gnome-core 1.4.0 - en to ja translation catalogue (970 entries)

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNOME Help Pages</H3>
    <p>
    <UL>
ja: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNOMEヘルプページ</H3>
    <p>
    <UL>

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU Info Pages</H3>
    <p>
    <UL>
ja: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU Infoページ</H3>
    <p>
    <UL>

en:  (empty)
ja:  (内容なし)

en:  Desktop
ja: デスクトップ

en:  Folder
ja:  フォルダ

en: %A %B %d
ja: %m月%d日 (%a)

en: %A, %B %d
ja: %m月%d日%a

en: %A, %B %d %Y
ja: %Y/%m/%d

en: %I:%M
    %p
ja: %p
    %I:%M

en: %I:%M %p
ja: %p %I:%M

en: %I:%M:%S %p
ja: %p %I:%M:%S

en: %a
    %b %d
ja: %m月%d日
    %a

en: %a %b %d
ja: %m月%d日 (%a)

en: %b %d, %Y %H:%M
ja: %Y/%m/%d %H:%M

en: %d messages
ja: %d 通のメッセージ

en: %d/%d messages
ja: %d 通の未読のメッセージ (全 %d 通)

en: %l:%M %p
ja: %p %l:%M

en: %l:%M:%S %p
ja: %p %l:%M:%S

en: %s applet appears to have died unexpectedly.
    
    Reload this applet?
    
    (If you choose not to reload it at this time you can always add it from
    the "Applets" submenu in the main menu.)
ja: アプレット %s が突然異常終了しました。
    
    このアプレットを再読込しますか?
    
    (いま再読込を選択しなくてもメインメニューの「アプレット」から
    いつでも追加できます)

en: %s the Fish
ja: さかな君 %s

en: %s the GNOME Fish Says:
ja: GNOMEさかな君、%sが言うには:

en: (C) 1997-2000 the Free Software Foundation
ja: (c) 1997-2000 the Free Software Foundation

en: (with minor help from George)
ja: (あとGeorgeにちょっと手伝ってもらった)

en: -*-fixed-medium-r-normal--14-*-*-*-*-*-*-*,*-r-*
ja: -misc-*-medium-r-normal--14-*-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: -*-helvetica-bold-r-normal-*-*-180-*-*-p-*-*-*
ja: -*-helvetica-bold-r-normal--18-180-*-*-p-*-*-*,*-r-*

en: -*-helvetica-medium-r-normal-*-8-*-*-*-*-*-*-*
ja: -misc-*-medium-r-normal--14-*-*-*-*-*-*-*,*-r-*

en: -adobe-helvetica-bold-r-normal-*-*-240-*-*-p-*-*-*
ja: -*-helvetica-bold-r-normal-*-*-180-*-*-p-*-*-*,*

en: -adobe-helvetica-medium-r-normal-*-8-*-*-*-p-*-*-*
ja: -misc-*-medium-r-normal-*-14-*-*-*-*-*-*-*,*

en: 12 hour
ja: 12時間制

en: 24 hour
ja: 24時間制

en: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
ja: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>目次</h1>

en: <BODY>Could not load default TOC page</BODY>
ja: <BODY>デフォルトTOCページを読み込むことができませんでした。</BODY>

en: <BODY>Unknown TOC argument</BODY>
ja: <BODY>不明なTOC引数です。</BODY>

en: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Results of the substring search for the string
ja: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>文字列部分検索の結果

en: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
ja: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>目次</h1>

en: <body><h2>Error: file not found</h2></body>
ja: <body><h2>エラー: ファイルが見つかりません。</h2></body>

en: <br><B>No matches found</B>
ja: <br><B>マッチするものはありませんでした</B>

en: <h2>GNOME Help</h2>
ja: <h2>GNOMEヘルプ</h2>

en: <h2>Info Pages</h2>
ja: <h2>Info ページ</h2>

en: <h2>Man Pages</h2>
ja: <h2>Manページ</h2>

en: <p>
    <br>
    <H3>Manual Pages</H3>
    <p>
    <UL>
ja: <p>
    <br>
    <H3>Manページ</H3>
    <p>
    <UL>

en: A normal member of the session.
ja: セッション中の普通の状態のものです。

en: A session shutdown is in progress.
ja: セッションのシャットダウンを実行中です。

en: A swallowed application appears to have died unexpectedly.
    Attempt to reload it?
ja: スワローアプリケーションが突然異常終了したようです。
    再読込してみますか?

en: A tasklist for the GNOME desktop environment.
    Icons by Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).
ja: GNOME デスクトップ環境用タスクリスト
    アイコン制作: Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org)

en: About GNOME
ja: GNOME について

en: About GNOME...
ja: GNOME について...

en: About the panel...
ja: パネルについて...

en: About...
ja: 情報...

en: Above
ja: 上

en: Above other windows
ja: 他のウィンドウの上に

en: Action
ja: アクション

en: Add Startup Program
ja: 自動起動プログラムの追加

en: Add a new session
ja: 新規セッションの追加

en: Add appointement...
ja: アポイントメントを追加...

en: Add bookmark
ja: ブックマークに追加する

en: Add from menu
ja: メニューから追加

en: Add new item to this menu
ja: このメニューに新しい項目を追加する

en: Add this applet as a launcher to panel
ja: アプレットをランチャとしてパネルに追加する

en: Add this as drawer to panel
ja: 引き出しとしてパネルに追加する

en: Add this as menu to panel
ja: メニューとしてパネルに追加する

en: Add this launcher to panel
ja: ランチャをパネルに追加する

en: Add this program to Favorites
ja: このプログラムをお気に入りへ追加

en: Add this to Favorites menu
ja: お気に入りへこれを追加する

en: Add to panel
ja: パネルに追加

en: Add...
ja: 追加...

en: Adding tearoff when tearoffs are disabled
ja: tearoff が無効のとき、 tearoff を表示する

en: Administration
ja: 管理用

en: Advanced
ja: 上級

en: Advanced...
ja: 上級...

en: Aligned panel
ja: アライン・パネル

en: All properties...
ja: すべてのプロパティ...

en: Allow typing in a command line instead of choosing an application from the list
ja: 一覧から選ぶかわりにコマンドラインをキーボードで入力するのを許可

en: Alternate editor types are not supported by gnome-edit yet.
    Please choose a standard executable editor in the gnome-edit capplet
    in the gnome control center.
ja: 他のエディタタイプはまだ gnome-edit でサポートされていません。
    標準の実行可能なエディタを GNOMEコントロールセンターの
    gnome-edit キャプレットで選択してください。

en: Always started on every login.
ja: ログインのたびに常に開始されます。

en: Amusements
ja: 遊び

en: An applet is not responding to a save request.
    Remove the applet or continue waiting?
ja: あるアプレットが保存要求に答えませんが、
    待つのを止めてこのアプレットを削除してもよいですか?

en: Animation
ja: アニメーション

en: Animation speed
ja: アニメーションの描画速度

en: App
ja: アプリ

en: Applet
ja: アプレット

en: Applet appearance
ja: アプレットの外観

en: Applets
ja: アプレット

en: Applets (system menus)
ja: アプレット(システムメニュー)

en: Applets:
ja: アプレット:

en: Application
ja: アプリケーション

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Applications menu
ja: アプリケーションメニュー

en: Are you sure you want to delete this submenu and all its contents?
ja: 本当にこのサブメニューとその内容を全て削除しますか?

en: Arrange Icons
ja: アイコンの並べかえ

en: Audio Settings
ja: 音設定

en: Audio mixer
ja: オーディオミキサ

en: Auto hide
ja: 自動的に隠す

en: Automatically re-check menus
    for newly installed software
ja: 新規にインストールされたソフトが
    ないか自動的にメニューをチェック

en: Automatically save changes to session
ja: 自動的にセッションの変更点を保存

en: Available Programs
ja: 利用可能なプログラム

en: Avoid on maximize
ja: 最大化の時に避ける

en: Avoid this panel when maximizing windows
ja: ウインドウを最大化した時にパネルを避ける

en: BGNOSCROLL
ja: BGNSCROLL

en: BMarks
ja: しおり

en: Back
ja: 戻る

en: Background
ja: 背景

en: Background Settings
ja: 背景の設定

en: Background Type:
ja: 背景の種類:

en: Background color
ja: 背景色

en: Background color:
ja: 背景色

en: Background pixmap
ja: 背景画像

en: Background pixmap does not scroll
ja: 背景画像をスクロールしない

en: Background pixmap scrolls
ja: 背景画像をスクロールする

en: Background should be shaded
ja: 背景を暗くする

en: Background type
ja: 背景の種類

en: Before each update:
ja: 更新の直前に実行:

en: Behaviour
ja: 振る舞い

en: Below
ja: 下

en: Below other windows
ja: 他のウィンドウの下に

en: Black on light yellow
ja: 明るい黄色に黒文字

en: Black on white
ja: 白地に黒文字

en: Blank Screen Now
ja: 今すぐスクリーンを消す

en: Blinking cursor
ja: カーソルの点滅

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Bookmark file
ja: ブックマークファイル

en: Border width (tile only)
ja: 境界線の幅(タイルのみ)

en: Browse
ja: 参照

en: Browse Currently Running Programs...
ja: 現在動作中のプログラムを閲覧...

