.

en: Downloading image %s.
fr: Téléchargement de l'image %s.

en: Uploading image: %s.
fr: Envoi de l'image: %s.

en: File size is %ld bytes. The size of the largest file possible to upload is: %i bytes.
fr: La taille du fichier est de %ld octets. La taille du fichier télécharger ne peut pas etre supérieur à %i octets.

en: Uploading...
fr: Téléchargement vers...

en: Deleting image %s.
fr: Suppression de l'image %s.

en: Panasonic DC1000 gPhoto library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
fr: Bibliothèque gPhoto pour l'appareil Panasonic DC1000
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Basée sur le programme dc1000 écrit par
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> et
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Downloading %s.
fr: Téléchargement de %s.

en: Panasonic DC1580 gPhoto2 library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
fr: Bibliothèque gphoto2 pour l'appareil Panasonic DC1580
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Basée sur le programme dc1000 écrit par
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> et
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Downloading '%s'...
fr: Téléchargement de '%s'...

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic introduced image capturing technology called PHOTOSHOT for the first time, in this series of Palmcorders.  Images are stored in JPEG format on an internal flashcard and can be transferred to a computer through the built-in serial port.  Images are saved in one of two resolutions; NORMAL is 320x240 and FINE is 640x480.  The CCD device which captures the images from the lens is only 300K and thus produces only low quality pictures.
fr: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic a introduit la technologie de capture d'image appelée PHOTOSHOT pour la première fois dans cette série de Palmcorders. Les fichiers sont stockées au format JPEG sur une carte flash interne, et peuvent être transférées à un ordinateur à travers le port série intégré. Les fichiers sont enregistrées dans l'une des deux résolutions : NORMALE (320x240) ou FINE (640x480). Le capteur CCD derrière l'objectif possède seulement 300 000 pixels, et de ce fait ne produit que des images de basse qualité.

en: Known problems:
    
    If communications problems occur, reset the camera and restart the application.  The driver is not robust enough yet to recover from these situations, especially if a problem occurs and the camera is not properly shutdown at speeds faster than 9600.
fr: Problèmes connus:
    
    Si un problème de communications intervient, réinitialisez l'appareil et redémarrez l'application. Le pilote n'est pas encore assez robuste pour récupérer ces situations, tout spécialement si un problème intervient et que l'appareil n'est pas proprement arrêté à des vitesses supérieures à 9600 baud.

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder Driver
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>
fr: Pilote pour Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>

en:  Total memory is %8d bytes.
     Free memory is  %8d bytes.
     Filecount: %d
fr: L'espace mémoire total est de %8d octets.
    L'espace mémoire libre est de %8d octets.
    Nombre de fichiers : %d

en: Creative PC-CAM 300
     Authors: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    and: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>
fr: Creative PC-CAM 300
     Auteurs : Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    et : Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>

en: Downloading file...
fr: Téléchargement du fichier...

en: Creative PC-CAM600
    Author: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>
fr: Creative PC-CAM600
    Auteur: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>

en: pccam600_init:Expected > %d blocks got %d
fr: pccam600_init: le programme attendé de recevoir plus de  %d blocs au lieu de %d

en: pccam600_get_file:got index %d but expected index > %d
fr: pccam600_get_file:l'index du fichier est de %d; le programme attendé un index de plus de %d

en: pccam600_close:return value was %d instead of %d
fr: pccam600_close:la valeur de retour est de %d au lieu de %d

en: pccam600_init:Expected %d blocks got %d
fr: pccam600_init:le programme attendé de recevoir  %d blocs au lieu de %d

en: pccam600 init:Unexpected error: gp_port_read returned %d instead of %d
fr: pccam600 init:Unexpected error: gp_port_read (port de lecture) a renvoié %d au lieu de %d

en: Download program for several Polaroid cameras. Originally written by Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us>, and adapted for gphoto2 by Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> and Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Polaroid 640SE testing was done by Michael Golden <naugrim@juno.com>.
fr: Programme de chargement pour quelques appareils photos Polaroïd. Originellement écrit par Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us>, et adapté pour GPhoto2 par Nathan Stenzel <nathanstenzel@user.sourceforge.net> et Lutz Müeller <lutz@users.sf.net>. 
    Les tests du Polaroïd 640SE ont été effectués par Michael Golden <naugrim@juno.com>.

en: Model: %x, %x, %x, %x
fr: Modèle : %x, %x, %x, %x

en: Download program for GrandTek 98x based cameras. Originally written by Chris Byrne <adapt@ihug.co.nz>, and adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.Protocol enhancements and postprocessing  for Jenoptik JD350e by Michael Trawny <trawny99@users.sourceforge.net>.Bugfixes by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
fr: Programme de chargement pour les appareils photos basés sur le GrandTek 98x. Originellement écrit par Chris Byrne <adapt@ihug.co.nz>, et adapté pour gphoto2 par Lutz Müeller <lutz@users.sf.net>. Améliorations du protocole et traitement post-opératoire pour les Jenoptik JD350e par Michael Trawny <trawny99@users.sourceforge.net>. Résolution de bugs par Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.

en: Image Quality
fr: Qualité de l'image

en: Image Size
fr: Taille de l'image

en: Flash Setting
fr: Réglage du flash

en: Auto Power Off (minutes)
fr: Auto-extinction (en minutes)

en: superfine
fr: très fine

en: auto
fr: automatique

en: on
fr: activé

en: off
fr: désactivé

en: play
fr: lecture

en: record
fr: enregistrement

en: battery
fr: batterie

en: a/c adaptor
fr: secteur

en: Received unexpected header (%i)
fr: Réception d'en-tête inattendu (%i)

en: Received unexpected response
fr: Réception d'une réponse inattendue

en: Checksum error
fr: Erreur sur la somme de contrôle

en: The camera did not accept the command.
fr: L'appareil a refusé la commande.

en: The camera sent more bytes than expected (%i)
fr: L'appareil a envoyé plus d'octets que prévu (%i)

en: Requested information about picture %i (= 0x%x), but got information about picture %i back
fr: Demande d'information sur l'image %i (= 0x%x), retour d'information sur une image précédente ( %i ième image ).

en: %i bytes of an unknown image format have been received. Please write to %s and ask for assistance.
fr: %i octets d'une image de format inconnu reçus. Merci d'écrire à %s pour une assistance.

en: Download program for Polaroid DC700 camera. Originally written by Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> for gphoto-4.x. Adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
fr: Téléchargé le programme des appareils photos Polaroïd DC700. Originellement écrit par Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> pour GPhoto 4.X. Adapté pour GPhoto2 by Lutz Müeller <lutz@users.sf.net>.

en: Camera
fr: Appareil

en: How long will it take until the camera powers off?
fr: Combien de temps avant l'extinction de l'appareil ?

en: Date: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Pictures taken: %i
    Free pictures: %i
    Software version: %s
    Baudrate: %s
    Memory: %i megabytes
    Camera mode: %s
    Image quality: %s
    Flash setting: %s
    Information: %s
    Timer: %s
    LCD: %s
    Auto power off: %i minutes
    Power source: %s
fr: Date: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Nombre d'images prises : %i
    Nombre d'images libres : %i
    Version du logiciel : %s
    Débit (bauds) : %s
    Mémoire : %i mega-octets
    Mode : %s
    Qualité de l'image : %s
    Réglage du flash : %s
    Information : %s
    Retardateur : %s
    LCD : %s
    Extinction automatique : %i minutes
    Source énergie : %s

en: The requested port type (%i) is not supported by this driver.
fr: Le type de port demandé (%i) n'est pas géré par ce pilote logiciel.

en: Canon enable viewfinder failed: %d
fr: Impossible d'activer Canon viewfinder: %d

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon capture
fr: Cet appareil photo Canon ne support pas le logiciel  Capture <http://capture.sourceforge.net>.

en: Canon disable viewfinder failed: %d
fr: Impossible de désactiver Canon viewfinder: %d

en: Unknown value %04x
fr: Valeur inconnue %04x

en: unexpected datatype %i
fr: ERREUR inattendu de type de données %i

en: Manual
fr: Manuel

en: Automatic
fr: Automatique

en: One-push Automatic
fr: Automatique en une pression

en: Tungsten
fr: Tungstène

en: Cloudy
fr: Nuageux

en: Shade
fr: Ombre

en: Color Temperature
fr: Température de couleur

en: Preset
fr: Pré-configuré

en: undefined
fr: Indéfinie

en: economy
fr: économique

en: lossless
fr: Aucune perte de qualité

en: Undefined
fr: Indéfinie

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Night Portrait
fr: Portrait de nuit

en: Landscape
fr: Paysage

en: red eye suppression
fr: Supprimer l'effet yeux rouges

en: fill in
fr: combler

en: auto + red eye suppression
fr: automatique + suppression de l'effet yeux rouges

en: on + red eye suppression
fr: activé + suppression de l'effet yeux rouges

en: Repeating
fr: Stroboscopique

en: Auto Aperture
fr: Ouverture du diaphragme automatique

en: Full Manual
fr: Manuel

en: MF (fixed)
fr: MF (fixe)

en: MF (selection)
fr: MF (sélection)

en: Average
fr: Moyenne

en: Faithful
fr: Fidèle

en: User defined 1
fr: Défini par d'utilisateur (x1)

en: User defined 2
fr: Défini par d'utilisateur (x2)

en: User defined 3
fr: Défini par d'utilisateur (x3)

en: Focusing Point on Center Only, Manual
fr: Sélection manuelle de la mise au point par le collimateur central

en: Focusing Point on Center Only, Auto
fr: Sélection automatique de la mise au point par le collimateur central

en: Multiple Focusing Points (No Specification), Manual
fr: Collimateurs de mise au point (non spécifié), manuelle

en: Multiple Focusing Points, Auto
fr: Points de focus multiple, Automatique

en: Multiple Focusing Points (Right)
fr: Points de focus multiple, de droite

en: Multiple Focusing Points (Center)
fr: Collimateurs de mise au point (centré)

en: Multiple Focusing Points (Left)
fr: Points de focus multiple, de gauche

en: Medium 1
fr: Moyenne 1

en: Medium 2
fr: Moyenne 2

en: Medium 3
fr: Moyenne 3

en: Small
fr: Petite

en: 10 seconds
fr: 10 secondes

en: 2 seconds
fr: 2 secondes

en: Video OUT
fr: Sortie vidéo

en: Factory Default
fr: Paramètre d'usine

en: Continuous
fr: Continue

en: Night Landscape
fr: Paysage de nuit

en: Children
fr: Enfant

en: Automatic (No Flash)
fr: Automatique (Flash désactivé)

en: Single Shot
fr: Un seul coup

en: Burst
fr: Rafale

en: Timelapse
fr: Intervallomètre

en: Continuous Low Speed
fr: Continu basse vitesse

en: Timer
fr: Retardateur

en: Mirror Up
fr: Relevage du miroir

en: Centre-spot
fr: Point centrale

en: Single Area
fr: Simple Zone

en: Closest Subject
fr: Sujet le plus proche

en: Group Dynamic
fr: Dynamique

en: Unknown value 0x%04x
fr: Valeur inconnu (0x%04x)

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Center Weighted
fr: Pondérée centré

en: Center Spot
fr: Point centré

en: Automatic Flash
fr: Flash automatique

en: Fill flash
fr: flash en appoint

en: Red-eye automatic
fr: Réduction de l'effet yeux rouges automatique

en: Red-eye fill
fr: Flash anti-yeux rouges

en: External sync
fr: Synchronisation externe

en: Default
fr: Par défault

en: Slow Sync
fr: Synchronisation lente

en: Rear Curtain Sync + Slow Sync
fr: Synchro sur le second rideau + Synchro lente

en: Red-eye Reduction + Slow Sync
fr: Réduction des yeux rouges + Synchronisation lente

en: Black & White
fr: Noir & Blanc

en: infinite
fr: Infini

en: AE/AF Lock
fr: AE/AF vérrouillé

en: AE Lock only
fr: Exposition automatique seulement vérouillé

en: AF Lock Only
fr: Autofocus seulement vérouillé

en: AF Lock Hold
fr: Autofocus vérouillé et en attente

en: AF On
fr: Autofocus activé

en: Flash Level Lock
fr: Niveau du flash vérouillé

en: 5 seconds
fr: 5 secondes

en: Card
fr: Carte

en: Sharper
fr: Plus nette

en: Softer
fr: Plus Doux

en: Direct Print
fr: Directement pour l'impression

en: Medium Low
fr: Moyenne bas

en: Medium high
fr: Moyenne élevé

en: Low contrast
fr: Faible contraste

en: Medium High
fr: Moyenne élevé

en: High control
fr: Contrôler

en: Zone Focus (Close-up)
fr: Zone de focus (bloquée)

en: Zone Focus (Very Close)
fr: Zone de focus (très proche)

en: Zone Focus (Close)
fr: Zone de focus (proche)

en: Zone Focus (Medium)
fr: Zone de focus (moyen)

en: Zone Focus (Far)
fr: Zone de focus (loin)

en: Zone Focus (Reserved 1)
fr: Zone de focus (Réservé 1)

en: Zone Focus (Reserved 2)
fr: Zone de focus (Réservé 2)

en: Zone Focus (Reserved 3)
fr: Zone de focus (Réservé 3)

en: Zone Focus (Reserved 4)
fr: Zone de focus (Réservé 4)

en: Automatic Macro
fr: Automatique Macro

en: 4 seconds
fr: 4 secondes

en: 8 seconds
fr: 8 secondes

en: Fluorescent H
fr: Fluorescent Élevé

en: Custom Whitebalance PC-1
fr: Balance des blancs, réglage n°1

en: Custom Whitebalance PC-2
fr: Balance des blancs, réglage n°2

en: Custom Whitebalance PC-3
fr: Balance des blancs, réglage n°3

en: Missing Number
fr: Nombre manquant

en: Shadow
fr: Ombre

en: Low sharpening
fr: Netteté faible

en: Black & white
fr: Noir & Blanc

en: AE & Flash
fr: Exposition automatique & Flash

en: AE only
fr: Exposition automatique uniquement

en: Flash only
fr: Flash uniquement

en: WB bracketing
fr: Balance des blancs du bracketing

en: ADL bracketing
fr: active D-lightning (ADL) du bracketing

en: Moderate
fr: Modéré

en: Enhanced
fr: Renforcé

en: MTR > Under
fr: MTR > au-dessous

en: Under > MTR
fr: Au-dessous > MTR

en: 6 seconds
fr: 6 secondes

en: 16 seconds
fr: 16 secondes

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: Internal RAM
fr: Mémoire interne

en: Memory card
fr: Carte mémoire

en: Display
fr: Affichage

en: Creation date: %s, Last usage date: %s
fr: Date de création: %s, Dernière date d'utilisation: %s

en: Delete
fr: Supprimer

en: Managed
fr: Pris en charge

en: Profile name
fr: Nom du profile

en: IP address (empty for DHCP)
fr: Addresse IP (DHCP vide)

en: Network mask
fr: Masque de sous réseau

en: Default gateway
fr: Passerelle par défaut

en: Access mode
fr: Mode d'accès

en: Encryption key (hex)
fr: Clé d'encryption (hex)

en: Write
fr: Écriture

en: List Wifi profiles
fr: Liste des profiles WIFI

en: Create Wifi profile
fr: Créer un profil Wifi

en: Focus Lock
fr: Focus vérrouillé

en: Drive Nikon DSLR Autofocus
fr: Fonction autofocus du Nikon DSLR

en: Drive Nikon DSLR Manual focus
fr: Function manuel focus de Nikon DSLR

en: DPOF Version
fr: Version DPOF:

en: AC Power
fr: Prise d'alimentation

en: External Flash
fr: Flash externe

en: Battery Level
fr: Niveau de batterie

en: Camera Orientation
fr: orientation de la l'appareil

en: Flash Open
fr: Flash activé

en: Flash Charged
fr: Flash Chargé

en: Focal Length Minimum
fr: Distance focale minimum

en: Focal Length Maximum
fr: Distance focale maximum

en: Maximum Aperture at Focal Length Minimum
fr: L'ouverture maximum est la distance focale minimum

en: Maximum Aperture at Focal Length Maximum
fr: L'ouverture minimum est la distance focale maximum

en: Low Light
fr: Lumière faible

en: Light Meter
fr: Posemètre

en: AF Locked
fr: AF vérrouillé

en: AE Locked
fr: AE vérrouillé

en: FV Locked
fr: FV vérrouillé

en: Beep Mode
fr: Mode Sonore

en: Image Comment
fr: Commentaire de l'image

en: Enable Image Comment
fr: Permettre les commentaires d'image

en: LCD Off Time
fr: Temps de l'extinction de l'écran LCD

en: Recording Media
fr: Média d'enregistrement

en: CSM Menu
fr: Menu CSM

en: Reverse Command Dial
fr: Inverser les bonttons de commande

en: Camera Output
fr: Type de sortie de l'appareil

en: Artist
fr: Artiste

en: Fast Filesystem
fr: Système de fichiers rapide

en: Capture Target
fr: Fichier cible

en: WhiteBalance
fr: Balance des blancs

en: Photo Effect
fr: Effet Photo

en: Color Model
fr: Mode couleur

en: Auto ISO
fr: Automatique ISO

en: Long Exp Noise Reduction
fr: Réduction du bruit pour l'exposition longue

en: Auto Focus Mode 2
fr: Mode focus 2 automatique

en: Assist Light
fr: illuminateur d'assistance

en: Rotation Flag
fr: Drapeau de rotation

en: Flash Compensation
fr: Compensation du flash

en: AEB Exposure Compensation
fr: Correction d'exposition combiné avec le bracketing d'exposition automatique (AEB)

en: Flash Commander Mode
fr: Mode Commander flash

en: Flash Commander Power
fr: Energie Flash Commander

en: AF Area Illumination
fr: Illumation de la zone d'autofocus

en: AF Beep Mode
fr: Mode sonore pour autofocus

en: F-Number
fr: Valeur d'ouverture du diaphragme

en: Flexible Program
fr: Programme flexible

en: Focus Distance
fr: Longueur du focus

en: Focal Length
fr: Distance focale

en: Effect Mode
fr: Mode effet

en: Exposure Program
fr: Programme d'exposition

en: Still Capture Mode
fr: Toujours en mode capture

en: Canon Shooting Mode
fr: Mode de prise de vue Canon

en: Drive Mode
fr: Mode commander

en: Picture Style
fr: Style de l'image

en: Focus Metering Mode
fr: Mode de mesure du focus

en: Exposure Metering Mode
fr: Mode Mesure de l'exposition

en: AV Open
fr: Valeur d'ouverture ouverte

en: Focusing Point
fr: Point de focus

en: Metering Mode
fr: Mode Mesure

en: AF Distance
fr: Longueur de autofocus

en: Focus Area Wrap
fr: Zone de focus couvert

en: Exposure Lock
fr: Exposition vérouillé

en: AE-L/AF-L Mode
fr: Mode AE-L/AF-L

en: File Number Sequencing
fr: Numéro de fichier séquencé

en: Flash Sign
fr: Authentifier le flash

en: Viewfinder Grid
fr: Grille Viewfinder

en: Image Review
fr: Vision de l'image

en: Image Rotation Flag
fr: Drapeau de rotation de l'image

en: Release without CF card
fr: Débloquer sans la carte CompactFlash

en: Flash Mode Manual Power
fr: Mode manuel pour la puissance du flash

en: Auto Focus Area
fr: Auto Focus de la zone

en: Flash Exposure Compensation
fr: Correction d'exposition par le flash

en: EV Step
fr: Palier EV

en: Bracket Set
fr: bracket réglée

en: Bracket Order
fr: Ordre de bracket

en: Burst Number
fr: Nombre d'image par rafale

en: Burst Interval
fr: Interval de prise de vue par rafale

en: Auto White Balance Bias
fr: Balance des blancs automatique

en: Tungsten White Balance Bias
fr: Balance des blancs tungstène

en: Fluorescent White Balance Bias
fr: Balance des blancs fluorescent

en: Daylight White Balance Bias
fr: Balance des blancs ensoleillé

en: Flash White Balance Bias
fr: Balance des blancs flash

en: Cloudy White Balance Bias
fr: Balance des blancs nuageux

en: Shady White Balance Bias
fr: Balance des blancs ombre

en: White Balance Bias Preset Nr
fr: Nombre de Balance des blancs pré-configuré

en: White Balance Bias Preset 0
fr: Balance des blancs pré-configuré 0

en: White Balance Bias Preset 1
fr: Balance des blancs pré-configuré 1

en: White Balance Bias Preset 2
fr: Balance des blancs pré-configuré 2

en: White Balance Bias Preset 3
fr: Balance des blancs pré-configuré 3

en: White Balance Bias Preset 4
fr: Balance des blancs pré-configuré 4

en: Selftimer Delay
fr: Délai du retardateur

en: Center Weight Area
fr: Zone pondérée centrale

en: Flash Shutter Speed
fr: Vitesse de l'obturateur

en: Remote Timeout
fr: Temporisation

en: Optimize Image
fr: Optimiser l'image

en: Sharpening
fr: Netteté

en: Tone Compensation
fr: Compensation des tons

en: Hue Adjustment
fr: Ajustement de le nuance

en: Meter Off Time
fr: Temp de mesure expiré

en: Auto ISO PADV Time
fr: Heure d'extinction automatique

en: Flash Sync. Speed
fr: vitesse de synchronisation du flash

en: Image Settings
fr: Réglages de l'image

en: Capture Settings
fr: Réglages de capture d'image

en: WIFI profiles
fr: Profiles WIFI

en: Sorry, the property '%s' / 0x%04x is currently ready-only.
fr: La propriété '%s' / 0x%04x est actuellement en mode lecture seule

en: The property '%s' / 0x%04x was not set, PTP errorcode 0x%04x.
fr: La propriétée '%s' / 0x%04x n'etait pas réglée, PTP eurror code 0x%04x.