en: Browse the startup hints
ja: スタートアップヒントの閲覧

en: Browse...
ja: 参照...

en: Bug Tracking System (www)
ja: バグ追跡システム (www)

en: Button type:
ja: ボタンタイプ:

en: Buttons
ja: ボタン

en: By Name
ja: 名前順

en: By Size
ja: 大きさ順

en: By Time Last Accessed
ja: アクセス日時順

en: By Time Last Changed
ja: 作成日時順

en: By Time Last Modified
ja: 更新日時順

en: By Type
ja: 種類順

en: COLOR
ja: 色

en: COMMAND
ja: コマンド

en: CORBA Exception
ja: CORBA 例外

en: C_olor selector...
ja: 色の選択(_o)...

en: Cache file
ja: キャッシュファイル

en: Cache size
ja: キャッシュの大きさ

en: Can't create applet!
ja: アプレットが生成できませんでした

en: Can't create menu, using main menu!
ja: メニューを作成できません。メインメニューを使います!

en: Can't create the user menu directory
ja: ユーザメニューディレクトリを作成できません

en: Can't execute 'About GNOME'
ja: 'GNOME について'を実行できません

en: Can't execute printer command
ja: プリントコマンドが実行できません

en: Can't execute the screenshot program
ja: スクリーンショットプログラムを実行できません!

en: Can't find an empty spot
ja: 空いている場所を見つけられません

en: Can't find the screenshot program
ja: スクリーンショットプゴウラムを見つけられません

en: Can't get goad_id for applet, ignoring it
ja: デスクトップエントリからgoad_idを取得できません! これを無効にします

en: Can't get goad_id from desktop entry!
ja: デスクトップエントリからgoad_idを取得できません!

en: Can't load entry
ja: エントリをロードできません。

en: Can't open directory, using main menu!
ja: ディレクトリを開けません, メインメニューを使います!

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Login
ja: ログインをキャンセル

en: Cannot activate a panel object
ja: パネルオブジェクトをアクティブにできません

en: Cannot create an item with an empty command
ja: コマンドが空です。アイテムを作成できません

en: Cannot create object
ja: オブジェクトを生成できませんでした

en: Cannot execute panel global properties
ja: パネルの全体のプロパティを実行できません

en: Cannot execute the gmc-client program,
    perhaps gmc is not installed
ja: gmc-client を実行できません。
    たぶん gmc がインストールされていません

en: Cannot execute the gnome calendar,
    perhaps it's not installed.
    It is in the gnome-pim package.
ja: Gnomeカレンダーを実行できません。
    おそらくインストールされていません。<
    gnome-pim パッケージにありますよ。

en: Cannot execute xscreensaver
ja: xscreensaverを実行できません!

en: Cannot find pixmap file %s
ja: 画像ファイル %s が見つかりません

en: Cannot launch gmenu!
ja: gmenu を起動できません!

en: Cannot start CORBA
ja: CORBA をスタートできません

en: Check for mail
ja: メイルのチェック

en: Check for mail every
ja: メイルのチェックを

en: Choose Current Session
ja: カレントセッションの選択

en: Choose an icon
ja: アイコンを選択

en: Click on the GNOME foot icon to open the
    Main Menu.  This menu contains all
    GNOME applications, tools, and commands.
ja: GNOME 足アイコンをクリックするとメインメニューが開きます。 
    このメニューにはすべての GNOME アプリケーション、ツール、
    コマンドがあります。

en: Clicked tile
ja: クリックドタイル

en: Clock
ja: 時計

en: Clock Applet
ja: 時計アプレット

en: Clock applets
ja: 時計のアプレット

en: Clock properties
ja: 時計のプロパティ

en: Clocks
ja: 時計

en: Close All
ja: すべて閉じる

en: Close drawer if a launcher inside it is pressed
ja: ランチャが押されたら、その引出しを自動的に閉じる

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Collapse
ja: 閉じる

en: Color
ja: 色

en: Color XTerm
ja: カラー xterm

en: Color Xterm
ja: カラー Xterm

en: Color palette:
ja: カラーパレット:

en: Color scheme:
ja: 色使い

en: Color selector
ja: 色の選択

en: Color to use:
ja: 色使い:

en: Colors
ja: カラー

en: Columns of Desktops
ja: デスクトップの列数

en: Command
ja: コマンド

en: Command (optional)
ja: コマンド (オプション)

en: Command to execute when fish is clicked:
ja: さかな君がクリックされた時に実行するコマンド:

en: Command to run before we check for mail:
ja: メールのチェックの前に実行するコマンド:

en: Confirm before killing windows
ja: ウインドウを殺す前に確認

en: Confirm the removal of panels with a dialog
ja: パネルの削除をダイアログで確認する

en: Constant speed animations
ja: アニメーションは一定速度にする

en: Continue
ja: 続行

en: Continue waiting
ja: 続行中です。お待ちください。

en: Copy date
ja: 日付をコピー

en: Copy time
ja: 時間をコピー

en: Could not call time-admin
    Perhaps time-admin is not installed
ja: time-admin を呼び出せません
    おそらく time-admin がインスールされていません

en: Could not connect to gnome-session
ja: gnome-session に接続できません

en: Could not connect to the session manager
ja: save-ssession: セッションマネージャに接続できませんでした。

en: Could not get directory name from path: %s
ja: パス名からディレクトリ名を取得できません: %s

en: Could not get file from path: %s
ja: パスにファイルが見つかりません: %s

en: Could not get file name from path: %s
ja: パス名からファイル名を取得できません: %s

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent GNOME from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts.
ja: %sのアドレスが見つかりません。
    このためにGNOMEが正しく働かなくなるかも知れません。
    これは、/etc/hosts に %s を追加する事で解決できる
    場合もあります。

en: Could not open .order file: %s
ja: .orderファイルを開けません: %s

en: Could not open .order file: %s
    %s
ja: .orderファイルを開けませんでした: %s
    %s

en: Could not open file '%s' for writing
ja: ファイル '%s' を書き込み用に開けません

en: Could not remove old order file %s: %s
ja: 古い orderファイル %s を削除できませんでした: %s

en: Could not remove the menu item %s: %s
ja: メニュー項目%sを削除できません: %s

en: Could not rename tmp file: %s to %s
    %s
ja: 一時ファイル%sから%sへの名前変更ができませんでした
    %s

en: Couldn't add applet
ja: アプレットを追加できませんでした。

en: Count
ja: 参照数

en: Create a new item
ja: 新規項目を作成

en: Create a new menu item
ja: 新規メニュー項目を作成

en: Create a new submenu
ja: 新しいサブメニューを作成

en: Create launcher applet
ja: ランチャアプレットを作成する

en: Create menu item
ja: 新規メニュー項目を作成します

en: Create panel
ja: 新規パネルを作成

en: Create swallow applet
ja: スワローアプレットを作成

en: Creates a new terminal window
ja: 新規の端末を作成します

en: Current screen:
ja: 現在のスクリーン:

en: Current session managed programs
ja: セッションマネージメントにまつわる設定

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom colors
ja: カスタムカラー

en: Debian menus
ja: Debian メニュー

en: Debug level
ja: デバッグレベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (from global preferences)
ja: 初期値 (パネル全体の設定)

en: Default movement mode
ja: デフォルトの移動方式

en: Default task size:
ja: デフォルトのタスクサイズ:

en: Delete
ja: 削除

en: Delete empty submenu?
ja: 空のサブメニューを削除しますか?

en: Delete generates DEL/^H
ja: Delete は DEL/^H を生成

en: Delete selected menu item
ja: 選択されたメニュー項目を削除

en: Delete this menu item?
ja: このメニュー項目を削除しますか?

en: Depth (displacement when pressed)
ja: 深さ

en: Description
ja: 説明

en: Desk Guide
ja: デスクガイド

en: Desk Guide Alert
ja: デスクガイドからの警告

en: Desk Guide Settings
ja: デスクガイドの設定

en: Desk Guide Task View
ja: デスクガイド・タスクビュー

en: Desk-Guide tooltip delay [ms]
ja: デスクガイドのツールチップス表示までの時間 [ms]

en: Deskguide (the desktop pager)
ja: デスクガイド (デスクトップページャ)

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop Height [pixels]
ja: デスクトップの高さ [ピクセル]

en: Desktop Settings
ja: デスクトップの設定

en: Desktop Width [pixels]
ja: デスクトップの幅 [ピクセル]

en: Desktop entry properties
ja: デスクトップエントリのプロパティ

en: Desktop menu:
ja: デスクトップメニュー:

en: Desktop name tooltip delay [ms]
ja: デスクトップ名ツールチップ表示までの時間 [ms]

en: Desktop:
ja: デスクトップ:

en: Development
ja: 開発ツール

en: Development (www)
ja: 開発 (www)

en: Disabled
ja: 無効

en: Discarded on logout and can die.
ja: ログアウト時に殺されて捨てられます。

en: Display
ja: 表示

en: Display fortunes instead of hints
ja: ヒントの代わりに、フォーチューンメッセージを表示

en: Display message of the day instead of hints
ja: ヒントの代わりに、今日のメッセージを表示

en: Display normal hints
ja: 普通のヒントを表示

en: Display this dialog next time
ja: 次もこのダイアログを表示

en: Display tooltips with full task names
ja: タスク名全部をツールチップに表示

en: Distribution menu (if found):
ja: ディストリビューション・メニュー (検出時):

en: Distribution:
ja: ディストリビューション:

en: Divide height by number of rows
ja: 高さを垂直方向の領域数で割る

en: Divide height by number of vertical areas
ja: 高さを垂直方向の領域数で割る

en: Divide width by number of columns
ja: 幅をカラム数で割る

en: Divide width by number of horizontal areas
ja: 幅を水平方向の領域数で割る

en: Do not shade background
ja: 背景を暗くしない

en: Do not start up shells as login shells
ja: 起動シェルをログインシェルにしない

en: Do not update lastlog entry
ja: lastlog のエントリを更新しない

en: Do not update utmp entry
ja: utmp のエントリを更新しない

en: Do not update wtmp entry
ja: wtmp のエントリを更新しない

en: Don't avoid on maximize
ja: 最大化の時に避けない

en: Don't know how to activate `%s'
ja: `%s' をアクティブにできません

en: Don't scale image to fit
ja: 画像の大きさを変更しない

en: Drawer
ja: 引き出し

en: Drawer handle
ja: 把手

en: Drawer icon
ja: 引出しアイコン

en: Drawer sliding
ja: 引出しのスライド

en: E-Mail utility
ja: 電子メールユーティリティ

en: Edge panel
ja: エッジ・パネル

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Startup Program
ja: 自動起動プログラムの編集

en: Edit menus...
ja: メニューの編集...

en: Edit session name
ja: セッション名の編集

en: Edit...
ja: 編集...

en: Emacs text editor
ja: Emacsテキストエディタ

en: Enable Auto-hide
ja: 自動的に隠す

en: Enable animations
ja: アニメーションを有効にする

en: Enable bold text
ja: 太文字を有効に

en: Enable hidebutton
ja: 隠蔽ボタンを使う

en: Enable hidebutton arrow
ja: 隠蔽ボタンに矢印ボタンを使う

en: Enable login hints
ja: ログインヒントを有効にする

en: Enable multibyte support
ja: マルチバイトサポートを有効にする

en: Enable panel keybindings
ja: パネルのキーバインディングを有効にする

en: Enable task grouping
ja: タスクをグループ化できるようにする

en: End world hunger
ja: 世界から飢餓を無くしましょう!

en: Enlightenment Window Manager
ja: Enlightenment ウインドウマネージャ

en: Entire menu
ja: メニュー全体

en: Ephemeris for X (Astronomy)
ja: X 用l Ephemeris (天文)

en: Error during execution of chosen editor.
    
    The editor you have chosen is probably either not available,
    or is not on your current path.
ja: 選択されたエディタの実行時にエラー。
    
    あなたが選択したエディタは存在しないか、
    現在のパス中にないかのどちらかだと思われます。

en: Error loading document:
    
    %s
    
    You probably don't
    have this documentation
    installed on your system.
ja: ドキュメントの読みこみ中にエラーが発生しました
    
    %s
    
    おそらくこのドキュメントがシステムに
    インストールされていません

en: Execute
ja: この命令を

en: Execute a command line
ja: コマンドラインを実行

en: Execute this program instead of a shell
ja: シェルの代わりにこのプログラムを実行

en: Execute this program the same way as xterm does
ja: xterm と同じようにこのプログラムを実行

en: Expand
ja: 開く

en: Explicit hide
ja: 手動で隠す

en: FONT
ja: フォント

en: Failed to create directory
ja: ディレクトリ作成に失敗しました

en: Failed to execute command:
    %s
ja: コマンドの実行に失敗しました:
    %s

en: Failed to execute command:
    %s
    %s
ja: コマンドの実行に失敗しました:
    %s
    %s

en: Failed to load this program!
ja: このプログラムをロードに失敗しました!

en: Fast but low quality scaling of button icons
ja: 高速だが低画質のボタン・アイコン

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Favorites (user menus)
ja: お気に入り(ユーザメニュー)

en: Favorites menu
ja: お気に入りメニュー

en: Favorites:
ja: お気に入り:

en: File
ja: ファイル

en: File %s already exists. Overwrite?
ja: ファイル %s は既に存在します。上書きしますか?

en: File Formats
ja: ファイル形式

en: File Manager
ja: ファイルマネージャ

en: Fill window thumbnails with screen contents
ja: ウインドウのサム・ネイルに画面と同じものを描く

en: Fish
ja: さかな君

en: Floating panel
ja: フロート・パネル

en: Folder:
ja:  フォルダ:

en: Follow panel size
ja: パネルの大きさに合わせる

en: Font:
ja: フォント:

en: Fore/Background Color:
ja: 文字/背景色:

en: Foreground color
ja: 前景色

en: Foreground color:
ja: 文字色

en: Format
ja: 時間の表記

en: Fortune
ja: フォーチューン

en: Forward
ja: 次へ

en: Frames In Animation:
ja: アニメーションのフレーム

en: Free movement (doesn't disturb other applets) (or use Alt)
ja: 自由に移動(他のアプレットの邪魔をしない) (Alt同時押しで可能)

en: GEOMETRY
ja: 位置座標

en: GNOME Desktop Guide (Pager)
ja: GNOMEデスクトップガイド (ページャー)

en: GNOME Developers' Site
ja: GNOME デベロッパーサイト

en: GNOME Fish Properties
ja: GNOMEさかな君のプロパティ

en: GNOME Help
ja: GNOMEヘルプ

en: GNOME Help Browser allows easy access to various forms of documentation on your system
ja: GNOMEヘルプブラウザを使って、システムにあるさま ざまな形式のドキュメントを簡単に見ることができ ます

en: GNOME Hints
ja: GNOME ヒント

en: GNOME Login
ja: GNOMEログイン

en: GNOME Main Site
ja: GNOMEメインサイト

en: GNOME News Site
ja: GNOMEニュースサイト

en: GNOME Tasklist
ja: ウインドウ一覧

en: GNOME Terminal
ja: GNOME端末

en: GNOME front-end to aspell
ja: aspell の GNOME のフロントエンド

en: GNOME menu editor
ja: GNOMEメニューエディタ

en: GNOME terminal
ja: GNOMEターミナル (gnome-terminal)

en: GNU Image Manipulation Program
ja: GNU画像編集プログラム

en: Games
ja: ゲーム

en: Games menu
ja: ゲームメニュー

en: General
ja: 一般

en: Geometry
ja: 位置座標

en: Glade file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-core
ja: スクリーンショットプログラム用の Glade ファイルが見つかりません。
    gnome-core が正しくインスールされているかチェックしてください

en: Global
ja: 全体

en: Global Preferences...
ja: 全体の設定...