en: You need to specify a folder starting with /store_xxxxxxxxx/
fr: Vous devez spécifier un dossier commençant par /store_xxxxxxxxx/

en: PTP Undefined Error
fr: PTP Erreur non définie

en: PTP General Error
fr: PTP Erreur générale

en: PTP Session Not Open
fr: PTP Session non ouverte

en: PTP Invalid Transaction ID
fr: PTP Identifiant de transaction invalide

en: PTP Operation Not Supported
fr: PTP Opération non gérée

en: PTP Parameter Not Supported
fr: PTP Paramètre non géré

en: PTP Incomplete Transfer
fr: PTP Transfert incomplet

en: PTP Invalid Storage ID
fr: PTP Identifiant de stockage invalide

en: PTP Invalid Object Handle
fr: PTP Identificateur d'objet invalide

en: PTP Device Prop Not Supported
fr: PTP Propriété de périphérique non gérée

en: PTP Invalid Object Format Code
fr: PTP Code de format d'objet incorrect

en: PTP Store Full
fr: PTP Pas d'espace disponible

en: PTP Object Write Protected
fr: PTP Objet protégé en écriture

en: PTP Store Read Only
fr: PTP Mémoire en lecture seule

en: PTP Access Denied
fr: PTP Accès refusé

en: PTP No Thumbnail Present
fr: Pas d'imagette présente

en: PTP Self Test Failed
fr: PTP Echec de l'autotest

en: PTP Partial Deletion
fr: PTP Effacement partiel

en: PTP Store Not Available
fr: PTP espace non disponible

en: PTP Specification By Format Unsupported
fr: PTP Spécification de format non gérée

en: PTP No Valid Object Info
fr: PTP Pas d'information valide sur l'objet

en: PTP Invalid Code Format
fr: PTP Format de code incorrect

en: PTP Unknown Vendor Code
fr: PTP Modèle inconnu

en: PTP Capture Already Terminated
fr: PTP Capture déjà terminé

en: PTP Device Busy
fr: PTP Périphérique occupé

en: PTP Invalid Parent Object
fr: PTP Objet père incorrect

en: PTP Invalid Device Prop Format
fr: PTP Format de propriété de périphérique incorrect

en: PTP Invalid Device Prop Value
fr: PTP Valeur de propriété de périphérique incorrect

en: PTP Invalid Parameter
fr: PTP Paramètre incorrect

en: PTP Session Already Opened
fr: PTP Session déjà ouverte

en: PTP Transaction Canceled
fr: PTP Opération annulée

en: PTP Specification Of Destination Unsupported
fr: PTP Spécification de la destination non gérée

en: PTP EK Filename Required
fr: PTP Nom de fichier EK nécessaire

en: PTP EK Filename Conflicts
fr: PTP Conflit de nom de fichier EK

en: PTP EK Filename Invalid
fr: PTP Nom de fichier EK incorrect

en: PTP I/O error
fr: PTP erreur d'entrée sortie

en: PTP Cancel request
fr: PTP Annuler la demande

en: PTP Error: bad parameter
fr: PTP Erreur: mauvais paramètre

en: PTP Protocol error, data expected
fr: PTP Erreur de protocole, données attendues

en: PTP Protocol error, response expected
fr: PTP Erreur de protocole, réponse attendue

en: PTP2 driver
    (c) 2001-2005 by Mariusz Woloszyn <emsi@ipartners.pl>.
    (c) 2003-%d by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    This driver supports cameras that support PTP or PictBridge(tm), and
    Media Players that support the Media Transfer Protocol (MTP).
    
    Enjoy!
fr: Pilote PTP2
    (c) 2001-2005 par Mariusz Woloszyn <emsi@ipartners.pl>.
    (c) 2003-%d par Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    Ce Pilote supporte les appareils photos qui support le PTP ou le PictBridge(tm), et les
    lecteur multimédia qui support le Media Transfer Protocol (MTP).
    
    Enjoy!

en: Canon get viewfinder image failed: %d
fr: Canon: Impossible d'obtenir l'image dans viewfinder: %d

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Viewfinder mode
fr: Cet appareil ne prend pas en charge le mode Viewfinder

en: Sorry, your Nikon camera does not support LiveView mode
fr: Cet appareil ne prend pas en charge le mode LiveView

en: Nikon enable liveview failed: %x
fr: Impossible d'activer le mode liveview du nikon (erreur:%x)

en: Nikon disable liveview failed: %x
fr: Impossible de désactiver le mode liveview du nikon (erreur:%x)

en: Sorry, your camera does not support Nikon capture
fr: Cet appareil ne prend pas en charge le Nikon capture

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon EOS Capture
fr: Cet appareil ne prend pas en charge le Canon EOS Capture

en: Canon EOS Capture failed: %x
fr: Canon EOS: Impossible de prendre la photo: %x

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Capture initiation
fr: Cet appareil ne prend pas en charge le Canon Capture initiation

en: Sorry, initializing your camera did not work. Please report this.
fr: L'initialisation de votre appareil photo ne fonctionne pas.

en: Canon Capture failed: %x
fr: Canon: Impossible de prendre la photo: %x

en: Sorry, your camera does not support generic capture
fr: Cet appareil ne prend pas en charge les captures génériques

en: No event received, error %x.
fr: Aucun événement reçu, erreur %x

en: read only
fr: Lecture seule

en: readwrite
fr: Lecture/écriture

en: Manufacturer: %s
fr: Fabricant : %s

en: Model: %s
fr: Modèle: %s

en:   Version: %s
fr: Version : %s

en:   Serial Number: %s
fr:  Numéro de série : %s

en: Vendor Extension ID: 0x%x (%d.%d)
fr: Identifiant du vendeur: 0x%x (%d.%d)

en: Vendor Extension Description: %s
fr: Description du vendeur: %s

en: PTP Standard Version: %d.%d
fr: Version du PTP: %d.%d

en: Functional Mode: 0x%04x
fr: Mode d'opération: 0x%04x

en: 
    Capture Formats:
fr: 
    Format de capture:

en: Display Formats:
fr: Formats d'affichage

en: Supported MTP Object Properties:
fr: Propriété du support MTP de l'objet:

en:  PTP error %04x on query
fr: PTP, erreur %04x pour cette requête

en: 
    Device Capabilities:
fr: 
    Capacités de l'appareil photo:

en: 	File Download,
fr: 	Fichier téléchargé,

en: File Deletion,
fr: Fichier supprimé,

en: No File Deletion,
fr: Fichier non supprimé,

en: File Upload
fr: Fichier envoyé

en: No File Upload
fr: Pas de fichier envoyé

en: 	Generic Image Capture,
fr: 	Capture d'image générique,

en: 	No Image Capture,
fr: 	Pas d'image capturé,

en: Open Capture,
fr: Prise de vue ouverte,

en: No Open Capture,
fr: Pas de capture possible,

en: Canon Capture
fr: Capture Canon

en: Canon EOS Capture
fr: Capture Canon EOS

en: Nikon Capture
fr: Capture Nikon

en: No vendor specific capture
fr: Impossible obtenir les spécifications de capture du vendeur

en: 	Nikon Wifi support
fr: 	Support du WIFI Nikon

en: 	Canon Wifi support
fr: 	Support du Wifi Canon

en: 
    Storage Devices Summary:
fr: 
    Résumé du dispositifs de stockage:

en: 	StorageDescription: %s
fr: 	Description du stockage: %s

en: 	VolumeLabel: %s
fr: 	Nom de volume: %s

en: Builtin ROM
fr: ROM intégrée

en: Removable ROM
fr: ROM amovible

en: Builtin RAM
fr: RAM intégrée

en: Removable RAM (memory card)
fr: RAM amovible (alias: carte mémoire)

en: Unknown: 0x%04x
fr: inconnu (0x%04x)

en: 	Storage Type: %s
fr: 	Type de stockage: %s

en: Generic Flat
fr: Générique

en: Generic Hierarchical
fr: Stockage hiérarchique

en: Digital Camera Layout (DCIM)
fr: Disposition des fichiers de l'appareil photo numérique (DCIM)

en: 	Filesystemtype: %s
fr: 	Système de fichiers: %s

en: Read-Write
fr: Lecture-Écriture

en: Read-Only
fr: Lecture seule

en: Read Only with Object deletion
fr: Lecture seul avec suppression de l'objet

en: 	Access Capability: %s
fr: 	Capacité d'accès: %s

en: 	Maximum Capability: %llu (%lu MB)
fr: 	Capacité maximale: %llu (%lu MO)

en: 	Free Space (Bytes): %llu (%lu MB)
fr: 	Espace mémoire libre (en Octets): %llu (%lu MO)

en: 	Free Space (Images): %d
fr: 	Espace mémoire libre (en nombre d'images) : %d

en: 
    Device Property Summary:
fr: 
    Résumé des propriétés de l'appareil:

en:  not read out.
fr: n'a pas pu être lue.

en:  error %x on query.
fr: erreur %x pour cette requête

en: File '%s/%s' does not exist.
fr: Le fichier '%s/%s' n'existe pas.

en: Metadata only supported for MTP devices.
fr: Les métadonnée sont supportées par les appareils MTP

en: Device does not support setting object protection.
fr: Ce périphérique ne support pas les paramétres de protection d'objet

en: Device failed to set object protection to %d, error 0x%04x.
fr: Impossible de régler le périphérique pour la protection de l'object à %d, erreur 0x%04x.

en: Initializing Camera
fr: Initialisation de l'appareil photo

en: Currently, PTP is only implemented for USB and PTP/IP cameras currently, port type %x
fr: PTP est implémenté uniquement pour les appareils photo USB et PTP/IP, type de port présent:  %x

en: PTP: Undefined Error
fr: PTP: Erreur non définie

en: PTP: OK!
fr: PTP: OK !