en: Global main menu
ja: 一般メイン・メニュー

en: Global menu
ja: 一般メニュー

en: Global panel properties
ja: パネル全般の設定

en: Gnome Help Bookmarks
ja: Gnomeヘルプのブックマーク

en: Gnome Help Browser
ja: Gnomeヘルプブラウザ

en: Gnome Help Configure
ja: Gnomeヘルプの設定

en: Gnome Help History
ja: Gnomeヘルプ履歴

en: Gnome hint
ja: Gnome ヒント

en: Go to the next location in the history list
ja: 履歴リストで一つ進む

en: Go to the previous location in the history list
ja: 履歴リストで一つ戻る

en: Grab a window instead of the entire screen
ja: 画面全体ではなくウインドウの画像を取得

en: Grab key...
ja: キーを入力...

en: Graphical File Manager
ja: グラフィカルなファイルマネージャ

en: Graphics
ja: グラフィック

en: Graphics menu
ja: グラフィックメニュー

en: Green on black
ja: 黒地に緑文字

en: Gtk+ port of Vim
ja: Gtk+ 版 Vim

en: HEIGHT
ja: 高さ

en: Height
ja: 高さ

en: Height of window
ja: ウィンドウの高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help on %s
ja: %s のヘルプ

en: Help on Help
ja: ヘルプのヘルプ

en: Help system
ja: ヘルプシステム

en: Hidden
ja: 隠す

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide advanced options
ja: 上級オプションを隠す

en: Hide buttons
ja: 隠蔽ボタン

en: Hide delay (ms)
ja: 隠蔽時の遅延 (ms)

en: Hide the advanced controls below this button.
ja: このボタンの下の上級コントロールを隠す

en: Hide this panel
ja: このパネルを隠す

en: Hiding
ja: 隠す

en: Hiding policy
ja: 隠蔽方式

en: History
ja: 履歴

en: History and cache
ja: 履歴とキャッシュ

en: History file
ja: 履歴ファイル

en: History size
ja: 履歴の長さ

en: Horizontal
ja: 水平

en: Horizontal Layout
ja: 水平方向レイアウト

en: Huge (80 pixels)
ja: 特大 (80ピクセル)

en: I've detected a panel already running.
    Start another panel as well?
    (The new panel will not be restarted.)
ja: 他のパネルが既に起動しているようです.
    さらにもう一つ別のパネルを起動させますか?
    (新規パネルは再起動しません.)

en: ICON
ja: アイコン

en: Icon
ja: アイコン

en: Iconify
ja: アイコン化

en: Iconify All
ja: すべてアイコン化

en: If you are using Linux 2.2.x with glibc 2.1.x, this
    is probably due to incorrectly setup Unix98 ptys.
    
    Please read linux/Documentation/Changes for how to
    set them up correctly.
ja: あなたの環境が Linux 2.2.x と glibc 2.1.x である場合、
    Unix98仮想端末の設定が間違っているためかもしれません。
    
    linux/Documentation/Changes を読んで、正しい設定に
    して下さい。

en: Image
ja: 画像

en: Image loading and display settings
ja: イメージの読み込みと表示に関する設定

en: Imlib Configuration Options
ja: Imlib設定オプション

en: In a submenu
ja: サブメニューに

en: In the menu
ja: メニューに

en: Inactive
ja: 停止中

en: Incremental update delay [ms]
ja: 更新間隔 [ms]

en: Index
ja: 目次

en: Info Pages
ja: Infoページ

en: Initialize session settings
ja: セッションの設定を初期化

en: Insufficient memory to save the screenshot.
    Please free up some resources and try again.
ja: スクリーンショットを保存するのにメモリが足りません。
    リソースを確保した上で再度挑戦してください。

en: Integrated help system (Info, man, HTML)
ja: ヘルプシステム(Info, man, HTML)

en: Internet
ja: インターネット

en: Internet time
ja: インターネット時間

en: Japanese terminal emulation program
ja: 日本語ターミナルエミュレータ

en: KDE menu (if found):
ja: KDEメニュー(検出時):

en: KDE menus
ja: KDEメニュー

en: Kanji terminal
ja: 日本語端末 (kterm)

en: Kazuhiro Sasayama
ja: 笹山 和宏

en: Keep menus in memory
ja: メニューをメモリ内に保持

en: Keep panels above other windows
ja: パネルを他のウィンドウの上に

en: Keep panels below other windows
ja: パネルを他のウィンドウの下に

en: Keep panels on the same level as other windows
ja: パネルを他のウインドウと同じレベルに

en: Key Bindings
ja: キーバインディング

en: Keyboard Bell
ja: キーボード音

en: Keyboard Settings
ja: キーボードの設定

en: Kill All
ja: すべて殺す

en: Kill Daemon
ja: デーモンを強制終了

en: Kill app
ja: 殺す

en: Kill session
ja: セッションを強制終了

en: Large (64 pixels)
ja: 大きい (64ピクセル)

en: Last
ja: 最新

en: Launcher
ja: ランチャ

en: Launcher from menu
ja: ランチャ (メニューから選択)

en: Launcher icon
ja: ランチャアイコン

en: Launcher properties
ja: ランチャのプロパティ

en: Launcher...
ja: ランチャ...

en: Layout
ja: レイアウト

en: Left
ja: 左

en: Level
ja: レベル

en: Library Functions
ja: ライブラリ関数

en: Linux console
ja: Linuxコンソール

en: Local maildir
ja: ローカルのメイルディレクトリ

en: Local mailspool
ja: ローカルのメイルスプール

en: Location:
ja: 場所:

en: Lock Screen
ja: スクリーンのロック

en: Lock Screen Now
ja: 今すぐスクリーンをロック

en: Lock button
ja: ロックボタン

en: Lock screen
ja: スクリーンのロック

en: Lock the screen so that you can temporarily leave your computer
ja: 画面をロックし、一時的にコンピュータを離れることができます。

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Log out
ja: ログアウト

en: Log out button
ja: ログアウトボタン

en: Log out of GNOME
ja: GNOMEのログアウト

en: Log out of this session to log in as a different user or to shut down your computer
ja: このセッションからログアウトして、別のユーザでログインするか、コンピュータをシャットダウンできます

en: Login
ja: ログイン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Looking up internet address for %s
ja: インターネットアドレスを探しています %s

en: Mail check
ja: メールチェック

en: Mail check Applet
ja: メールチェックアプレット

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
ja: メールチェックはメールボックスに新しいメールが届くと知らせてくれます

en: Mail check properties
ja: メールチェックのプロパティ

en: Mail server:
ja: メールサーバー:

en: Mail spool file:
ja: メールスプールファイル:

en: Mailbox
ja: メールボックス

en: Mailbox resides on:
ja: メイルボックスの場所:

en: Mailcheck
ja: メールチェック

en: Mailing Lists (www)
ja: メーリングリスト (www)

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Main menu
ja: メインメニュー

en: Make buttons flush with panel edge
ja: ボタンをパネルと同じ高さにする

en: Man Pages
ja: Manページ

en: Many many others ...
ja: もっともっとたくさんの人達...

en: Maximize mode
ja: 最大化モード

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu editor
ja: メニューエディタ

en: Menu icon
ja: メニューアイコン

en: Menu panel
ja: メニューパネル

en: Menu path
ja: メニューパス

en: Menu properties
ja: メニューのプロパティ

en: Menu type
ja: メニューの種類

en: Menus
ja: メニュー

en: Merge in system menus
ja: システムメニューを組み込む

en: Message of The Day
ja: 今日のメッセージ

en: Message of the day file to use:
ja: 今日のメッセージに使用するファイル:

en: Millisecond period spent waiting for clients to die (0=forever)
ja: クライアントの終了を待つ時間 [100分の1秒単位] (0=ずっと待つ)

en: Millisecond period spent waiting for clients to register (0=forever)
ja: クライアントを登録するまでに待つ時間 [100分の1秒単位] (0=ずっと待つ)

en: Millisecond period spent waiting for clients to respond (0=forever)
ja: クライアントの反応を待つ時間 [100分の1秒単位] (0=ずっと待つ)

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Monitors
ja: モニタ

en: Motif CD player w/ CDDB support
ja: CDDB をサポートした Motif CD プレイヤー

en: Mouse Settings
ja: マウスの設定

en: Move
ja: 移動

en: Move down
ja: 下に移動

en: Move iconified tasks to current workspace when restoring
ja: リストア時に、アイコン化されたタスクを現在のワークスペースへ移動

en: Move selected menu down
ja: 選択したメニューを下に移動します

en: Move selected menu up
ja: 選択したメニューを上に移動します

en: Move up
ja: 上に移動

en: Multimedia
ja: マルチメディア

en: Multimedia applets
ja: マルチメディアアプレット

en: Multimedia menu
ja: マルチメディアを扱うプログラム

en: Netscape
ja: ネットスケープ

en: Netscape browser
ja: ネットスケープ・ブラウザ

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network applets
ja: ネットワークメニュー

en: Never allowed to die.
ja: 絶対に殺せません

en: New Folder
ja: 新規フォルダ

en: New Item
ja: 新規項目

en: New Mail
ja: 新しいメイルがあります

en: New Submenu
ja: 新規メニュー

en: New _Item...
ja: 新規項目(_F)...

en: News (www)
ja: 新着情報(www)

en: No 'Exec' field in entry
ja: 'Exec'フィールドが定義されてません

en: No mail.
ja: メイルがありません

en: No message of the day found!
ja: "今日のメッセージ"が見つかりません!

en: No panel found
ja: パネルがみつかりません

en: No program selected
ja: プログラムが選択されていません

en: No response to the %s command.
ja: コマンド%sへの応答がありません

en: No socket was created
ja: ソケットが作成されませんでした

en: No system menus found!
ja: システムメニューが見つかりません!

en: Non-session-managed Startup Programs
ja: セッション管理でない自動起動プログラム

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 標準

en: Normal menu
ja: 通常メニュー

en: Normal tile
ja: 通常タイル

en: Not enough room to write file %s
ja: ファイル %s を書き出すのに必要な空き容量がありません。

en: Note: The panel will size itself to the
    largest applet in the panel, and that
    not all applets obey these sizes.
ja: 注意: パネルは、最大のアプレットの大きさにあわせて
    サイズを変更します。アプレットにはこのサイズ情報が
    伝えられますが、従わないものもあります。

en: Number of tasks before grouping occurs
ja: グループ化に必要な最小のタスク数

en: OK
ja: 了解

en: Object created is not AppletWidget
ja: 作成されたオブジェクトは AppletWidget ではありません

en: Off
ja: オフ

en: Offset from screen edge:
ja: 画面端からのオフセット:

en: On the main menu
ja: メインメニューに

en: One moment, reading menus...
ja: お待ちください、メニューを読み込んでいます...

en: Only read saved sessions from the default.session file
ja: default.session ファイルから保存されたセッションを読み込むのみ

en: Only show current desktop in pager
ja: ページャにカレントデスクトップのみ表示

en: Only use empty space
ja: 空のスペースのみ使用

en: Open IM (input method)
ja: IM (インプットメソッド) を開く

en: Open URL: %s
ja: URLを開く: %s

en: Open new browser window
ja: ブラウザウインドウを新規に開く

en: Options
ja: オプション

en: Options for the startup hint dialog
ja: スタートアップヒントダイアログの設定

en: Order
ja: 順番

en: Order:
ja: 順番:

en: Orient panel horizontally
ja: 水平パネル

en: Orient panel vertically
ja: 垂直パネル

en: Orientation
ja: 向き

en: Override desktop height with panel size
ja: デスクトップの高さをパネルの大きさに合わせる

en: Override desktop width with panel size
ja: デスクトップの幅をパネルの大きさに合わせる

en: Overwrite existing menu entry?
ja: すでにあるメニュー・エントリを上書きしますか?

en: PIXMAP
ja: 画像

en: Padding between applets
ja: アプレット間の間隔

en: Padding between applets and panel border
ja: アプレットとパネルの端の間隔

en: Page Title
ja: ページの題名

en: Panel
ja: パネル

en: Panel Manual...
ja: パネルマニュアル...

en: Panel Objects
ja: パネルオブジェクト

en: Panel Position
ja: パネルの位置

en: Panel menu:
ja: パネルメニュー:

en: Panel properties
ja: パネルのプロパティ

en: Panel size:
ja: パネルの大きさ:

en: Panel to add the launcher to
ja: ランチャを追加するパネル

en: Panel treatment (GNOME compliant window managers only)
ja: パネルの配置 (GNOME 対応ウィンドウマネージャのみ)

en: Panel window level:
ja: パネルウインドウのレベル:

en: Panel:
ja: パネル:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Paths
ja: パス

en: Pause per frame (s):
ja: フレーム間のポーズ(秒):

en: Pick a Font
ja: フォントを選ぶ

en: Pick a color
ja: 色を選ぶ

en: Pixmap
ja: ピクスマップ

en: Pixmap file:
ja: 画像ファイル:

en: Play a sound when new mail arrives
ja: 新しいメイルが届いた時に音を鳴らす

en: Popdown task view automatically
ja: タスクビューを自動的にポップダウンする

en: Popup menu key
ja: ポップアップメニューキー

en: Position to add the launcher to
ja: ランチャを追加する位置

en: Preferences
ja: 設定

en: Prelight buttons on mouseover
ja: マウスが来たときボタンを明るくする

en: Press a key...
ja: 何かキーを押してください...

en: Preview
ja: プレビュー

en: Print Screenshot
ja: スクリーンショットを印刷

en: Print command:
ja: プリントコマンド:

en: Printer
ja: プリンタ

en: Printer Applet
ja: プリンタアプレット

en: Printer name:
ja: プリンタ名:

en: Printer properties
ja: プリンタのプロパティ

en: Priority
ja: 優先順位

en: Program
ja: プログラム

en: Programs
ja: プログラム

en: Programs (system menus)
ja: プログラム(システムメニュー)

en: Programs for Internet and networks
ja: インターネットやネットワークに関するプログラム

en: Programs menu
ja: プログラムメニュー

en: Programs to be merged in (system menus)
ja: 組み込むプログラム (システムメニュー)

en: Programs with smaller values are started before programs with higher values. The default value should be OK
ja: 小さい値のプログラムは大きい値のプログラムよりも前に起動します。 デフォルトの値で OK なはずです。

en: Programs:
ja: プログラム:

en: Prompt on logout
ja: ログアウト時に確認

en: Properties
ja: プロパティ

en: Properties...
ja: プロパティ...

en: Push movement (or use Shift)
ja: 押し移動(Shift同時押しでも可能)

en: Put into run dialog
ja: 「プログラムの実行」にセット

en: Raise area grid over tasks
ja: 分割線をタスクの上に描画

en: Raise panels on mouse-over
ja: マウスが来たとき、パネルを上げる

en: RealPlayer 7
ja: RealPlayer

en: RealPlayer multimedia player
ja: RealPlayer マルチメディアプレイヤ

en: Really log out?
ja: 本当にログアウトしますか?

en: Really reset all GNOME user settings for %s?
ja: 本当に%sの全GNOMEユーザ設定をリセットしますか?

en: Reboot
ja: 再起動

en: Red Hat menus
ja: Red Hat メニュー

en: Regular XTerm
ja: xterm

en: Released under the terms of the GNU Public License.
    GNOME menu editor.
ja: GNU一般使用許諾書に基づいてリリースされています。
    GNOMEメニューエディタ

en: Reload
ja: 再読込

en: Remote IMAP-server
ja: リモートのIMAPサーバー

en: Remote POP3-server
ja: リモートのPOP3サーバー

en: Remote-client-error occured. Remote-polling deactivated. Maybe you used a wrong server/username/password?
ja: リモートクライアントエラー。リモートのポーリングを停止します。 サーバ/ユーザ名/パスワードはあっていますか?

en: Remove
ja: 消去

en: Remove Program
ja: プログラムの削除

en: Remove applet
ja: アプレットを削除

en: Remove from panel
ja: パネルから取り除く

en: Remove this item
ja: この項目を削除する

en: Remove this panel
ja: このパネルを削除する

en: Remove this panel...
ja: このパネルを削除...