en: PTP: General Error
fr: PTP: Erreur générale

en: PTP: Session Not Open
fr: PTP: Session non ouverte

en: PTP: Invalid Transaction ID
fr: PTP: Identifiant de transaction invalide

en: PTP: Operation Not Supported
fr: PTP: Opération non gérée

en: PTP: Parameter Not Supported
fr: PTP: Paramètre non géré

en: PTP: Incomplete Transfer
fr: PTP: Transfert incomplet

en: PTP: Invalid Storage ID
fr: PTP: Identifiant de stockage invalide

en: PTP: Invalid Object Handle
fr: PTP: Identificateur d'objet invalide

en: PTP: Device Prop Not Supported
fr: PTP: Propriété de périphérique non gérée

en: PTP: Invalid Object Format Code
fr: PTP: Code de format d'objet incorrect

en: PTP: Store Full
fr: PTP: Espace mémoire rempli

en: PTP: Object Write Protected
fr: PTP: Objet protégé en écriture

en: PTP: Store Read Only
fr: PTP: Mémoire en lecture seule

en: PTP: Access Denied
fr: PTP: Accès refusé

en: PTP: No Thumbnail Present
fr: PTP: Pas d'imagette disponible

en: PTP: Self Test Failed
fr: PTP: Échec de l'autotest

en: PTP: Partial Deletion
fr: PTP: Effacement partiel

en: PTP: Store Not Available
fr: PTP: Espace non disponible

en: PTP: Specification By Format Unsupported
fr: PTP: Spécification de format non gérée

en: PTP: No Valid Object Info
fr: PTP: Pas d'information valide sur l'objet

en: PTP: Invalid Code Format
fr: PTP: Format de code incorrect

en: PTP: Unknown Vendor Code
fr: PTP: Code vendeur inconnu

en: PTP: Capture Already Terminated
fr: PTP: Capture déjà terminée

en: PTP: Device Busy
fr: PTP: Périphérique occupé

en: PTP: Invalid Parent Object
fr: PTP: Objet du parent incorrect

en: PTP: Invalid Device Prop Format
fr: PTP: Format de propriété de périphérique incorrect

en: PTP: Invalid Device Prop Value
fr: PTP: Valeur de propriété de périphérique incorrect

en: PTP: Invalid Parameter
fr: PTP: Paramètre incorrect

en: PTP: Session Already Opened
fr: PTP: Session déjà ouverte

en: PTP: Transaction Canceled
fr: PTP: Opération annulée

en: PTP: Specification Of Destination Unsupported
fr: PTP: Spécification de la destination non gérée

en: PTP: EK Filename Required
fr: PTP: Nom de fichier EK nécessaire

en: PTP: EK Filename Conflicts
fr: PTP: Conflit de nom de fichier EK

en: PTP: EK Filename Invalid
fr: PTP: Nom de fichier EK incorrect

en: PTP: I/O error
fr: PTP: Erreur d'entrée sortie

en: PTP: Error: bad parameter
fr: PTP: Erreur: mauvais paramètre

en: PTP: Protocol error, data expected
fr: PTP: Erreur de protocole, données attendues

en: PTP: Protocol error, response expected
fr: PTP: Erreur de protocole, réponse attendue

en: Undefined PTP Property
fr: Erreur PTP non définie

en: Functional Mode
fr: Mode d'opération

en: Compression Setting
fr: paramètre de compression

en: White Balance
fr: Balance des blancs

en: RGB Gain
fr: Augmentation RGB

en: Exposure Time
fr: Temp de pose

en: Exposure Program Mode
fr: Mode d'exposition programmé

en: Exposure Index (film speed ISO)
fr: Index d'exposition  (film de vitesse ISO)

en: Exposure Bias Compensation
fr: Compensation de l'exposition

en: Pre-Capture Delay
fr: Retard de pré-capture

en: Contrast
fr: Contraste

en: Digital Zoom
fr: Zoom numérique

en: Timelapse Number
fr: Nombre d'image pour l'intervallomètre

en: Timelapse Interval
fr: Intervale de prise de vue pour l'intervallomètre

en: Upload URL
fr: télécharger vers l'URL

en: Copyright Info
fr: Copyright

en: Date Time Stamp Format
fr: Format de date estampiller

en: Video Out
fr: Sortie Vidéo

en: Power Saving
fr: Économie d'énergie

en: Battery Type
fr: Type de batterie

en: Battery Mode
fr: mode de batterie

en: Camera Mode
fr: Mode de l'appareil

en: Full View File Format
fr: Vue complète du format de fichier

en: Self Time
fr: Retardateur automatique

en: Shooting Mode
fr: Mode prise de vue

en: Image Mode
fr: Mode image

en: Slow Shutter Setting
fr: Réglage de la prise de vue lente

en: AF Mode
fr: Mode autofocus

en: Image Stabilization
fr: Stabilisation d'image

en: Color Gain
fr: Gain des couleurs

en: Sensitivity
fr: Sensibilité

en: Parameter Set
fr: Paramètre réglé

en: Av Open
fr: Valeur d'ouverture ouverte

en: Av Max
fr: Valeur d'ouverture maximum

en: Focal Length Tele
fr: Télé-objectifs de la distance focale

en: Focal Length Wide
fr: Largeuer de la distance focale

en: Focal Length Denominator
fr:  Dénominateur de la distance focale

en: Capture Transfer Mode
fr: Mode de transfert de prise de vue

en: Name Prefix
fr: Préfixe du nom

en: Size Quality Mode
fr: Mode de qualitée des tailles d'image

en: Supported Thumb Size
fr: Support de taille de imagette

en: Size of Output Data from Camera
fr: Taille de sortie des données à partir de l'appareil photo

en: Size of Input Data to Camera
fr: Taille d'entrée des données à l'appareil photo

en: Remote API Version
fr: Version de l'API de la télécommande

en: Camera Owner
fr: Propriétaire de l'appareil photo

en: UNIX Time
fr: Temps UNIX

en: Camera Body ID
fr: Identifiant du matériel de l'appareil

en: Disp Av
fr: Afficher la valeur d'ouverture

en: Av Open Apex
fr: Priorité à l'ouverture de l'Apex ouverte

en: Digital Zoom Magnification
fr: Zoom numérique avec loupe de visée

en: Ml Spot Position
fr: Position multi-spot

en: Disp Av Max
fr: Afficher la valeur d'ouverture maximum

en: Av Max Apex
fr: Priorité à l'ouverture de l'Apex au maximum

en: EZoom Start Position
fr: Départ de la position du EZoom

en: EZoom Size of Tele
fr: Taille du télé-objectifs du EZoom

en: Flash Quantity Count
fr: Quantité du flash énumérée

en: Rotation Angle
fr: Angle de rotation

en: Rotation Scene
fr: Rotation de la Scène

en: Event Emulate Mode
fr: Mode émulation de l'événement

en: Type of Slideshow
fr: Type de Diaporama

en: Average Filesizes
fr: Taille moyenne des fichiers

en: Model ID
fr: Modèle :

en: Shooting Bank
fr: Danc de prise de vue

en: Shooting Bank Name A
fr: Prise de vue personalisée Jeu A

en: Shooting Bank Name B
fr: Prise de vue personalisée Jeu B

en: Shooting Bank Name C
fr: Prise de vue personalisée Jeu C

en: Shooting Bank Name D
fr: Prise de vue personalisée Jeu D

en: Raw Compression
fr: Compression RAW

en: White Balance Colour Temperature
fr: Température de couleur des balances des blancs

en: White Balance Preset Number
fr: Nombre de balance des blancs Pré-configuré

en: White Balance Preset Value 0
fr: Valeur de balance des blancs pré-configuré 0

en: White Balance Preset Value 1
fr: Valeur de balance des blancs pré-configuré 1

en: White Balance Preset Value 2
fr: Valeur de balance des blancs pré-configuré 2

en: White Balance Preset Value 3
fr: Valeur de balance des blancs pré-configuré 3

en: White Balance Preset Value 4
fr: Valeur de balance des blancs pré-configuré 4

en: Lens Focal Length (Non CPU)
fr: Distance focale des lentilles (Non CPU)

en: Menu Bank Name A
fr: Menu personalisé Jeu A

en: Menu Bank Name B
fr: Menu personalisé Jeu B

en: Menu Bank Name C
fr: Menu personalisé Jeu C

en: Menu Bank Name D
fr: Menu personalisé Jeu D

en: Reset Menu Bank
fr: Réinitilise le menu

en: Vertical AF On
fr: Autofocus verticale activé

en: Exposure Step
fr: Palier d'exposition

en: Exposure Compensation (EV)
fr: Correction d'exposition (valeur d'exposition)

en: Centre Weight Area
fr: Zone pondérée centrale

en: Auto Meter Off Time
fr: Extinction de la mesure automatique

en: Self Timer Delay
fr: Délai du retardateur

en: Shooting Speed
fr: Vitesse de prise du vue

en: Maximum Shots
fr: Prise de vue maximum

en: Long Exposure Noise Reduction
fr: Réduction du bruit pour le longue exposition

en: Modeling Flash
fr: Modélisation du flash

en: Manual Mode Bracketing
fr: Mode bracketing manuel

en: Auto Bracket Selection
fr: Sélection de l'auto bracket

en: NIKON Auto Bracketing Set
fr: NIKON Auto Bracketing réglé

en: Center Button Shooting Mode
fr: Mode de prise de vue par le boutton centrale

en: Center Button Playback Mode
fr: Mode de lecture par le boutton centrale

en: Multiselector
fr: Multi sélecteur

en: Photo Info. Playback
fr: Lecture des info. de la photo

en: Assign Func. Button
fr: Assigner touche de fonction

en: Customise Command Dials
fr: Personnaliser les boutons de commande

en: Aperture Setting
fr: Réglages de l'ouverture du diaphragme

en: Menus and Playback
fr: Menus et lecture

en: Buttons and Dials
fr: Bouttons et commandes

en: No CF Card Release
fr: Pas de carte CompactFlash libérée

en: Image Comment String
fr: Commentaire des images

en: Image Comment Enable
fr: Commentaire des images autorisé

en: Image Rotation
fr: Rotation de l'image

en: Bracketing Enable
fr: Bracketing activé

en: Exposure Bracketing Step
fr: Palier  d'exposition du bracketing

en: Exposure Bracketing Program
fr: Programme d'exposition du bracketing

en: Auto Exposure Bracket Count
fr: Mesure de l'exposition automatique compté par le bracket

en: White Balance Bracket Step
fr: Palier des Balance des blancs du bracket

en: White Balance Bracket Program
fr: Programme de Balance des blancs du bracket

en: Lens ID
fr: Identifient de la lentille

en: Lens Sort
fr: Genre d'objectif

en: Lens Type
fr: Type d'objectif

en: Min. Focal Length
fr: Distance focale minimum

en: Max. Focal Length
fr: Distance focale maximum

en: Max. Aperture at Min. Focal Length
fr: l'Ouverture maximale se situe à la distance focale minimum

en: Max. Aperture at Max. Focal Length
fr: l'Ouverture minimal se situe à la distance focale maximum

en: Nikon Exposure Time
fr: Temp de pose du Nikon

en: Warning Status
fr: État d'alerte

en: AF LCD Top Mode 2
fr: Mode 2 AF LCD en haut

en: Active AF Sensor
fr: Capteur d'autofocus activé

en: Exposure Meter
fr: Mesure de l'exposition

en: USB Speed
fr: Vitesse du port USB

en: CCD Serial Number
fr: Numéro de série du CCD

en: Exposure Aperture Lock
fr: L'exposition de l'ouverture vérouillée

en: External Flash Attached
fr: Flash externe connecté

en: External Flash Status
fr: État du flash externe

en: External Flash Sort
fr: Spécification du flash externe

en: External Flash Mode
fr: Mode flash externe

en: External Flash Compensation
fr: Compensation de l'exposition par le flash externe