en: Reread all menus
ja: すべてのメニューを再読み込み

en: Rescan Desktop Devices
ja: デバイスの再スキャン

en: Rescan Desktop Directory
ja: ディレクトリの再スキャン

en: Reset all user settings
ja: ユーザ設定を全てリセットする

en: Reset and _Clear
ja: リセットおよび消去(_C)

en: Respawn
ja: 復活

en: Respawn abandoned due to failures.
ja: 失敗したものを再実行します。

en: Restart Daemon
ja: デーモンを再起動

en: Restore
ja: リストア

en: Restore All
ja: すべてリストア

en: Revert
ja: 戻す

en: Ridiculous (128 pixels)
ja: 超特大 (128ピクセル)

en: Right
ja: 右

en: Rotate image for vertical panels
ja: パネルが縦向きの時は画像を回転する

en: Rotate on vertical panels
ja: パネルが縦向きの時は回転する

en: Rows of Desktops
ja: デスクトップの行数

en: Rows of tasks:
ja: タスクの行数:

en: Run
ja: 実行

en: Run Program
ja: プログラムの実行

en: Run button
ja: 実行ボタン

en: Run dialog key
ja: ダイアログ実行キー

en: Run in terminal
ja: 端末内で実行

en: Run...
ja: 実行...

en: Running
ja: 実行中

en: Running in "Lockdown" mode.  This means your system administrator has prohibited any changes to the panel's configuration to take place.
ja: "Lockdown" モードで実行。パネルの設定の変更がシステム管理者によって禁止されています。

en: SETI@home monitor
ja: SETI@home モニタ

en: Save
ja: 保存

en: Save Current Session
ja: 現在のセッションを保存

en: Save changes?
ja: 変更を保存しますか?

en: Save current setup
ja: 現在の設定を保存

en: Save current state of desktop
ja: デスクトップの現在の設定を保存

en: Save screenshot to _desktop
ja: スクリーンショットをデスクトップに保存(_D)

en: Save screenshot to _web page (save in ~/public__html)
ja: スクリーンショットを Web ページ (~/public_html) に保存(_W)

en: Saving
ja: 保存

en: Saving session details.
ja: セッションを保存

en: Sawfish Window Manager
ja: Sawfish ウインドウマネージャ

en: Scale image (keep proportions)
ja: 画像を引き伸ばす(比率を維持)

en: Screensaver
ja: スクリーンセーバ

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Screenshot Print Preview
ja: スクリーンショットの印刷のプレビュー

en: Scroll on keystroke
ja: キー入力でスクロール

en: Scroll on output
ja: 出力でスクロール

en: Scrollback lines:
ja: スクロールバックの行数:

en: Scrollbar position:
ja: スクロールバーの位置:

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Select animation
ja: アニメーションの選択

en: Select-by-word characters:
ja: 単語選択の文字:

en: Session
ja: セッション

en: Session Chooser
ja: セッション選択

en: Session Manager Proxy
ja: セッションマネージャ・プロキシ

en: Session Name
ja: セッション名

en: Session Options
ja: セッションのオプション

en: Session Properties
ja: セッションのプロパティ

en: Session Properties & Startup Programs
ja: セッションの設定と自動起動プログラム

en: Set Time
ja: 時間の設定

en: Set the TERM variable
ja: 環境変数 TERM の設定

en: Set the window icon
ja: ウィンドウのアイコンの設定

en: Set the window title
ja: ウィンドウのタイトルの設定

en: Settings
ja: 設定

en: Shade
ja: シェード

en: Shade All
ja: すべてシェード

en: Shade background
ja: 背景を暗くする

en: Show Bookmarks Window
ja: ブックマークウィンドウを表示する

en: Show Desk-Guide tooltips
ja: デスクガイドのツールチップスを表示

en: Show Documentation Index
ja: ドキュメントのインデックスを表示

en: Show History Window
ja: 履歴ウィンドウを表示する

en: Show [...] buttons
ja: [...]ボタンを表示

en: Show arrows on hide button
ja: 隠すボタンに矢印を表示

en: Show button tiles only when cursor is over the button
ja: カーソルが上に来た時のみボタンのタイルを表示する

en: Show date in applet
ja: アプレットに日付を表示

en: Show date in tooltip
ja: ツールチップに日付を表示

en: Show delay (ms)
ja: 表示時の遅延 (ms)

en: Show desktop name tooltips
ja: デスクトップ名ツールチップスを表示

en: Show hidden tasks (HIDDEN)
ja: 隠れたタスクも表示 (HIDDEN)

en: Show hide buttons
ja: 隠すボタンを表示

en: Show iconified (minimized) applications
ja: アイコン化した (最小化した) アプリケーションを表示

en: Show iconified (minimized) applications on all desktops
ja: 全デスクトップ上のアイコン化(最小化)されたアプリケーションを表示

en: Show menu titles
ja: メニューのタイトルを表示

en: Show mini icons
ja: 小さなアイコンを表示

en: Show normal applications
ja: 通常のアプリケーションを表示

en: Show normal applications on all desktops
ja: 全デスクトップ上の通常のアプリケーションを表示

en: Show popup menus outside of panels
ja: パネルの外側にポップアップ・メニューを表示

en: Show shaded tasks (SHADED)
ja: シェード状態のタスクも表示 (SHADED)

en: Show splash screen on login
ja: ログイン時にスプラッシュスクリーンを表示

en: Show tasklist arrow
ja: タスクリストの矢印を表示

en: Show tasks which hide from taskbar (SKIP-TASKBAR)
ja: タスクバーに無いタスクも表示 (SKIP-TASKBAR)

en: Show tasks which hide from window list (SKIP-WINLIST)
ja: ウインドウ一覧に無いタスクも表示 (SKIP-WINLIST)

en: Shut Down
ja: シャットダウン

en: Silence terminal bell
ja: ターミナルベルを鳴らさない

en: Sink tasklist into panel
ja: タスクリストをパネルに沈める

en: Size
ja: 大きさ

en: Size (pixels)
ja: 大きさ (ピクセル)

en: Size and Position
ja: 大きさと位置

en: Sliding panel
ja: スライド・パネル

en: Small (36 pixels)
ja: 小さい (36ピクセル)

en: Software (www)
ja: ソフトウェア (www)

en: Solid background
ja: 背景を一色に塗りつぶす

en: Sort Submenu
ja: ソート

en: Sort Submenu _Recursive
ja: サブメニューを逆順ソート(_R)

en: Sort _Recursive
ja: 再帰的にソート(_R)

en: Sort selected submenu
ja: 選択されたサブメニューを並べかえ

en: Special
ja: 特殊

en: Special Files
ja: 特殊ファイル

en: Special icon
ja: 特殊アイコン

en: Specifies font name
ja: フォント名称を指定

en: Specifies the geometry for the main window
ja: メインウィンドウの位置を指定

en: Specify a session name to load
ja: 読みこむセッションの名前を指定

en: Standard
ja: 標準

en: Standard (48 pixels)
ja: 標準 (48ピクセル)

en: Start Session
ja: セッション開始

en: Start in fortune mode
ja: フォーチュンモードで起動

en: Start in hint browsing mode
ja: ヒント閲覧モードで起動

en: Start in motd mode
ja: 「本日のメッセージ」モードで起動

en: Start in session login mode (used from gsm)
ja: セッションへのログインモードで起動 (gsm が使用)

en: Start up shells as login shells
ja: 起動シェルをログインシェルにする

en: Start with default programs
ja: 標準プログラムとともに起動

en: Started but has not yet reported state.
ja: 開始されていますが、まだ状態はわかりません。

en: Starting
ja: 開始中

en: Starting GNOME
ja: GNOME スタート

en: Starting GNOME: %s
ja: GNOME 起動中: %s

en: Starting GNOME: done
ja: GNOME 起動中: 完了

en: Startup Command
ja: 自動起動コマンド

en: Startup Hint
ja: スタートアップヒント

en: Startup Programs
ja: 自動起動プログラム

en: State
ja: 状態

en: State not reported within timeout.
ja: タイムアウトまでに、状態が返ってきません。

en: Status dock
ja: ステータスドック

en: Stick
ja: 居座る

en: Stick All
ja: すべて居座る

en: Stretch image (change proportions)
ja: 画像を引き伸ばす(比率も変更)

en: Style
ja: スタイル

en: Style:
ja: スタイル:

en: SuSE menus
ja: SuSE メニュー

en: Swallowed app...
ja: スワロードアプリ...

en: Swap Delete/Backspace
ja: DEL/Backspace を入れ換え

en: Switch horizontal/vertical position of tasklist arrow
ja: タスクリストの矢印の水平・垂直を切替

en: Switched movement (or use Ctrl)
ja: 切替え移動(Ctrl同時押しで可能)

en: System
ja: システム

en: System Calls
ja: システムコール

en: System Monitors (Processor, Diskspace, Memory, etc.)
ja: システムモニタなどなど…

en: System menu
ja: システムメニュー

en: TERMNAME
ja: 端末名

en: TITLE
ja: 題名

en: Take screenshot key
ja: スクリーンショットのキーを取得

en: Take window screenshot key
ja: ウインドウのスクリーンショットのキーを取得

en: Tasklist
ja: タスクリスト

en: Tasklist height is dynamic
ja: タスク・リストの高さを動的に変更

en: Tasklist height is fixed
ja: タスク・リストの高さを固定

en: Tasklist height:
ja: タスク・リストの高さ:

en: Tasklist properties
ja: タスク・リスト プロパティ

en: Tasklist width is dynamic
ja: タスク・リストの幅を動的に変更

en: Tasklist width is fixed
ja: タスク・リストの幅を固定

en: Tasklist width is that of longest title
ja: タスクリストの幅を最長のタイトルに合わせる

en: Tasklist width:
ja: タスク・リストの幅:

en: Tasklist: Unable to create applet widget
ja: タスクリスト: アプレットウィジェットを作成できませんでした

en: Tasks
ja: タスク

en: Terminal
ja: GNOME 端末

en: Terminal Class:
ja: ターミナルクラス:

en: Terminal class name
ja: ターミナルクラス名

en: Terminal emulation program
ja: GNOME用ターミナルエミュレータ

en: Text based web browser
ja: テキストベースの Web ブラウザ

en: Text only
ja: 文字のみ

en: The Animation Filename:
ja: アニメーションファイルの名前

en: The Battery
ja: バッテリー

en: The GIMP
ja: GIMP

en: The GNOME Fish Applet
ja: GNOMEさかな君アプレット

en: The GNOME Panel
ja: GNOME パネル

en: The GNOME terminal emulation program.
ja: GNOMEターミナルエミュレーションプログラムです。

en: The Mysterious GEGL
ja: ふしぎな GEGL

en: The Panel
ja: GNOME パネル

en: The argument is a url to add, not a .desktop file
ja: 引数は追加する URL であり、.desktop ファイルではない

en: The clock applet gives your panel a lightweight and simple display of the date and time
ja: クロックアプレットは、パネルに軽くて単純な日付と時刻を 表示する時計です

en: The directory /tmp/orbit-%s is not owned
    by the current user, %s.
    Please correct the ownership of this directory.
ja: ディレクトリ /tmp/orbit-%s は、現在のユーザ
    %s のものではありません。
    このディレクトリの所有権を修正してください。

en: The error was: %s
ja: エラーは次の通りです: %s

en: The menu entry must have a filename
ja: メニューエントリはファイル名が必要です

en: The menu item must have a name
ja: メニュー項目には名前が必要です

en: The printer applet lets you easily drag files to be printed via a print command
ja: プリンタアプレットは、ファイルをドラッグするだけで プリントコマンド経由で簡単に印刷できます

en: The program may be slow, stopped or broken.
ja: プログラムが遅いか、止まったか壊れたようです。

en: The session name already exists
ja: そのセッション名は既に存在します

en: The session name cannot be empty
ja: セッション名は空にできません

en: The startup command cannot be empty
ja: 起動時のコマンドは空にできません

en: The system administrator has disallowed modification of the panel configuration
ja: システム管理者がパネルの設定の変更を許可していません

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
ja: 水を換えてくれぃ!
    (今日の日付をみてね)

en: There has been an error while trying to log in.
    
    %s
ja: ログインしようとしてエラーが起きました。
    
    %s

en: There was a problem registering the panel with the GOAD server.
    The panel will now exit.
ja: パネルをGOADサーバに登録する際にエラーが起きました。
    パネルを終了します。

en: This Month
ja: 今月

en: This Week
ja: 今週

en: This applet has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using this applet, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
ja: このアプレットは何の役にも立ちません。 ディスクスペースと コンパイル時間を消費し、実行すれば貴重なパネルの空間と メモリを無駄使いします。このアプレットを使っている人を 見かけたら、カウンセリングを勧めて下さい。

en: This change conflicts with an existing menu item
ja: この変更は既存のメニュー項目と衝突します

en: This change conflicts with an existing menu item.
    No two menu items in a submenu can have the same name.
ja: この変更は既存のメニュー項目と衝突します.
    サブメニューに同名の二つのメニュー項目は作成できません.

en: This launch icon does not specify a program to run
ja: このランチャ・アイコンは実行するプログラムが指定されていません

en: This program is responsible for launching other applications, embedding small applets within itself, world peace, and random X crashes.
ja: このプログラムを使って、他のアプリケーションを実行したり、 内部で小さなアプレットを実行したり、世界を平和にしたり 時には突然Xをクラッシュさせたりすることができます。

en: Thumb Nails
ja: サム・ネイル

en: Tiles enabled
ja: タイルを使用

en: Time Format
ja: 時間の表記

en: Timed out on sending session save to an applet
ja: アプレットへのセッション保存要求が時間切れ

en: Tiny (24 pixels)
ja: 極小 (24ピクセル)

en: Title of application to swallow
ja: 飲み込むアプリケーションのタイトル

en: To desktop
ja: デスクトップへ

en: Today
ja: 今日

en: Toggles whether or not the keyboard is grabbed by the terminal.
ja: キーボードをターミナルが占有するかどうかを切替

en: Toggles whether or not the menubar is displayed.
ja: メニューバーを表示するかどうか切替

en: Tools for software development
ja: 開発のためのツール

en: Tooltip/Name
ja: ツールチップ/名前

en: Tooltips
ja: ツールチップス

en: Tooltips enabled
ja: ツールチップスを表示する

en: Top left corner's position: X
ja: 左上隅の位置: X

en: Top of applet menus
ja: アプレットメニューのトップ

en: Top of system menus
ja: システムメニューのトップ

en: Top of system merge menus
ja: 組み込むシステムメニューの先頭

en: Top of user menus
ja: ユーザメニューのトップ

en: Translucent
ja: 透明

en: Transparent
ja: 透明

en: Transparent background
ja: 背景を透明に

en: Trash
ja: ゴミ

en: Try
ja: 試行

en: Try again
ja: 再試行

en: Try to avoid overlapping panels
ja: パネルが重ならないように試みる

en: Try to create the terminal with the TerminalFactory
ja: TerminalFactory でターミナルを作成してみる

en: Try to start a TerminalFactory
ja: TerminalFactory を開始してみる

en: Type
ja: 種類

en: Ultra Tiny (12 pixels)
ja: 超極小 (12ピクセル)

en: Unable to create file: %s
ja: ファイルを作成できませんでした: %s

en: Unable to create png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
ja: png 情報を作成できません。
    システムの libpng のバージョンに問題があるかもしれません

en: Unable to create the file:
    "%s"
    Please check your permissions of the parent directory
ja: ファイルを作成できません:
    "%s"
    親ディレクトリのパミッションをチェックしてください

en: Unable to initialize png structure.
    You probably have a bad version of libpng on your system
ja: png 構造体を初期化できません。
    システムの libpng のバージョンに問題があるかもしれません

en: Unable to retrieve GNOME installation directory
ja: GNOMEがインストールされたディレクトリに入れません

en: Unable to set png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
ja: png 情報を設定できません。
    システムの libpng のバージョンに問題があるかもしれません

en: Unable to take a screenshot of the current desktop.
ja: 現在のデスクトップのスクリーンショットを取得できません。

en: Unaffected by logouts but can die.
ja: ログアウトに影響しませんが、殺せます。

en: Unix time
ja: UNIX時刻

en: Unknown
ja: 未知

en: Unshade
ja: シェード解除

en: Unshade All
ja: すべてシェード解除

en: Unstick
ja: 居座らない

en: Unstick All
ja: すべて居座らない

en: Update lastlog entry
ja: lastlog のエントリを更新

en: Update utmp entry
ja: utmp のエントリを更新

en: Update wtmp entry
ja: wtmp のエントリを更新

en: Use --login by default
ja: デフォルトで --login を使う

en: Use GMT
ja: GMTで

en: Use custom icon for panel button
ja: パネル・ボタンにカスタム・アイコンを使う

en: Use dialog boxes
ja: ダイアログボックスを使う

en: Use large icons
ja: 大きいアイコンを使う

en: User Commands
ja: ユーザーコマンド

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Utilities
ja: ユーティリティー

en: Utilities menu
ja: ユーティリティーメニュー

en: Utility
ja: ユーティリティ

en: Utility applets
ja: ユーティリティアプレット

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical Layout
ja: 垂直方向レイアウト

en: Video player
ja: ビデオプレイヤー

en: Vietnamese terminal
ja: ベトナム語ターミナル (vnterm)

en: Vietnamese terminal emulation program
ja: ベトナム語ターミナルエミュレータ

en: Visibility
ja: 表示・非表示

en: WIDTH
ja: 幅

en: Wait abandoned due to conflict.
ja: 衝突があったので、待つのを止めました。

en: Waiting to start or already finished.
ja: 開始または終了を待っています。

en: Wanda the GNOME Fish
ja: GNOMEさかな君 Wanda

en: Warning! Unsaved changes will be lost!
    Proceed?
ja: 警告! 保存していない情報は失われます!
    続行しますか?