en: Autofocus Mode
fr: Mode autofocus

en: AF Assist Lamp
fr: Illuminateur d'assistance AF

en: Auto ISO P/A/DVP Setting
fr: Paramètre Auto ISO P/A/DVP

en: Viewfinder Grid Display
fr: Afficher la grille Viewfinder

en: Flash Mode Commander Power
fr: Mode flash à energie commander

en: Bracketing Frames and Steps
fr: Images et paliers du bracketing

en: Live View Status
fr: État de Live View

en: Live View Image Zoom Ratio
fr: Ratio du zoom et de l'image par Live View

en: Live View Prohibit Condition
fr: Condition interdite par Live View

en: Exposure Display Status
fr: Affichage de l'état d'exposition

en: Exposure Indicate Status
fr: Statut indiquer sur l'exposition

en: Exposure Indicate Lightup
fr: L'éclairage indique l'exposition

en: Active Pic Ctrl Item
fr: Controle de l'image actif

en: Change Pic Ctrl Item
fr: Changer le controle de l'image

en: Secure Time
fr: Retardateur sécurisé

en: Device Certificate
fr: Certification du périphérique

en: Revocation Info
fr: Révocation d'infos

en: Synchronization Partner
fr: Synchronisation des partenaires

en: Friendly Device Name
fr: Nom du périphérique familier

en: Volume Level
fr: Niveau Sonore

en: Device Icon
fr: Icon périphérique

en: Session Initiator Info
fr: Session initiateur d'infos

en: Perceived Device Type
fr: Type d'appareil perçu

en: Playback Rate
fr: Taux de lecture

en: Playback Object
fr: Lecture d'objets

en: Playback Container Index
fr: Lecture du container indexé

en: Playback Position
fr: Position de lecture

en: JPEG Norm
fr: JPEG Normal

en: Manual Focus
fr: Focus Manuel

en: Automatic Macro (close-up)
fr: Automatic Macro (bloquée)

en: Center Weighted Average
fr: Moyenne pondérée centrale

en: Center-spot
fr: Spot centrale

en: Automatic flash
fr: Flash automatique

en: Automatic Red-eye Reduction
fr: Réduction des yeux rouge automatique

en: Red-eye fill flash
fr: Flash anti-yeux rouges  d'appoint

en: Power Wind
fr: Puissance du vent

en: Timer + Remote
fr: retardateur avec télécommande

en: AF Lock only
fr: Autofucos seulement vérrouillé

en: Flash Lock
fr: Flash vérouillé

en: Warning Level 1
fr: Alerte niveau 1

en: Emergency
fr: Cas d'urgence

en: Warning Level 0
fr: Alert Niveau 0

en: Economy
fr: Économique

en: Lossless
fr: Aucune perte de qualité

en: SuperFine
fr: Très fine

en: Red Eye Suppression
fr: Suppression des yeux rouge

en: Low Speed Synchronization
fr: Synchronisation basse vitesse

en: Auto + Red Eye Suppression
fr: Automatique + Suppression des yeux rouge

en: On + Red Eye Suppression
fr: Activé + Suppression des yeux rouge

en: Distant View
fr: Afficher la distance

en: High-Speed Shutter
fr: Vitesse d'obturation haute

en: Low-Speed Shutter
fr: Vitesse d'obturation basse

en: Night View
fr: Vue de nuit

en: Grayscale
fr: Niveaux de gris

en: Single-Frame Shooting
fr: Une seule prise de vue

en: Continuous Shooting
fr: Prise de vue continue

en: Timer (Single) Shooting
fr: Retardateur pour une seul prise de vue

en: Continuous Low-speed Shooting
fr: Prise de vue continue (basse vitesse)

en: Continuous High-speed Shooting
fr: Prise de vue continue (haute vitesse)

en: Smooth
fr: Régulier

en: Center-weighted Metering
fr: Mesure pondérée centrale

en: Spot Metering
fr: Mesure spot

en: Average Metering
fr: Mesure moyenne

en: Evaluative Metering
fr: Mesure évaluative

en: Partial Metering
fr: Mesure partielle

en: Center-weighted Average Metering
fr: Mesure pondérée centrale moyenne

en: Spot Metering Interlocked with AF Frame
fr: Mesure de spot associée avec le cadre d'autofocus

en: Multi-Spot Metering
fr: Mesure multiple de spot

en: Low-speed shutter function not available
fr: La vitesse d'obturation basse n'est pas disponible

en: Low 2
fr: Faible 2

en: High 2
fr: Élevé 2

en: Upper 1
fr: Haute 1

en: Upper 2
fr: Haute 2

en: Standard Development Parameters
fr: Paramètre Standard

en: Development Parameters 1
fr: Paramètre 1

en: Development Parameters 2
fr: Paramètre 2

en: Development Parameters 3
fr: Paramètre 3

en: MlSpotPosCenter
fr: Position multi-spot centré

en: MlSpotPosAfLink
fr: Position multi-spot rattaché à l'autofocus

en: Media Card
fr: Carte média

en: Media Card Group
fr: Groupe de la carte média

en: Encounter
fr: Rencontrer

en: Encounter Box
fr: Rencontre de boite

en: Windows Image Format
fr: Format d'image Windows

en: Undefined Audio
fr: Audio non définie

en: Audible.com Codec
fr: Codec Audible.com

en: Undefined Video
fr: Vidéo non définie

en: Undefined Collection
fr: Collection indéfinie

en: Abstract Multimedia Album
fr: Résumé Multimedia de l'album

en: Abstract Image Album
fr: Résumé d'image de l'album

en: Abstract Audio Album
fr: Résumé audio de l'album

en: Abstract Video Album
fr: Résumé vidéo de l'album

en: Abstract Audio Video Playlist
fr: Résumé de lecture audio-vidéo

en: Abstract Contact Group
fr: Résumé du groupe de contact

en: Abstract Message Folder
fr: Résumé du méssage dossier

en: Abstract Chaptered Production
fr: Résumé du chapitre production

en: Abstract Audio Playlist
fr: Résumé de la liste audio

en: Abstract Video Playlist
fr: Résumé de la liste vidéo

en: Abstract Mediacast
fr: Résumé du Mediacast

en: WPL Playlist
fr: Liste de lecture WPL

en: M3U Playlist
fr: Liste de lecture M3U

en: MPL Playlist
fr: Liste de lecture MPL

en: ASX Playlist
fr: Liste de lecture ASX

en: PLS Playlist
fr: Liste de lecture PLS

en: Undefined Document
fr: Document non définie

en: Abstract Document
fr: Résumé du document

en: XMLDocument
fr: Document XML

en: MHT Compiled HTML Document
fr: MHT a compilé le document HTML

en: Undefined Message
fr: Message indéfini

en: Abstract Message
fr: Résumé du message

en: Undefined Contact
fr: Contact indéfini

en: Abstract Contact
fr: Résumé du contacte

en: Undefined Calendar Item
fr: Objet indéfini dans le calendrier

en: Abstract Calendar Item
fr: Résumé de l'object dans le calendrier

en: Undefined Windows Executable
fr: Exécutable Windows indéfini

en: Unknown(%04x)
fr: inconnu(%04x)

en: get device info
fr: Obtenir les informations du périphérique

en: Open session
fr: Ouvrir la session

en: Close session
fr: Fermer la session

en: Get storage IDs
fr: Obtenir l'identifiant du support de stockage

en: Get storage info
fr: Obtenir les information sur le support de stokage

en: Get number of objects
fr: Obtenir le nombre d'objet

en: Get object handles
fr: Obtenir l'identificateur de l'objet

en: Get object info
fr: Obtenir les informations de l'objet

en: Get object
fr: Obtenir l'objet

en: Get thumbnail
fr: Récupération d'imagette

en: Delete object
fr: Supprimer l'objet

en: Send object info
fr: Envoie des informations de l'object

en: Send object
fr: Envoie de l'object

en: Initiate capture
fr: Initialize la capture

en: Format storage
fr: Format de stockage

en: Reset device
fr: Réinitialiser le périphérique

en: Self test device
fr: Auto-test du dispositif

en: Set object protection
fr: Réglage de protection de l'object

en: Power down device
fr: Éteindre le périphérique

en: Get device property description
fr: Obtenir la description de la propriété du périphérique

en: Get device property value
fr: Obtenir la valeur de la propriété du périphérique

en: Set device property value
fr: Reglage de la valeur de propriété du périphérique

en: Reset device property value
fr: Réinitialiser la valeur de propriété du périphérique

en: Terminate open capture
fr: Mettre fin à la capture ouvert

en: Move object
fr: Déplacer l'objet

en: Copy object
fr: Copier l'object

en: Get partial object
fr: Obtenir partiellement objet

en: Initiate open capture
fr: Lancer la capture ouvert

en: Get object properties supported
fr: Obtenir le support des propriétés de l'objet

en: Get object property description
fr: Obtenir la description des propriétés de l'objet

en: Get object property value
fr: Obtenir la valeur des propriétés de l'objet

en: Set object property value
fr: Régler la valeur des propriétés de l'objet

en: Get object property list
fr: Obtenir la list des propriétés de l'objet

en: Set object property list
fr: Régler la liste des propriétés de l'objet

en: Get interdependent property description
fr: Obtenir les interdépendances des propriétés de l'objet

en: Send object property list
fr: Envoyer la liste des propriétés de l'objet

en: Get object references
fr: Obtenir les références de l'objet

en: Set object references
fr: Régler les références de l'objet

en: Update device firmware
fr: Mise à jour du firmware de l'appareil photo

en: Skip to next position in playlist
fr: Aller à la position suivante de la liste de lecture

en: Get secure time challenge
fr: Obtenir une requête sur le temp de sécurité

en: Get secure time response
fr: Obtenir une réponse sur le temp de sécurité

en: Set license response
fr: Régler la réponse de la license

en: Get sync list
fr: Obtiner la list de synchronisation

en: Send meter challenge query
fr: Envoyer une demande de mesure

en: Get meter challenge
fr: Obtenir le demande de mesure

en: Get meter response
fr: Obtenir une réponse sur la mesure

en: Clean data store
fr: Effacer les données stockées

en: Get license state
fr: Obtenir l'état de la license

en: Send WMDRM-PD Command
fr: Envoie d'une commande WMDRM-PD

en: Send WMDRM-PD Request
fr: Envoie d'une requête WMDRM-PD

en: Report Added/Deleted Items
fr: Signaler les Addition/Suppresion d'articles

en: Report Acquired Items
fr: Signaler les acquisitions d'articles

en: Get transferable playlist types
fr: Obtenir le type de liste de lecture transférable

en: Send WMDRM-PD Application Request
fr: Envoie d'une requête WMDRM-PD pour l'application

en: Get WMDRM-PD Application Response
fr: Obtenir une reponse WMDRM-PD pour l'application

en: Enable trusted file operations
fr: Activé les operations pour vérifier l'intégrité du fichier

en: Disable trusted file operations
fr: Désactivé les operations de l'intégrité du fichier

en: End trusted application session
fr: Fin de la séssion sécurisée

en: Open Media Session
fr: Ouvrir une session média

en: Close Media Session
fr: Fermer une session média

en: Get Next Data Block
fr: Obtenir le bloque de donnée suivante

en: Set Current Time Position
fr: Régler l'heure de la position actuelle

en: Send Registration Request
fr: Envoie d'une requête d'enregistrement

en: Get Registration Response
fr: Obtenir une réponse sur l'enregistrement

en: Get Proximity Challenge
fr: Obtenir une rêquete de proximitée

en: Send Proximity Response
fr: Envoie d'une réponse de proximitée

en: Send WMDRM-ND License Request
fr: Envoie une requête de license WMDRM-ND

en: Get WMDRM-ND License Response
fr: Obtenir une reponse de license WMDRM-ND

en: Process WFC Object
fr: Processus de l'objet WFC

en: Unknown (%04x)
fr: inconnu (%04x)

en: Downloading movie...
fr: Téléchargement de la vidéo...

en: Downloading audio...
fr: Téléchargement audio...

en: Downloading EXIF data...
fr: Téléchargement des données EXIF...

en: No EXIF data available for %s.
fr: Pas de données EXIF disponibles pour %s

en: Could not delete file.
fr: Impossible d'effacer le fichier.

en: Could not remove directory.
fr: Impossible de supprimer le répertoire.

en: Could not create directory.
fr: Impossible de créer le répertoire.

en: Version: %s
fr: Version : %s

en: RTC Status: %d
fr: Status RTC : %d

en: Camera time: %s %s
fr: Date de l'appareil: %s %s

en: Camera ID: %s
fr: Identification de l'appareil photo: %s

en: No SD Card inserted.
fr: Pas de carte SD insérée.

en: SD Card ID: %s
fr: Identifiant carte SD: %s

en: Photos on camera: %d
fr: Photos sur l'appareil : %d.

en: SD memory: %d MB total, %d MB free.
fr: Mémoire SD: %d Mo total, %d Mo libre.

en: Internal memory: %d MB total, %d MB free.
fr: Mémoire interne: %d Mo total, %d Mo libre.

en: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Reverse engineered using USB Snoopy, looking
    at the firmware update image and wild guessing.
fr: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Rétro-conception en utilisant USB Snoopy, analyse
    de l'image de mise à jour du firmware et essais sauvages.

en: Ricoh / Philips driver by
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    based on Bob Paauwe's driver
fr: Pilote Ricoh / Philips par
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    basé sur le pilote de Bob Paauwe

en: unknown (0x%02x)
fr: inconnu (0x%02x)

en: Model: %s
    Memory: %d byte(s) of %d available
fr: Modèle de l'appareil: %s
    Mémoire: %d octet(s) sur %d disponible(s)

en: -2.0
fr: -2,0

en: -1.5
fr: -1,5

en: -1.0
fr: -1,0

en: -0.5
fr: -0,5

en: 0.0
fr: 0,0

en: 0.5
fr: 0,5

en: 1.0
fr: 1,0

en: 1.5
fr: 1,5

en: 2.0
fr: 2,0

en: Outdoor
fr: Extérieur

en: Character
fr: Personnage

en: Sound
fr: Son

en: Image & Sound
fr: image & son

en: Character & Sound
fr: personnage & son

en: General
fr: Général

en: Copyright (max. 20 characters)
fr: Copyright (max. 20 caractères)

en: Pictures
fr: Images

en: White level
fr: Balance des blancs

en: Record Mode
fr: Enregistrement

en: Speed %i is not supported!
fr: La vitesse %i n'est pas gérée !

en: Expected %i, got %i. Please report this error to %s.
fr: %i attendus, %i reçus. Merci de contacter %s.

en: Expected %i bytes, got %i. Please report this error to %s.
fr: %i octets attendus, %i reçus. Merci de contacter %s.

en: We expected 0x%x but received 0x%x. Please contact %s.
fr: Nous attendions 0x%x, mais nous avons reçu 0x%x. Merci de contacter %s.

en: Bad characters (0x%x, 0x%x). Please contact %s.
fr: Mauvais caractères (0x%x, 0x%x). Merci de contacter %s.

en: Camera busy. If the problem persists, please contact %s.
fr: L'appareil est occupé. Si le problème persiste, merci de contacter %s.

en: Timeout even after 2 retries. Please contact %s.
fr: Délai d'attente dépassé même après 2 tentatives. Contactez %s.

en: Communication error even after 2 retries. Please contact %s.
fr: Erreur de communication même après 2 tentatives. Contactez %s.

en: Camera is in wrong mode. Please contact %s.
fr: L'appareil n'est pas dans le bon mode. Contactez %s.

en: Camera did not accept the parameters. Please contact %s.
fr: L'appareil photo n'a pas accepté les paramètres. Contactez %s.

en: An unknown error occurred. Please contact %s.
fr: Une erreur inconnue est survenue. Contactez %s.

en: The filename's length must not exceed 12 characters ('%s' has %i characters).
fr: La longueur du fichier ne doit pas dépasser 12 caractères ('%s' a %i caractères).

en: The Samsung digimax 800k driver has been written by James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> for gphoto. Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> ported it to gphoto2. Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> fixed and enhanced the port.
fr: Le pilote pour Samsung digimax 800k driver a été écrit pour gphoto par James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org>. Lutz Müller <lutz@users.sourceforge.net> l'a porté pour gphoto2. Marcus Meißner <marcus@jet.franken.de> l'a corrigé et amélioré.

en: Resolution plus Size
fr: Résolution et taille

en: Date and time (GMT)
fr: Date et heure (GMT)

en: Aperture Settings
fr: Réglages de l'ouverture

en: Color Mode
fr: Mode couleur

en: Red-eye Reduction
fr: Réduction des yeux rouges

en: Flash Settings
fr: Réglage du flash

en: Host power save (seconds)
fr: Économie d'énergie pour l'hôte (secondes)

en: Camera power save (seconds)
fr: Économie d'énergie pour l'appareil (secondes)

en: Lens Mode
fr: Mode de l'objectif

en: Korean
fr: Coréen

en: English
fr: Anglais

en: French
fr: Français

en: German
fr: Allemand

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonais

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Portugese
fr: Portugais

en: Picture Settings
fr: Réglages de l'image

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to the gphoto developer mailing list (in English)
fr: Quelques notes à propos des appareils photos Epson :
    - Certains paramètres ne sont pas configurables à distance :
      * le zoom
      * la mise au point
      * la configuration personnalisée de la balance des blancs
    - La configuration a été retro-conçue avec un appareil
      PhotoPC 3000z, au cas où le vôtre se comporterait différemment,
      Merci de contacter la liste de développement par mail (en anglais)

en: No memory card present
fr: Pas de carte.

en: Cannot retrieve the battery capacity
fr: Impossible d'obtenir la capacité de la batterie

en: The battery level of the camera is too low (%d%%). The operation is aborted.
fr: Le niveau de la batterie est trop faible (%d%%). Opération annulée.

en: Cannot retrieve the available memory left
fr: Impossible de récupérer la quantité de mémoire disponible

en: Camera refused 3 times to keep a connection open.
fr: L'appareil a refusé 3 fois de garder la connexion ouverte.

en: The first byte received (0x%x) is not valid.
fr: Le premier octet reçu (0x%x) n'est pas valide.

en: Transmission of packet timed out even after %i retries. Please contact %s.
fr: La transmission du paquet a échoué après %i essais. Merci de contacter %s.

en: Could not transmit packet even after several retries.
fr: Impossible de transmettre des paquets malgré plusieurs tentatives.

en: Packet was rejected by camera. Please contact %s.
fr: Le paquet de donnée a été rejeté par l'appareil photo. Merci de contacter %s.

en: Could not transmit packet (error code %i). Please contact %s.
fr: Impossible de transmettre le paquet (code erreur %i). Merci de contacter %s.

en: Transmission timed out even after 2 retries. Giving up...
fr: La transmission du paquet a échoué après 2 essais. On en reste là ...

en: Got unexpected result 0x%x. Please contact %s.
fr: Résultat inattendu 0x%x. Merci de contacter %s.

en: Received unexpected answer (%i). Please contact %s.
fr: Réponse inattendue reçue (%i). Merci de contacter %s.

en: Could not get register %i. Please contact %s.
fr: Impossible d'obtenir le registre entier %i. Merci de contacter %s.

en: Too many retries failed.
fr: Trop de tentatives infructueuses.

en: Sending data...
fr: Envoi des données...

en: recursive calls are not supported by the sierra driver! Please contact %s.
fr: Les appels récursifs ne sont pas gérées par le pilote sierra ! Contactez %s.

en: Could not get string register %i. Please contact %s.
fr: Impossible d'obtenir le registre %i. Merci de contacter %s.

en: Expected 32 bytes, got %i. Please contact %s.
fr: 32 octets attendus, %i reçus. Merci de contacter %s.

en: Shutter Speed microseconds (0 auto)
fr: Vitesse de l'obturateur (microsecondes, 0 auto)

en: Shutter Speed (in seconds)
fr: Vitesse de l'obturateur (en secondes)

en: B/W
fr: N/B

en: Anti-redeye
fr: Anti yeux rouges

en: Slow-sync
fr: Synchronisation lente

en: Contrast+
fr: Contraste+

en: Contrast-
fr: Contraste-

en: Brightness+
fr: Luminosité+

en: Brightness-
fr: Luminosité-

en: Image Adjustment
fr: Ajustement de l'image

en: Blink
fr: Clignote

en: LED Mode
fr: Mode LED

en: Infinity
fr: Infini

en: Preview Thumbnail
fr: Prévisioner les imagettes

en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Operation Mode
fr: Mode d'opération

en: LCD Brightness
fr: Luminosité de l'écran LCD

en: LCD Auto Shut Off (seconds)
fr: Auto-extinction de l'écran LCD (en secondes)

en: Center-Weighted
fr: Poids centré

en: Matrix
fr: Matrice

en: Exposure Metering
fr: Mesure de l'exposition

en: Zoom (in millimeters)
fr: Zoom (en millimètres)

en: none
fr: Aucun

en: AE-lock
fr: Blocage AE

en: Fisheye
fr: Oeil de poisson

en: Wide
fr: Large

en: Misc exposure/lens settings
fr: Paramètres divers d'exposition et d'objectif

en: Auto exposure lock
fr: Auto-exposition vérrouillée

en: Nikon Coolpix 880:
        Camera configuration (or preferences):
    
            The optical zoom does not properly
            function.
    
            Not all configuration settings
            can be properly read or written, for
            example, the fine tuned setting of
            white balance, and the language settings.
    
            Put the camera in 'M' mode in order to
            to set the shutter speed.
fr: Nikon Coolpix 880:
        Configuration de l'appareil (ou préférences):
    
            Le zoom numérique ne fonctionne pas
            convenablement.
    
            Tous les paramètres de configuration ne
            peuvent être proprement lus ou écrits, par
            exemple, le paramétrage fin de la balance
            des blancs, ou le paramétrage de la langue.
    
            Mettez l'appareil en mode 'M' pour pouvoir
            paramétrer la vitesse d'obturation.

en: Nikon Coolpix 995:
        Camera configuration (preferences) for this
        camera are incomplete, contact the gphoto
        developer mailing list
        if you would like to contribute to this
        driver.
    
        The download should function correctly.
fr: Nikon Coolpix 995:
        La configuration de l'appareil (préférences) pour
        cet appareil est incomplète, contactez les
        développeurs de gphoto par mail
        si vous désirez contribuer à ce pilote.
    