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against usage of wanda for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
ja: 警告: そのコマンドはなにか実用的なもののようです。
    このアプレットは役に立たないものなので、それは本意ではないで
    しょう。Wanda を「現実的」あるいは役に立つアプレットにしてし
    まうような使い方に反対するよう、強く勧告するものであります。

en: When a panel is removed, the panel and its
    applet settings are lost. Remove this panel?
ja: パネルを削除すると、そのパネルとアプレット
    の設定は失われます。本当に削除しますか?

en: When clicked:
ja: クリック時に実行:

en: When new mail arrives:
ja: 新着メール時に実行:

en: Which tasks to show
ja: 表示するタスク

en: White on black
ja: 黒地に白文字

en: Whoops! for some reason we can't add to the panel
ja: ぐはぁ! なんかパネルを追加できないっす

en: Width
ja: 幅

en: Width of window
ja: ウィンドウの幅

en: Will run '%s'
ja: '%s' を実行します

en: Window Manager
ja: ウインドウマネージャ

en: Window Manager Workarounds
ja: ウインドウマネージャごとの対策

en: Window manager changes active area on all desktops
    (FVWM, Sawfish)
ja: ウインドウマネージャはすべてのデスクトップのアクティブ領域を変更
    (FVWM, Sawfish)

en: Window manager expects pager to modify area+desktop properties directly
    (Enlightenment, FVWM)
ja: ウインドウマネージャはページャが領域とデスクトップの設定を直接更新する ことを期待
    (Enlightenment, FVWM)

en: Window manager moves decoration window instead
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)
ja: ウインドウマネージャは飾りウインドウを動かす
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)

en: With pixmap arrow
ja: 矢印つき

en: Without pixmap
ja: 矢印なし

en: WordPerfect for Linux
ja: Linux 用の WordPerfect

en: X Color Selector
ja: X 色選択

en: X position of window
ja: ウィンドウのX座標

en: XbmBrowser
ja: Xbm ブラウザ

en: Y position of window
ja: ウィンドウのY座標

en: You already have a status dock on the panel. You can only have one
ja: パネルにはすでにステータスドックがあります。これは一つしかつくれません。

en: You are not running a GNOME Compliant
    Window Manager. GNOME support by the 
    window manager is strongly recommended
    for proper Desk Guide operation.
ja: GNOME対応ウィンドウマネージャが起動していま
    せん. GNOME対応のウインドウマネージャを強く
    お勧めします.  そうしなければデスクガイドは
    正常に動作しません.

en: You can not delete a top level submenu.
ja: トップレベルのサブメニューは削除できません!

en: You can only have one menu panel at a time.
ja: メニューパネルは同時に一つしか持てません。

en: You can't add an entry to that submenu.
    You do not have the proper permissions.
ja: サブメニューにエントリを追加できません!
    あなたには権限がありません。

en: You cannot remove your last panel.
ja: 最後のパネルは削除できません。

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
ja: fortune がインストールされておらず、実行するプログラムも指定されてません。
    
    さかな君の設定ダイアログを参照してください。

en: You do not have fortune installed.
ja: fortune がインストールされていません。

en: You have mail.
ja: メールが届いています。

en: You have new mail.
ja: 新しくメールが届きました。

en: You have switched the class of this window. Do you
     want to reconfigure this window to match the default
    configuration of the new class?
ja: このウィンドウのクラスを変更します。新しいクラスでの
    デフォルトの設定にあうように、このウィンドウを
    設定しなおしますか?

en: You may wait for it to respond or remove it.
ja: 待つことも出来ますが、取り除くことも出来ます。

en: You must supply a single argument with the .desktop file or url to use
ja: 引数には使用する .desktop ファイルか URL を一つ指定してください

en: You've chosen to disable the startup hint.
    To re-enable it, choose "Startup Hint"
    in the GNOME Control Center
ja: スタートアップヒントが無効にされました。
    もう一度有効にするには、GNOMEコントロールセンターから
    "スタートアップヒント" を選択してください。

en: Your GNOME Fish's Name:
ja: GNOMEさかな君の名前

en: Your session has been saved
ja: セッションは保存されました

en: Your version of libICE has a bug which causes gnome-session
    to not function correctly.
    
    If you are on Solaris, you should either upgrade to Solaris patch
    #108376-16 or use the libICE.so.6 from the original Solaris 7.
    Copy the file into /usr/openwin/lib.  (Thanks go to Andy Reitz
    for information on this bug).
    
    Your GNOME session will terminate after closing this dialog.
ja: インストールされている libICE はバグのあるバージョンなので
    gnome-session は正しく動作しません。
    
    Solaris を使っているのでしたら Solaris patch #108376-16 を当てる
    か、オリジナルの Solaris 7 の libICE.so.6 を使ってください。
    /usr/openwin/lib にコピーしてください (このバグについての情報を
    提供してくれた Andy Reitz に感謝)。
    
    このダイアログを閉じると、GNOMEセッションは終了します。

en: _Add Bookmark
ja: ブックマークに追加する(_A)

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

en: _Close terminal
ja: 端末を閉じる(_C)

en: _Delete...
ja: 削除(_D)...

en: _Forward
ja: 次へ(_F)

en: _Hide menubar
ja: メニューバーを隠す(_H)

en: _History
ja: 履歴(_H)

en: _Index
ja: 目次(_I)

en: _New Submenu...
ja: 新規サブメニュー(_N)...

en: _New Window
ja: ウインドウを新規に開く(_N)

en: _New terminal
ja: 新規端末(_N)

en: _Open in browser
ja: ブラウザで開く(_O)

en: _Print screenshot...
ja: スクリーンショットを印刷(_P)...

en: _Reload
ja: 再読込(_R)

en: _Reset Terminal
ja: 端末をリセット(_R)

en: _Save screenshot to file:
ja: スクリーンショットをファイルに保存(_S):

en: _Secure keyboard
ja: セキュアキーボード(_S)

en: _Show menubar
ja: メニューバーを表示(_S)

en: _Sort
ja: 並べかえ(_S)

en: _Sort Submenu
ja: サブメニューをソート(_S)

en: _View
ja: ビュー(_V)

en: _Window
ja: ウインドウ(_W)

en: and finally, The Knights Who Say ... NI!
ja: そして最後に...ニッ!の騎士

en: can't find real path
ja: 実際のパスを見つけられません

en: creating user directory: %s
ja: ユーザディレクトリの作成中: %s

en: directory utility
ja: ディレクトリユーティリティ

en: fixed
ja: -*-fixed-medium-r-normal--16-*-*-*-*-*-*

en: gaspell Spell Checker
ja: gaspell スペルチェッカ

en: http://mail.gnome.org/mailman/listinfo/
ja: http://www.gnome.gr.jp/comm/ml.html

en: menu wasn't created
ja: メニューが作成されませんでした

en: minutes
ja: 分

en: rxvt terminal
ja: rxvt 端末

en: seconds
ja: 秒

en: the GNOME menu editor
ja: GNOMEメニューエディタ

en: unable to create user directory: %s
ja: ユーザディレクトリを作成できませんでした: %s

en: unable to remove .order file: %s
ja: .orderファイルを削除できませんでした: %s

en: untitled
ja: 無題

en: xbm/xpm image browser
ja: xmb/xpm 画像ブラウザ

en: xemacs text editor
ja: XEmacs テキストエディタ

en: xv image viewer
ja: xv 画像ブラウザ