        La récupération des images doit fonctionner correctement.

en: White board
fr: Tableau blanc

en: Black board
fr: Tableau noir

en: Color or Function Mode
fr: Mode coleur ou fonction

en: Slow
fr: lente

en: Anti-redeye Fill
fr: Anti yeux rouge

en: Fluorescent-1-home-6700K
fr: Tube fluorescent n°1 (température de couleur 6700K)

en: Fluorescent-2-desk-5000K
fr: Tube fluorescent n°2 (température de couleur 5000K)

en: Fluorescent-3-office-4200K
fr: Tube fluorescent n°3 (température de couleur 4200K)

en: Flourescent-1-home-6700K
fr: Tubes fluorescent n°1 (température de couleur 6700K)

en: Flourescent-2-desk-5000K
fr: Tubes fluorescent n°2 (température de couleur 5000K)

en: Flourescent-3-office-4200K
fr: Tubes fluorescent n°3 (température de couleur 4200K)

en: Dusk
fr: Crépuscule

en: Monitor
fr: Moniteur

en: LCD Mode
fr: Mode LCD

en: Digital zoom
fr: Zoom numérique

en: Focus position
fr: Position du focus

en: Time format
fr: Format du temps

en: Some notes about Olympus cameras:
    (1) Camera Configuration:
        A zero value will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. To switch
        into 'USB PC control mode', turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you can't use
        the camera buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC, then switch LCD to 'Off'.
fr: Quelques notes à propos des appareils photos Olympus :
    (1) Configuration de l'appareil :
        La valeur 0 définira la valeur par défaut (auto).
    (2) L'Olympus C-3040Z (et peut-être le C-2040Z,
        voire d'autres) ont un mode de contrôle USB par le PC
        Afin d'utiliser ce mode, l'appareil doit être mis en
        mode 'USB PC control'. Pour obtenir le menu pour
        changer de mode, allumez l'appareil, ouvrez la porte
        d'accès à la carte mémoire. Appuyez et maintenez les boutons
        LCD et menu jusqu'à ce que le menu de contrôle de l'appareil
        apparaisse. Mettez le sur ON.
    (3) Si vous passez du mode LCD à Moniteur ou Normal, n'oubliez
        pas de le remettre sur Off avant la déconnexion. Sinon vous
        ne pourriez plus utiliser les boutons de l'appareil. Si vous
        arrivez à cet état, vous devez reconnecter l'appareil au PC
        et remettre LCD sur Off.

en: Olympus 750 Ultra Zoom:
    (1) Olympus 750UZ has a USB PC Control mode. To switch
        into 'USB PC control mode', turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both the 'OK' and 'quickview' buttons until the
        camera control menu appears. Set it to control mode.
    (2) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you can't use
        the camera buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC, then switch LCD to 'Off'.
fr: Olympus 750 Ultra Zoom:
    (2) L'Olympus 750UZ a un mode de contrôle USB par le PC
        Afin d'utiliser ce mode, l'appareil doit être mis en
        mode 'USB PC control'. Pour obtenir le menu pour
        changer de mode, allumez l'appareil, ouvrez la porte
        d'accès à la carte mémoire et appuyez et maintenez les boutons
        LCD et menu jusqu'à ce que le menu de contrôle de l'appareil
        apparaisse. Mettez le en mode de contrôle.
    (3) Si vous passez du mode LCD à Moniteur ou Normal, n'oubliez
        pas de le remettre sur Off avant la déconnexion. Sinon vous
        ne pourriez plus utiliser les boutons de l'appareil. Si vous
        arrivez à cet état, vous devez reconnecter l'appareil au PC
        et remettre LCD sur Off.

en: Default sierra driver:
    
        This is the default sierra driver, it
        should be capable of supporting the download
        and browsing of pictures on your camera.
    
        Camera configuration (or preferences)
        settings are based on the Olympus 3040,
        and are likely incomplete. If you verify
        that the configuration settings are
        complete for your camera, or can contribute
        code to support complete configuration,
        please contact the developer mailing list.
fr: Pilote sierra par défaut:
    
        C'est le pilote sierra par défaut, il
        devrait être capable de supporter la récupération
        et la lecture des images sur votre appareil.
    
        Configuration de l'appareil (ou préférences)
        Les paramètres sont basés sur l'Olympus 3040,
        et sont sûrement incomplets. Si vous vérifiez
        que les paramètres de configuration sont complets
        pour votre appareil, ou pouvez contribuer du code 
        pour supporter une configuration complète,
        veuillez contacter les développeurs par mail

en: The file to be uploaded has a null length
fr: Le fichier à envoyer est de longueur nulle

en: Not enough memory available on the memory card
fr: Pas assez de mémoire disponible sur la carte mémoire

en: Cannot retrieve the name of the folder containing the pictures
fr: Impossible d'obtenir le nom du dossier contenant les images

en: Upload is supported into the '%s' folder only
fr: Le téléchargement est géré uniquement dans le dossier '%s'

en: Best
fr: Meilleure

en: %i (unknown)
fr: %i (inconnu)

en: Shutter Speed (microseconds, 0 auto)
fr: Vitesse de l'obturateur (microsecondes, 0 auto)

en: Black/White
fr: Noir/Blanc

en: White Board
fr: Tableau blanc

en: Black Board
fr: Tableau noir

en: Brightness/Contrast
fr: Lumière/Contraste

en: Bright+
fr: Lumière+

en: Bright-
fr: Lumière-

en: Skylight
fr: Lumière naturelle

en: Infinity/Fish-eye
fr: Infini/Oeil de poisson

en: Spot Metering Mode
fr: Mode de mesure de point

en: Auto Off (host) (in seconds)
fr: Auto-extinction (serveur) (en secondes)

en: How long will it take until the camera powers off when connected to the computer?
fr: Combien de temps cela prendra-t-il jusqu'à l'extinction de l'appareil quand il est connecté à l'ordinateur ?

en: Auto Off (field) (in seconds)
fr: Auto-extinction (test) (en secondes)

en: How long will it take until the camera powers off when not connected to the computer?
fr: Combien de temps cela prendra-t-il jusqu'à l'extinction de l'appareil quand il n'est pas connecté à l'ordinateur ?

en: LCD Auto Off (in seconds)
fr: Auto-extinction de l'écran LCD (en secondes)

en: Shot Settings
fr: Réglage de la prise de vue

en: standard
fr: Standard

en: color
fr: couleur

en: black & white
fr: noir & blanc

en: Note: no memory card present, some values may be invalid
fr: Note: absence de carte mémoire, quelques valeurs peuvent être invalides

en: Camera Model: %s
fr: Modèle de l'appareil photo: %s

en: Serial Number: %s
fr: Numéro de série : %s

en: Software Rev.: %s
fr: Révision du logiciel : %s

en: Frames Taken: %i
fr: Images prises : %i

en: Frames Left: %i
fr: Images restantes : %i

en: Battery Life: %i
fr: Durée de vie de la batterie : %i

en: Memory Left: %i bytes
fr: Mémoire restante : %i octets

en: Date: %s
fr: Date : %s

en: No camera manual available.
fr: Manuel de l'appareil photo non disponible.

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to %s (in English)
fr: Quelques notes à propos des appareils photos Epson :
    - Certains paramètres ne sont pas configurables à distance :
      * le zoom
      * la mise au point
      * la configuration personnalisée de la balance des blancs
    - La configuration a été rétro-conçue avec un appareil
      PhotoPC 3000z, au cas où le vôtre se comporterait différemment,
      Merci  de contacter par mail : %s (en anglais)

en: Some notes about Olympus cameras (and others?):
    (1) Camera Configuration:
        A value of 0 will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. To switch
        to this mode, turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you cannot use
        the camera's buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC and switch LCD to 'Off'.
fr: Quelques notes à propos des appareils photos Olympus (et autres ?):
    (1) Configuration de l'appareil :
        La valeur 0 définira la valeur par défaut (auto).
    (2) L'Olympus C-3040Z (et peut-être le C-2040Z,
        voire d'autres) ont un mode de contrôle USB par le PC
        Afin d'utiliser ce mode, l'appareil doit être mis en
        mode 'USB PC control'. Pour obtenir le menu pour
        changer de mode, allumez l'appareil, ouvrez la porte
        d'accès à la carte mémoire. Appuyez et maintenez les boutons
        LCD et menu jusqu'à ce que le menu de contrôle de l'appareil
        apparaisse. Mettez le sur ON.
    (3) Si vous passez du mode LCD à Moniteur ou Normal, n'oubliez
        pas de le remettre sur Off avant la déconnexion. Sinon vous
        ne pourriez plus utiliser les boutons de l'appareil. Si vous
        arrivez à cet état, vous devez reconnecter l'appareil au PC
        et remettre LCD sur Off.

en: sierra SPARClite library
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Support for sierra-based digital cameras
    including Olympus, Nikon, Epson, and Pentax.
    
    Thanks to Data Engines (www.dataengines.com)
    for the use of their Olympus C-3030Z for USB
    support implementation.
fr: Bibliothèque sierra SPARClite
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Support pour les appareils numériques basés
    sur les composants sierra dont les Olympus,
    Nikon, Epson, et Pentax.
    
    Merci à Data Engines (www.dataengines.com)
    pour l'utilisation de leur Olympus C-3030Z
    pour le support de l'interface USB.

en: %lld (unknown)
fr: %lld (inconnu)

en: Sipix StyleCam Blink Driver
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
fr: Pilote Sipix StyleCam Blink
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.

en: Could not apply USB settings
fr: Impossible d'appliquer les propriétés USB

en: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for accessing the SiPix Web2 camera.
fr: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Pilote pour accéder à l'appareil photo SiPix Web2.

en: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Driver for accessing the Smal Ultrapocket camera, and OEM versions (slimshot)
fr: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Pilote de contrôle des appareils photo Smal Ultrapocket, et versions OEM (slimshot)

en: Sonix camera.
    There is %i photo in it.
     | Sonix camera.
    There are %i photos in it.
fr[0]: L'appareil photo Sonix.
    contient %i photo.
fr[1]: L'appareil photo Sonix.
    contient %i photos.

en: This driver supports some cameras that use the Sonix sn9c2028 chip.
    The following operations are supported:
       - thumbnails for a GUI frontend
       - full images in PPM format
       - delete all images
       - delete last image (not all of the Sonix cameras can do this)
       - image capture to camera (		ditto		)
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos or as AVI files, depending on the model.
    Thumbnails for AVIs are still photos made from the first frame.
    A single image cannot be deleted unless it is the last one.
fr: Ce pilote supporte les appareils photo doté d'une puce Sonix sn9c2028.
    il support, les options suivante:
       -les imagettes pour le GUI
       -les images au format PPN
       -la suppression de toutes les images
       -la suppression de la dernière image (pour certain appareil Sonix il ne peut pas la faire)
       -la capture d'image par l'appareil (		ditto		)
    Si il est supporté sur votre appareil, les vidéos clip peuvent être téléchargés
    comme photo consecutive ou fichier AVI. Les imagettes des vidéo AVI sont représentée
    par la photo de la première image.
    Une simple image ne peut pas être supprimé à part si cette image est la dernière.

en: Sonix camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
fr: Blibiothèque pour les appareils photo Sonix
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Sony DSC-F1 Digital Camera Support
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Based on the chotplay CLI interface from
    Ken-ichi Hayashi
    Gphoto2 port by Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>
fr: Support des appareils numériques Sony DSC-F1
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Basé sur l'interface ligne de commande chotplay
    de Ken-ichi Hayashi
    Adaptation à gPhoto2 par Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>

en: Sony DSC-F55/505 gPhoto library
    Supports Sony MSAC-SR1 and Memory Stick used by DCR-PC100
    Originally written by Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    gPhoto2 port by Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>
fr: Bibliothèque gphoto pour le Sony DSC-F55/505
    Supportant le Sony MSAC-SR1 et le Memory Stick utilisée par le DCR-PC100
    Version initiale écrite par Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    Adaptation à gphoto2 réalisée par Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>

en: Firmware Revision: %8s
    Pictures:     %i
    Memory Total: %ikB
    Memory Free:  %ikB
fr: Version du firmware: %8s
    Images:         %i
    Mémoire totale: %ikB
    Mémoire libre:  %ikB

en: Firmware Revision: %8s
fr: Révision du firmware : %8s

en: Soundvision Driver
    Vince Weaver <vince@deater.net>
fr: Pilote Soundvision
    Vince Weaver <vince@deater.net>

en: FLASH:
     Files: %d
fr: FLASH:
     Fichiers: %d

en: SDRAM:
     Files: %d
      Images: %4d
      Movies: %4d
    Space used: %8d
    Space free: %8d
fr: SDRAM:
     Fichiers: %d
      Images: %4d
      Films: %4d
    Espace utilisé: %8d
    Espace libre: %8d

en: spca50x library v
fr: Bibliothèque spca50x v

en: Your USB camera has a S&Q chipset.
    The total number of pictures taken is %i
    Some of these could be clips containing
    several frames
fr: Votre appeil photo USB a un chipset S&Q
    Le nombre total de photo prise est de %i
    Certaines d'entre elles pourraientt être des
    clips vidéo contenant plusieurs images

en: For cameras with S&Q Technologies chip.
    Should work with gtkam. Photos will be saved in PPM format.
    
    All known S&Q cameras have two resolution settings. What
    those are, will depend on your particular camera.
    A few of these cameras allow deletion of all photos. Most do not.
    Uploading of data to the camera is not supported.
    The photo compression mode found on many of the S&Q
    cameras is supported, to some extent.
    If present on the camera, video clips are seen as subfolders.
    Gtkam will download these separately. When clips are present
    on the camera, there is a little triangle before the name of
    the camera. If no folders are listed, click on the little 
    triangle to make them appear. Click on a folder to enter it
    and see the frames in it, or to download them. The frames will
    be downloaded as separate photos, with special names which
    specify from which clip they came. Thus, you may freely 
    choose to save clip frames in separate directories. or not.
fr: Pour les appareils photo basés sur les puces S&Q Technologies.
    Ils doivent normalement marcher avec gtkam. Les photos sont
    enregistrées au format PPM.
    
    Tous les appareil photo S&Q connus ont 2 types de réglage de
    résolutions. Cette résolution dépendra du type d'appareil photo utilisé.
    Quelques un ont la possibilités de supprimer toutes les images.
    L'envoie de données n'est pas support.
    Le mode de compression des photos trouvé dans ces appareils
    S&Q sont supporté.
    Si il est present sur l'appareil photo , les clips vidéos sont vue
    comme des sous-dossier.
    Gtkam les téléchargera séparément. Quand les clips seront présent
    sur l'appareil, il y aura un petit triangle avant le nom de l'appareil photo.
    Si il n'y a pas de dossier listé, clické sur ce petit triangle pour le faire apparètre.
    Clicker sur le dossier pour entrer et voir les images, ou pour les téléchargé.
    Les images seront téléchargées comme des photo séparer, avec des noms
    spéciaux qui sont spécifier au clip.
    Donc , vous pourriez librement choisir de saugarder vos clips dans des répertoire
    séparé ou non

en: sq905 generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
fr: Pilote générique sq905
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Driver for cameras using the STV0674 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using SnoopyPro
fr: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Pilote pour les appareils phto utilisant le processeur STV0674.
    Protocole rétro-conçu en utilisant SnoopyPro

en: Bad exposure (not enough light probably)
fr: Mauvaise exposition (probablement manque de lumière)

en: Information on STV0680-based camera:
fr: Informations pour les appareils photo basés sur le STV0680 :

en: Firmware Revision: %d.%d
fr: Révision du firmware : %d.%d

en: ASIC Revision: %d.%d
fr: Révision de l'ASIC : %d.%d

en: Sensor ID: %d.%d
fr: Identifiant du capteur : %d.%d

en: Camera is configured for lights flickering by %dHz.
fr: L'appareil photo est configuré pour une lumière scintillante à %dHz.

en: Memory in camera: %d Mbit.
fr: Mémoire dans l'appareil : %d Mbit.

en: Camera supports Thumbnails.
fr: L'appareil photo gère les imagettes.

en: Camera supports Video.
fr: L'appareil photo  gère la video.

en: Camera pictures are monochrome.
fr: Les images de l'appareil photo sont monochromes.

en: Camera has memory.
fr: L'appareil photo embarque de la mémoire.

en: Camera supports videoformats:
fr: L'appareil photo support les formats vidéo:

en: Vendor ID: %02x%02x
fr: Identifiant fabricant : %02x%02x

en: Product ID: %02x%02x
fr: Identifiant produit : %02x%02x

en: Number of Images: %d
fr: Nombre d'images : %d

en: Maximum number of Images: %d
fr: Nombre maximum d'images : %d

en: Image width: %d
fr: Largeur d'image : %d

en: Image height: %d
fr: Hauteur d'image : %d

en: Image size: %d
fr: Taille de l'image : %d

en: Thumbnail width: %d
fr: Largeur de l'imagette : %d

en: Thumbnail height: %d
fr: Hauteur de l'imagette : %d

en: Thumbnail size: %d
fr: Taille de l'imagette : %d

en: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Driver for cameras using the STV0680 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Extended for Aiptek PenCam and other STM USB Dual-mode cameras.
fr: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Pilote pour les appareils utilisant l'ASIC STV0680.
    Protocole rétro-conçu avec CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Étendu les appareils Aiptek PenCam et autres appareils USB double mode STM.

en: Getting information on %i files...
fr: Obtention d'informations sur %i fichiers...

en: (Traveler) SX330z Library (And other Aldi-cams).
    Even other Vendors like Jenoptik, Skanhex, Maginon should work.
    Please send bugreports and comments.
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>
fr: Bibliothèque SX330z (Traveler) (et autres appareils Aldi).
    D'autres appareils comme les Jenoptik, Skanhex, Maginon devraient fonctionner.
    Envoyez les rapports de bugs et les commentaires à:
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>

en: sx330z is USB only
fr: sx330z ne supporte que l'USB

en: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Toshiba pdr-m11 driver.
fr: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Pilote Toshiba pdr-m11.

en: Internal error looking for camlibs. (path names too long?)
fr: Erreur interne lors de la rechercher dans camlibs (noms de chemin d'accès trop long?)

en: Loading camera drivers from '%s'...
fr: Chargement des pilotes depuis '%s'...

en: Could not find any driver for '%s'
fr: Impossible de trouver un pilote pour '%s'

en: An error occurred in the io-library ('%s'): %s
fr: Une erreur est intervenue dans la bibliothèque d'entrée-sortie ('%s'): %s

en: No additional information available.
fr: Pas d'information supplémentaire disponible.

en: Could not detect any camera
fr: Aucun appareil photo n'a pu être détecté

en: You have to set the port prior to initialization of the camera.
fr: Vous devez spécifier un port avant d'initialiser l'appareil photo.

en: Could not load required camera driver '%s' (%s).
fr: Impossible de charger le pilote '%s' pour '%s'.

en: Camera driver '%s' is missing the 'camera_init' function.
fr: Il manque la fonction 'camera_init' au pilote de l'appareil photo '%s'.

en: This camera does not offer any configuration options.
fr: Cet appareil photo ne donne pas ses options de configuration.

en: This camera does not support setting configuration options.
fr: Cet appareil photo n'est pas configurable.

en: This camera does not support summaries.
fr: Cet appareil photo ne fournit pas de résumé.

en: This camera does not offer a manual.
fr: Cet appareil photo n'offre pas de manuel.

en: This camera does not provide information about the driver.
fr: Cet appareil photo n'offre aucune information sur le pilote.

en: This camera can not capture.
fr: Cet appareil photo ne peut être piloté pour la capture.

en: This camera can not capture previews.
fr: Cet appareil photo ne peut fournir de pré-visualisation de la capture.

en: The path '%s' is not absolute.
fr: Le chemin d'accès '%s' n'est pas absolu.

en: Could not append '%s' to folder '%s' because this file already exists.
fr: Impossible d'ajouter des données '%s' au dossier '%s' car il existe déjà.

en: You have been trying to delete '%s' from folder '%s', but the filesystem does not support deletion of files.
fr: Vous avez essayé d'effacer '%s' dans le dossier '%s', mais le système de fichiers ne supporte pas l'effacement des fichiers.

en: Deleting '%s' from folder '%s'...
fr: Suppression de '%s' dans le dossier '%s'...

en: There are still subfolders in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
fr: Il existe toujours des sous-dossiers dans le dossier '%s/%s' que vous essayez d'effacer.

en: There are still files in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
fr: Il existe toujours des fichiers dans le dossier '%s/%s' que vous essayez d'effacer.

en: The filesystem does not support upload of files.
fr: Ce système de fichier ne supporte pas la récupération des fichiers.

en: Folder '%s' only contains %i files, but you requested a file with number %i.
fr: Le dossier '%s' contient seulement %i fichiers, alors que vous avez demandé un fichier numéroté %i.

en: File '%s' could not be found in folder '%s'.
fr: Le fichier '%s' n'a pas été trouvé dans le dossier '%s'.

en: Could not find file '%s'.
fr: Impossible de trouver le fichier '%s'.

en: The filesystem doesn't support getting files
fr: Ce système de fichier ne supporte pas la récupération des fichiers

en: Unknown file type %i.
fr: Type de fichier %i inconnu.

en: Downloading '%s' from folder '%s'...
fr: Téléchargement de '%s' à partir du dossier '%s'...

en: The filesystem doesn't support getting file information
fr: Ce système de fichier ne supporte pas la récupération d'informations sur les fichiers

en: The filesystem doesn't support setting file information
fr: Ce système de fichier ne supporte pas la modification d'informations sur les fichiers

en: Read-only file attributes like width and height can not be changed.
fr: Les attributs en lecture seule ne peuvent être modifiés (comme la hauteur et la largeur.)

en: The filesystem doesn't support getting storage information
fr: Ce système de fichier ne supporte pas la récupération d'informations sur le type de stockage

en: Corrupted data
fr: Données corrompues

en: File exists
fr: Le fichier existe

en: Unknown model
fr: Modèle inconnu

en: Directory not found
fr: Répertoire non trouvé

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: Directory exists
fr: Le répertoire existe

en: I/O in progress
fr: E/S en cours

en: Path not absolute
fr: Le chemin d'accès n'est pas absolu

en: Operation cancelled
fr: Opération annulée

en: Camera could not complete operation
fr: Impossible de finir l'opération avec l'appareil photo

en: OS error in camera communication
fr: Erreur de communication entre l'appareil photo et le système d'exploitation

en: Unknown camera library error
fr: Erreur inconnue dans la bibliothèque de l'appareil photo

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue
